• Start
  • Wiadomości
  • Elektroodpady małe i duże - jak działają nowe miejskie usługi, dzięki którym łatwo się ich pozbędziesz?

Elektroodpady małe i duże - jak działają nowe miejskie usługi, dzięki którym łatwo się ich pozbędziesz?

Pod koniec stycznia br. w przestrzeni Gdańska wystawiono 20 specjalnych pojemników, do których z czystym sumieniem można wyrzucić małe zepsute, czy niepotrzebne sprzęty elektro - takich pojemników będzie jeszcze ponad trzykrotnie więcej. Od niedawna też mieszkańcy Gdańska mogą umówić się na bezpłatny odbiór dużych elektroodpadów prosto ze swojego domu. Jak to działa?
08.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
26 stycznia 2021 jeden z pierwszych czerwonych pojemników do selektywnej zbiórki małych elektroodpadów stanął przy ul. Jabłońskiego na gdańskim Chełmie
26 stycznia 2021 jeden z pierwszych czerwonych pojemników do selektywnej zbiórki małych elektroodpadów stanął przy ul. Jabłońskiego na gdańskim Chełmie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Elektroodpady należą do tej grupy odpadów z gospodarstw domowych, które bardzo łatwo jest zdefiniować: “to wszystkie niedziałające, popsute lub już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne działające kiedyś na prąd lub baterie” - czytamy nas stronie internetowej spółki gminnej Gdańskie Usługi Komunalne (GUK). 

Do tej pory takie elektrośmieci trzeba było przetrzymać do najbliższej zbiórki odpadów niebezpiecznych w dzielnicy (odbywa się 3 razy do roku, tu znajdziesz HARMONOGRAM), albo zawieźć je do PSZOK przy Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach, albo też - to w przypadku kupna np. nowego telewizora czy pralki - stary egzemplarz oddać w markecie (sklepy branży rtv/agd, także internetowe, ustawowo zobowiązane są taki stary sprzęt przyjąć).

Z początkiem 2021 roku pojawiły się jeszcze dwie opcje bezpłatnego odbioru elektroodpadów z gospodarstw domowych, które znacznie ułatwiają pozbycie się ich w bezpieczny dla środowiska sposób.


Odbiór niepotrzebnego/zepsutego większego sprzętu prosto z domu, łącznie ze zniesieniem go z dowolnego piętra.

Taki bezpłatny serwis zamówić może w Gdańskich Usługach Komunalnych każdy mieszkaniec naszego miasta. Są tylko dwa wymogi, które odbierany w ten sposób elektrosprzęt musi spełnić. Po pierwsze - powinien ważyć więcej niż 20 kg, albo jeden z jego wymiarów musi przekraczać 60 cm. Po drugie - musi być kompletny (np. lodówka nie może być pozbawiona agregatu, choć oczywiście działać nie musi). 

- Obowiązek przekazywania do utylizacji wyłącznie kompletnego sprzętu wynika z odrębnych przepisów prawa. Amatorskie demontaże są zabronione, nieodpowiedzialne i szkodliwe ekologicznie. Sprzęt powinien zostać zdemontowany w wyspecjalizowanych zakładach - tłumaczy Olga Goitowska - zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Przy prawidłowym demontażu nie dochodzi do zanieczyszczenia środowiska np. gazami chłodniczymi czy wycieków olejów i smarów. Z tego samego powodu zużyty sprzęt nie może być wystawiany pod altany śmietnikowe, gdzie zostaje w szybkim tempie zdekompletowany, pozbawiony cenniejszych elementów metalowych i pozostawiony w postaci np. drzwi od lodówki. Nie taka jest idea przetwarzania zużytego sprzętu.

Z tych samych powodów również podczas objazdowej zbiórki przyjmowany jest tylko sprzęt kompletny. 

- Jesteśmy świadomi, że zdarzają się różne perypetie związane ze sprzętem elektro, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w drodze wyjątku, niekompletny odpad tego typu można oddać do PSZOK, ale w tym wypadku koszt transportu leży po stronie mieszkańca - zaznacza Olga Goitowska.

 

Na razie 20 - ostatecznie ok 70 specjalnych pojemników na małe elektroodpady pojawi się w przestrzeni Gdańska
Na razie 20 - ostatecznie ok 70 specjalnych pojemników na małe elektroodpady pojawi się w przestrzeni Gdańska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Na gdańskich ulicach pojawiły się też specjalne czerwone pojemniki, do których wrzucić można małe elektroodpady (tostery, suszarki, słuchawki, itp.), a do zamontowanej na pojemniku osobnej kieszeni - baterie. W przypadku “drobnicy” kompletność sprzętów nie jest już tak istotna - nie mają one agregatów i innych niebezpiecznych elementów, do pojemnika trafić więc mogą także np. części od telefonu komórkowego.

Utylizacją odpadów zajmie się operator zbiórki - firma MB Recycling. Póki co w różnych dzielnicach Gdańska stanęło 20 pojemników, ale ostatecznie ma ich być ok. 70, aktualizacja adresów dostępna jest na stronie internetowej Czyste Miasto Gdańsk.

 

FB cover photo_1600x900_px_RTV_AGD

 

- Zebraliśmy dla naszego partnera MB Recycling, listę propozycji lokalizacji od zainteresowanych spółdzielni i zarządców nieruchomości, a także od Gdańskich Nieruchomości. Są one teraz weryfikowane, mapa lokalizacji będzie się konsekwentnie zapełniać - mówi Barbara Dziubich, kierownik Referatu Logistyki i Monitoringu Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi WGK UMG. - To operator zbiórki - firma MB Recykling, bezpośrednio zawiera umowy z właścicielami terenu, na którym ma stanąć pojemnik. Dlatego to operator dobiera najlepsze lokalizacje, biorąc pod uwagę takie parametry jak: liczba mieszkańców przypadająca na dany pojemnik w promieniu kilku kilometrów, jego dostępność, pobliskie potoki pieszych, tempo napełniania pojemnika czy jakość odpadów (np. czy mieszkańcy nie wrzucają do niego innych odpadów).


Warto podkreślić, że właściciel danej nieruchomości lub reprezentujący go zarządca wciąż może zgłosić propozycję lokalizacji pojemnika na swoim terenie pisząc e-mail na adres
bok@czystemiasto.gdansk.pl. Można też wskazać lokalizację na terenach gminnych - Wydział Gospodarki Komunalnej wystosował zaproszenie do radnych miejskich i dzielnicowych, by zgłaszali takie propozycje.

Nowe pojemniki funkcjonują od 26 stycznia i żaden z nich nie zdążył się jeszcze zapełnić na tyle, by wymagać odbioru. Dzięki wyposażeniu ich w czujniki, operator może na bieżąco monitorować stopień zapełnienia. 

 

Unosząc dźwignię, otworzymy miejsce wrzutu odpadów do pojemnika
Unosząc dźwignię, otworzymy miejsce wrzutu odpadów do pojemnika
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Pracownicy WGK uważają, że jeszcze za wcześnie jest, by ocenić skalę powodzenia nowych usług, a pierwsze wnioski będzie można wysnuć dopiero po pierwszym pełnym kwartale ich funkcjonowania. Niemniej jednak od początku wzbudzają wielkie zainteresowanie, zarówno ze strony “zwykłych” mieszkańców, jak i radnych.

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku