PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dom Pomocy Społecznej w Oliwie. Spektakularna metamorfoza publicznej placówki

Dom Pomocy Społecznej w Oliwie. Spektakularna metamorfoza publicznej placówki
Oliwski DPS, którego stan techniczny, jak i wygląd, pozostawiał w ostatnich latach sporo do życzenia, przeszedł (w większej części) gruntowną modernizację. Prace, które dobiegają już końca, trwały blisko 1,5 roku. Pewnym utrudnieniem dla budowlańców był wymóg, że trzeba było je przeprowadzić przy normalnym, bieżącym funkcjonowaniu placówki. Zobaczcie, jak się zmienił!
Tak wygląda oliwski DPS po modernizacji
Tak wygląda oliwski DPS po modernizacji
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Wygląd budynku przy ul. Polanki 121 wskazywał w ostatnich latach, iż czasy świetności ma on już dawno za sobą. Władze Gdańska zdecydowały o gruntownym remoncie połowy obiektu, by w komfortowych warunkach mogli przebywać w nim podopieczni Domu Pomocy Społecznej. Po rozstrzygnięciu przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska przetargu pod koniec 2017 r., w stycznu 2018 roku przystąpiono do pierwszych prac.

- Aktualnie w obiekcie trwają prace wykończeniowe. Trwa zagospodarowywanie terenu wokół budynku DPS, w tym odtworzenie chodników i ciągów jezdno-pieszych. W samym obiekcie trwa jeszcze montaż ostatnich elementów armatury łazienkowej i sprzętu elektrycznego – informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Zakończono z kolei montaż wszystkich okien, drzwi i podłóg. Prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca rozpoczniemy procedurę odbiorową.

Co należy też podkreślić, prace prowadzone były w trakcie normalnego funkcjonowania placówki, jedynie przy zmniejszonej liczbie dostępnych miejsc dla podopiecznych.

Kompleksowa modernizacja zakładała m.in. przebudowę pokoi seniorów i wyposażenie łazienek  w system przywoławczy. Wyremontowana i nowocześnie wyposażona została główna kuchnia placówki.

W ramach inwestycji przebudowano pomieszczenia na wszystkich czterech kondygnacjach budynku. Rozebrano też istniejące ściany zewnętrzne podłużne i balustrady loggii. Dobudowano ściany osłonowe, a także podłużne, zewnętrzne istniejących loggii wraz ze stolarką okienną.
Na parterze budynku zbudowano oranżerię, a także windę towarową. Odnowiona i nowocześnie wyposażona została też siłownia z grillem w ogrodzie.

Tak wyglądał budynek DPS w Oliwie przed modernizacją
Tak wyglądał budynek DPS w Oliwie przed modernizacją
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Prace rozpoczęły się w styczniu 2018 r., a realizuje je firma ECOZET z Kościerzyny, która oszacowała koszt realizacji zadania na 7,4 mln złotych.

- Cała inwestycja w Domu Pomocy Społecznej „Polanki” służy przede wszystkim poprawie warunków i jakości życia przebywających tam seniorek i seniorów - podkreślał już w ubiegłym roku Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Zostali tam skierowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i bardzo nam zależy, aby czuli się tu jak najlepiej: domowo i komfortowo jednocześnie. Żeby mogli rozwijać swoje pasje, tworzyć, przyjaźnić się, a do tego mieli zapewnioną doskonałą opiekę i możliwość aktywizacji. Zależy nam również na zwiększeniu dostępności usług placówki. Chcemy, by to miejsce stało się swoistym centrum integrującym oliwskich mieszkańców 60 plus.

Z placówki korzystają seniorzy, a także uczestnicy zajęć Klubu Seniora „Prometeusz” i Klubu Samopomocy, które działają w ramach DPS „Polanki”.

Dzięki przeprowadzonym pracom placówka, i jej infrastruktura, mają stać się jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich aktywnych, sędziwych mieszkańców Oliwy. Po przebudowie liczba miejsc w Klubie Samopomocy zwiększy się z 15 do 25.

W ubiegłym roku Dom Pomocy Społecznej przy ul. Polanki 121 w Gdańsku Oliwie świętował jubileusz 40-lecia działalności.

 

Część tej ogromnej placówki czeka jeszcze na gruntowny lifting
Część tej ogromnej placówki czeka jeszcze na gruntowny lifting
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze