PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Dzień Św. Patryka. Zobacz zielone wiadukty w Gdańsku WIDEO I ZDJĘCIA
Dzień Św. Patryka. Zobacz zielone wiadukty w Gdańsku WIDEO I ZDJĘCIA
Gdańsk, podobnie jak co roku od 2016 r., włączył się w projekt Global Greening. Ma on związek z przypadającym 17 marca Dniem św. Patryka. To narodowe święto Irlandii, stąd w ramach polsko - irlandzkiej przyjaźni w całym kraju wiele obiektów przybiera zielone barwy.
Podświetlony na zielono wiadukt w ciągu ul. Kościuszki
Podświetlony na zielono wiadukt w ciągu ul. Kościuszki
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


21 polskich miast z okazji Dnia 17 marca Świętego Patryka podświetliło na zielono różne swoje obiekty. W ten sposób włączyły się w Global Greening, akcję która z jednej strony jest niezwykle widowiskowym przedsięwzięciem, z drugiej znakomitym promocyjnym pomysłem Irlandii. To narodowe święto tego kraju, a dla innych narodów okazja do zademonstrowania swojej sympatii do Irlandczyków. W Gdańsku do dziś uchodzą oni za wzór prawdziwego sportowego kibicowania. Ich słynne wykonanie pieśni „The Fields of Athenry” do dziś wzbudza zachwyt.

Empire State Building w Nowym Jorku, wodospady Niagara, Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu czy Krzywa Wieża w Pizie - wszystkie te obiekty na Św. Patryka zmieniają barwy na zielone. Global Greening dociera ona nawet do Australii, gdzie zielone podświetlenie pojawia się na Operze w Sydney. Zielone są też obiekty w Gdańsku.
W tym roku można było podziwiać dwa wiadukty: jeden nad torami kolejowymi w ciągu ul. Kościuszki, nieopodal Galerii Bałtyckiej, a drugi w ciągu ul. Uczniowskiej przy stadionie Energa Gdańsk.

Zobacz relację wideo:


Podświetlanie obiektów na zielono to tylko część Festiwalu św. Patryka w całej Polsce. W jego ramach odbywały się się liczne koncerty, wystawy, wykłady oraz inne wydarzenia poświęcone irlandzkiej kulturze.

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl