Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

ECS bez 3 mln zł dotacji rządowej? Posłanka PO interpeluje u ministra

Kilka dni temu minister kultury Piotr Gliński poinformował Europejskie Centrum Solidarności o obcięciu dotacji na działalność w przyszłym roku o 3 mln zł. Agnieszka Pomaska, gdańska posłanka PO, poinformowała w poniedziałek (29 października br.), że będzie w tej sprawie interpelować u ministra. Obejrzyj zapis konferencji.

ECS bez 3 mln zł dotacji rządowej? Posłanka PO interpeluje u ministra
A
A
data publikacji: 29 października 2018 r.
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Dotacja, o której mowa, służyć miała ECS na realizację programu obchodów 30-lecia upadku komunizmu w Polsce, które przypada w 2019 r.

Agnieszka Pomaska podczas zwołanej w tej sprawie 29 października br. konferencji prasowej, mówiła m.in.: - To zaskakująca decyzja, nie tylko ze względu na rocznicę, ale i czas, w którym została podjęta: dwa miesiące przed kolejnym rokiem budżetowym i dwa miesiące przed rozpoczęciem realizacji programu obchodów tej rocznicy.

Posłanka Platformy Obywatelskiej oznajmiła, że wystosuje do ministra Piotra Glińskiego interpelację w tej sprawie w ramach interwencji poselskiej i zaprosi do podpisania jej wszystkich parlamentarzystów z Pomorza, także z Prawa i Sprawiedliwości.

- Zapytam w interpelacji, czy działanie ministerstwa ma coś wspólnego z tym, że trwają wybory samorządowe i z tym co mówił w kampanii kandydat PiS na wiceprezydenta Warszawy, Piotr Guział: “że pieniądze dla stolicy będą tylko wtedy, gdy wybory wygra kandydat PiS?” Czy minister widzi tu jakąś analogię? Czy jednak nie zmieni zdania w tej sprawie, a może widzi inną możliwość realizacji zadania uczczenia jubileuszu przez ECS? - dodała Agnieszka Pomaska. - Zamierzam zapytać także kandydata PiS na prezydenta Gdańska, Kacpra Płażyńskiego, czy uważa tę decyzję ministerstwa za właściwą i czy podejmie jakieś kroki by ją zmienić?  

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska skomentował już tę sprawę na swoim profilu facebookowym.  - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmniejszyło dotację dla Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre o ponad 3 mln zł. To prawie połowa finansowania, jakie co roku resort przyznawał ESC-owi. Data, jaka widnieje na piśmie od ministerstwa to 25 października. Dokument został wystosowany między pierwszą a drugą turą wyborów… Pytam Kacper Płażyński, kandydata na prezydenta Gdańska wyznaczonego przez Jarosława Kaczyńskiego, jak zamierza wywiązać się ze swoich obietnic wyborczych związanych ze wsparciem artystów, skoro rząd PiS zabiera pieniądze przeznaczone właśnie dla artystów i kulturę? Wzywam Państwa do powszechnego udziału w drugiej turze wyborów. Pokażmy rządzącym, że tu jest Gdańsk i że nie damy się zastraszyć! 


ZOBACZ ZAPIS KONFERENCJI AGNIESZKI POMASKIEJ:


-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl