PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Drzewa, latarnie, fontanny. Gdańsk świątecznie oświetlony już od 1 grudnia

Drzewa, latarnie, fontanny. Gdańsk świątecznie oświetlony już od 1 grudnia
Ledowe sople, świetlne gwiazdki lub płatki śniegu, rozświetlone place, skwery i parki - od 1 grudnia 2019 roku Gdańsk rozbłyśnie świątecznymi światłami, które będą towarzyszyć mieszkańcom przez najbliższe dwa miesiące, do początku lutego 2020 roku. Proces "budowania" iluminacji już trwa: stoi już choinka na Długim Targu, ledowy dźwig na Zielonym Moście, wiszą girlandy na ul. Długiej...
Operacja choinka trwała na Targu Węglowym od wczesnych godzin 27 listopada 2019 r. - w trakcie....
Operacja choinka trwała na Targu Węglowym od wczesnych godzin 27 listopada 2019 r. - w trakcie....
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Świątecznymi iluminacjami ozdobione zostaną przede wszystkim choinki, które pojawią się w różnych częściach miasta.Ta największa, która stoi tradycyjnie na Długim Targu w pobliżu Fontanny Neptuna już została udekorowana pół tysiącem bombek, ledowych lampek i innych ozdób. Operacja montażu elementów "wieloletniej" choinki odbyła się 27 listopada. Kiedy świąteczne drzewo rozbłyśnie światełkami? Jak wszystkie elementy iluminacji - w niedzielę, 1 grudnia.

 

...i już po zakończeniu
...i już po zakończeniu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Choinka z Długiego Targu będzie jedną z kilku, które pojawią się w różnych częściach Gdańska: podobnie udekorowane zostaną choinki na Targu Węglowym, w Nowym Porcie przy placu ks. Mariana Góreckiego, w Sobieszewie u zbiegu ulic Nadwiślańskiej i Turystycznej, na Oruni na skwerze przy ul. Gościnnej, na Biskupiej Górce, a także na Dolnym Mieście przy ul. Wróblej. 

Świąteczne iluminacje zawisną też na drzewach rosnących na Targu Węglowym, Targu Drzewnym, na Placu Wybickiego, na Skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, Placu Świętopełka, też na ulicy Mariackiej, ul. Opata Jacka Rybińskiego czy w Parku Chirona. Na ich udekorowanie zostanie wykorzystanych ponad 500 kompletów ledowych nitek świetlnych.

Również elementy miejskiej infrastruktury zostaną ozdobione bożonarodzeniowymi dekoracjami świetlnymi. Od grudnia iluminacje w kształcie gwiazd, choinkowych gałęzi i płatków śniegu zostaną zamontowane i uruchomione na słupach oświetleniowo-trakcyjnych w głównych ciągach komunikacyjnych Gdańska. Pojawią się wzdłuż Al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu (na odcinku od Teatru Miniatura do skrzyżowania z ul. Kościuszki) oraz w Oliwie (od ul. Derdowskiego do granicy Gdańska z Sopotem). Nie zabraknie ich również w centrum miasta, czyli na Podwalu Grodzkim, ul. Okopowej, Wałach Jagiellońskich i na Hucisku.

 

Iluminacje z lwami gdańskim i herbem miasta już rozświetlają mrok na Targu Węglowym
Iluminacje z lwami gdańskim i herbem miasta już rozświetlają mrok na Targu Węglowym
Anna Rezulak/KFP

 

Od 1 grudnia świąteczne iluminacje zabłysną na latarniach przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego w Oliwie czy ul. Wajdeloty we Wrzeszczu. Z kolei na ul. Długiej i na Długim Targu na latarniach świecić będą dekoracje trójwymiarowe, a obie strony ul. Długiej „połączone” zostaną iluminowanymi przewieszkami. Podobnie będzie również na ulicy Piwnej. Bożonarodzeniowy charakter zyskają dzięki iluminacjom także Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla i znajdujący się na Długim Targu Termometr Fahrenheita.

Na Targu Węglowym,  w samym sercu Jarmarku Bożonarodzeniowego, który otwarty został 23 listopada, świecą już Lwy Gdańskie z iluminowanym herbem miasta.

W różnych punktach Gdańska natkniemy się także na inne, świątecznie iluminowane, obiekty. Staną one jako efekt współpracy między Miastem Gdańsk, Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni i Międzynarodowymi Targami Gdańskimi. Natrafimy na nie na Placu Kobzdeja, Zielonym Moście, a także na ul. Stągiewnej.

Świątecznych iluminacji nie zabraknie także w Parku Oliwskim. Tam podświetlone zostaną roślinność oraz infrastruktura wzdłuż głównych alei Parku. Znajdą się tam m.in. dekoracje latarniowe, bramy ledowe, figury świetlne w kształcie żaglowców czy wykonany z ledów napis „Gdańsk”.

 

To nie przykład iluminacji, ale także element świątecznej gorączki w Gdańsku - przy Forum Gdańsk drugi rok z rzędu działać będzie syntetyczna a la lodowa ślizgawka. Ponoć w tym roku znacznie dłuższa. Startuje w piątek, 29 listopada
To nie przykład iluminacji, ale także element świątecznej gorączki w Gdańsku - przy Forum Gdańsk drugi rok z rzędu działać będzie syntetyczna a la lodowa ślizgawka. Ponoć w tym roku znacznie dłuższa. Startuje w sobotę, 30 listopada
Anna Bobrowska/KFP

 

Czytaj także: Jarmark Bożonarodzeniowy 2019 uroczyście otwarty. Czas rozpocząć wielkie świętowanie!

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl