PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzień Otwarty Notariatu w Gdańsku. Przyjdź, zapytaj, dowiedz się - za darmo

Dzień Otwarty Notariatu w Gdańsku. Przyjdź, zapytaj, dowiedz się - za darmo
Kto będzie dziedziczył po naszej śmierci? Czy warto spisać testament i jak przekazać najbliższym darowiznę? To tylko przykłady pytań. Już w sobotę, 25 listopada, w gmachu Urzędu Miejskiego w Gdańsku 54 notariuszy udzieli bezpłatnych porad wszystkim zainteresowanym. Z oferowanej pomocy prawnej można skorzystać w godz. 10-16.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dzień Otwarty Notariatu organizowany jest w Gdańsku od kilku lat. Co roku przychodzi coraz więcej osób zainteresowanych darmową poradą prawną

Miejsce jest jedno: obszerna sala nr 107 w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, przy ul. Nowe Ogrody. Gdański magistrat od lat pomaga Izbie Notarialnej w Gdańsku w organizowaniu Dnia Otwartego Notariatu. Tym razem - w sobotę, 25 listopada - będzie to już ósma edycja akcji. Co roku data jest inna, ale dzień zawsze ten sam - ostatnia sobota listopada. Co roku też inny jest temat przewodni. W trakcie pierwszej edycji były to spadki i dziedziczenie, rok później - bezpieczeństwo majątku rodziny. W 2012 roku tematem przewodnim były nieruchomości i księgi wieczyste, w 2013 - przekazanie majątku rodzinie, a dwa lata temu - bezpieczna jesień życia.

- W tym roku temat brzmi: "Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek" - mówi notariusz Jolanta Szerszeń, koordynator akcji. 

Jednak każdy z 52 notariuszy, którzy w sobotę będą do dyspozycji zainteresowanych w sali 107 UMG, będzie tak naprawdę udzielał bezpłatnych porad na różne tematy, jakie pojawiają się w ich praktyce zawodowej. Każdy chętny będzie miał możliwość porozmawiania z ekspertem oraz skonsultowania z nim swoich problemów i wątpliwości natury prawnej. I trzeba podkreślić, że wszystkie porady udzielane będą za darmo.

Petenci najczęściej pytają o testamenty i darowizny, kwestie związane z dziedziczeniem.

Od kilku lat, w każdą ostatnią sobotę listopada największa sala Urzędu Miejskiego w Gdańsku zamienia się w punkt doradztwa notarialnego. Tak wyglądał Dzień Otwarty Notariatu w 2013 r.

Co roku liczba zainteresowanych akcją rośnie - ostatnio sięgała blisko 300 osób. W tę sobotę może paść rekord, bowiem Izba Notarialna w Gdańsku pozyskała do pomocy w propagowaniu akcji 11 z 12 gdańskich spółdzielni mieszkaniowych, które na drzwiach administrowanych budynków wywiesiły stosowne ulotki. Także Gdańskie Autobusy i Tramwaje umieściły w pojazdach komunikacji miejskiej ulotki informujące o Dniu Otwartym Notariatu.

- Już teraz czekam podekscytowana na sobotę - mówi jedna ze współorganizatorek akcji. - Co roku atmosfera jest wspaniała. Ludzie wychodzą uśmiechnięci, zadowoleni, że łatwiej niż myśleli mogą rozwiązać swój problem. I ze świadomością, że zawsze mogą zajść do którejś z kancelarii notarialnych i uzyskać poradę za damo, bo notariusze, w odróżnieniu od radców prawnych, nie pobierają za to pieniędzy.

Notariusze radzą także osobom głuchoniemym

W tę sobotę notariusze Izby Notarialnej w Gdańsku będą udzielali porad prawnych we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych. W godz. 10 do 12 w Urzędzie Miejskim, razem z notariuszami będą dyżurowali tłumacze przysięgli języka migowego, dzięki czemu z pomocy mogą skorzystać osoby głuchonieme. W Gdańsku co roku na Dzień Otwarty Notariatu przychodzi 30-40 osób głuchoniemych.


oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl