PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Koncert carillonowy. Melodie kadiszu upamiętniły 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku

Koncert carillonowy. Melodie kadiszu upamiętniły 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku
W czwartek, 12 listopada, z wieży kościoła św. Katarzyny wysłuchaliśmy koncertu upamiętniającego 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku. Specjalnie wybrane na tę okazję kompozycje wyko­nali caril­lo­nistka miej­ska Monika Kaźmierczak, tręba­cze Paweł Hulisz i Emil Miszk z Tubicinatores Gedanenses oraz wal­tor­ni­sta Michał Szczerba. W programie m.in. premiera utworu „Kad­dish yatom” Katarzyny Kwiecień-Długosz.
Monika Kaźmierczak
Monika Kaźmierczak
mat. Akademii Muzycznej w Gdańsku

 

Koncert na cztery instrumenty, upamiętniający 82. rocznicę nocy kryształowej w Gdańsku odbył się w czwartek, 12 listopada. Nieprzypadkowo właśnie tego dnia - 12 listopada 1938 roku, trzy dni po tragicznych wydarzeniach w Niemczech, kiedy w przeciągu jednej nocy zamordowano 91 osób narodowości żydowskiej, spalono 171 synagog, zniszczono 7500 sklepów należących do Żydów, zdemolowano 171 domów mieszkalnych i zbezczeszczono prawie wszystkie cmentarze żydowskie, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej

 

 

Głównym celem stał symbol obecności gminy żydowskiej w mieście - nieistniejąca dziś Wielka Synagoga, znajdująca się w miejscu obecnego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nie spalono jej wyłącznie dzięki postawie grupy weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzonej przez emerytowanego kapitana żydowskiego pochodzenia Dawida Lissauera. Budynku również nie zburzono - naziści nakazali jednak gminie jego rozebranie. Tak Wielka Synagoga zniknęła z Gdańska w maju 1939 roku.

 

Katarzyna Kwiecień-Długosz i Paweł Hulisz
Katarzyna Kwiecień-Długosz i Paweł Hulisz
mat. Muzeum Gdańska

 

Chcąc uczcić pamięć o ofiarach tamtych wydarzeń i oddać hołd ich rodzinom, miasto Gdańsk i Muzeum Gdańska zorganizowały specjalny koncert carillonowy z wieży Kościoła św. Katarzyny. Utwory gdańskich kompozytorów wykonali carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, trębacze Paweł Hulisz i Emil Miszk z Tubicinatores Gedanenses oraz waltornista Michał Szczerba. W repertuarze znalazł się między innymi skomponowany na tę okazję utwór Katarzyny Kwiecień-Długosz, który zabrzmiał tego dnia premierowo.

- Wykonany repertuar refleksyjno-żałobny oparty jest częściowo na melodiach kadiszu. Dziś utożsamiany jest z modlitwą za zmarłych, choć pierwotną intencją była prośba o błogosławieństwo i pokój - tłumaczy Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Melodie kadiszu oddają istotę upamiętnienia dawnych gdańszczan, którym odmówiono prawa do współtworzenia wspólnoty. Są jednocześnie prośbą o pokój, ale też i przestrogą.

 

 

Emil Miszk
Emil Miszk
mat. Muzeum Gdańska

 

W programie: Paweł Hulisz (ur. 1975) - „Kaddish for All” (premiera), Henry Pur­cell (1659-1695) - „Fune­ral Music”, Emil Miszk (ur. 1990) - „For­get­ful­ness”, Kata­rzyna Kwie­cień-Dłu­gosz (ur. 1978) - „Lul­laby for…”, Marek Czer­nie­wicz (ur. 1974) - „Naara” (fragmenty, opr. Paweł Hulisz), Emil Miszk „Legenda”, Henry Pur­cell „Musick for a while”, Henry Pur­cell „Lament Dydony” z opery „Dydona i Ene­asz” oraz Kata­rzyna Kwiecień-Dłu­gosz - „Kad­dish yatom” (premiera).

Koncert z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku rozpoczął się o godzinie 19:00 i trwał około 40 minut. Tło historyczne przypomniał dr Janusz Marszalec. Utworów można było wysłuchać na żywo: w pobliżu kościoła św. Katarzyny, na Placu Heweliusza i przy Skwerze Ruchu Młodej Polski oraz poprzez transmisję online na Facebooku: Muzeum Gdańska i Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska i na www.gdansk.pl.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl