PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sobotni piknik gdańskiego ZTM. Ile plastikowych butelek zmieści się w autobusie?

Sobotni piknik gdańskiego ZTM. Ile plastikowych butelek zmieści się w autobusie?
Festyn pod hasłem: „Chodź z nami, będziesz EKO” odbędzie się w sobotę, 21 września na błoniach przy Europejskim Centrum Solidarności. Zaplanowano mnóstwo atrakcji, w tym przejażdżki historycznymi autobusami i tramwajami, pokazy robotów, testy elektrycznych hulajnóg i zawody sportowe. Zgodnie z tytułem - nie zabraknie wątków ekologicznych.
Otoczenie ECS podczas Święta Wolności i Solidarności, czerwiec 2019 r.
Otoczenie ECS podczas Święta Wolności i Solidarności, czerwiec 2019 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Motywem przewodnim tegorocznego pikniku komunikacyjnego będzie ekologia. W jego trakcie podjęta zostanie bowiem próba pobicia "butelkowego czelendżu" (wyzwania - red.). Autobus komunikacji miejskiej zapełniony zostanie plastikowymi butelkami po napojach, które zostaną zebrane podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach 16-20 września 2019 r.

- Szkoły podstawowe, które zadeklarowały chęć udziału w naszej akcji, przez tydzień będą zbierały plastikowe butelki po napojach - tłumaczy Sebastian Zomowski, dyrektor ZTM w Gdańsku. - Zgniecione butelki zostaną umieszczone w workach i trafią na piknik, gdzie zostanie podjęta próba napełnienia nimi autobusu. Chcemy pokazać uczestnikom imprezy, że opakowań z tworzyw sztucznych jest w naszym otoczeniu zbyt wiele, co powinno zainspirować każdego do rezygnacji z plastiku, zawsze gdy jest to możliwe - podkreśla Zomkowski.

Akcja zbierania pustych butelek trwa przez cały tydzień - można je dotarczać także do siedziby ZTM (ul. Na Stoku 49). Uwaga! Puste, plastikowe, zgniecione butelki po napojach, we wszystkich ilościach, będą również przyjmowane w trakcie festynu. Osoby, które dostarczą ich najwięcej na samym festynie, mogą liczyć na pewne bonusy.

- Zobaczymy, czy się uda i ile butelek uda się zebrać. Ile by ich nie było, ważne jest to, że nie trafią gdzieś, gdzie będą się rozkładać 100 lat i dłużej, lecz po pikniku pojadą prosto do utylizacji, a my zrobimy coś dobrego dla naszego Gdańska, dla przyrody i dla nas - podsumowuje dyrektor Zomkowski.

 

Organizatorzy Eko-pikniku chcą uświadomić mieszkańców, jak dużo plastiku zużywamy każdego dnia
Organizatorzy Eko-pikniku chcą uświadomić mieszkańców, jak dużo plastiku zużywamy każdego dnia
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W tym roku pyszna grochówka serwowana będzie uczestnikom w miseczkach biodegradowalnych, jedzona biodegradowalnymi sztućcami i popijana gorącym napojem z kubka, który również ulegnie rozkładowi.

- Używając biodegradowalnych naczyń, nie zostawimy po sobie sterty plastikowych śmieci. To nasz wkład w ochronę środowiska – mówi dyrektor ZTM i podkreśla, że działanie Zarządu Transportu Miejskiego wpisuje się w realizowaną przez Miasto Gdańsk kampanię „Gdańsk bez plastiku”. - Jeśli ktoś nie chce korzystać z ekologicznych jednorazówek na naszym festynie, niech przyniesie ze sobą własne naczynia! – zachęca Sebastian Zomkowski.

Podczas festynu będzie można oddać krew w mobilnym krwiobusie. Na miejscu pojawią się też wolontariusze, którzy będą zbierać datki na rzecz Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Wśród sobotnich atrakcji zaplanowano:

  • pokaz technik samoobrony w wykonaniu przedstawicieli Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Gdańsku
  • pokaz ratowniczy w wykonaniu straży pożarnej
  • liczne konkursy z nagrodami, do wygrania m.in.: gry ZTM, kolekcjonerskie modele tramwajów, vouchery do kina Helios oraz kupony zniżkowe do Multikina
  • wśród uczestników rozdawane będą również wejściówki na mecze Lechii Gdańsk i gdańskiego Trefla
  • specjalne podarunki przygotował wieloletni sponsor festynu,  firma SKAT.
  • na miejscu nie zabraknie też przedstawicieli policji, straży pożarnej i straży miejskiej.
  • na trasie Śródmieście – Kliniczna, na liniach P1 i P2, będą kursowały zabytkowe tramwaje spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Po terenie stoczni zabytkowymi autobusami obwiozą przewodnicy z Morskiej Fundacji Historycznej
  • niezła gratka szykuje się dla kolekcjonerów: ZTM przygotował specjalne bilety z unikatowym rewersem promującym tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Można będzie je kupić w punktach sprzedaży biletów już od 16 września.

 

Piknik odbędzie się w godz. 10 - 14. 

 

 

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl