PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Protest w obronie dziennikarzy Radia Gdańsk. Autorzy apelu zwołali konferencję prasową

Protest w obronie dziennikarzy Radia Gdańsk. Autorzy apelu zwołali konferencję prasową
- Jesteśmy mieszkańcami Pomorza i słuchaczami Radia Gdańsk zaniepokojonymi sytuacją w radio - powiedziała Anita Czarniecka, współautorka apelu w obronie Agnieszki Michajłow i Jacka Naliwajka, dwojga dziennikarzy, których zamierza zwolnić Dariusz Wasielewski, prezes Radia Gdańsk.  
Anita Czarniecka (z lewej) podczas konferencji prasowej na temat akcji w obronie dwoch dziennikarzy Radia Gdańsk
Anita Czarniecka (z lewej) podczas konferencji prasowej na temat akcji w obronie dwóch dziennikarzy Radia Gdańsk
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Jako powody do zwolnienia dziennikarzy prezes Radia Gdańsk podaje: utratę zaufania, nielojalność wobec pracodawcy, podważanie wiarygodności zarządu, kontestowanie uzgodnień kolegium redakcyjnego, odmowę współpracy. Te argumenty znalazły się w piśmie do związków zawodowych działających w Radiu Gdańsk, w tym do zakładowej „Solidarności”.

Według inicjatorów protestu, zamiar zwolnienia Agnieszki Michajłow i Jacka Naliwajka tak naprawdę jest przejawem postępującego upolitycznienia rozgłośni pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. W niedzielę, 2 grudnia, o godz. 11. pod siedzibą rozgłośni zwołano konferencję prasową. Uczestniczyły w niej m.in. Anita Czarniecka (gdańska działaczka Komitetu Obrony Demokracji), Anna Golędzinowska (radna Miasta Gdańska nowej kadencji, klub Koalicji Obywatelskiej) i Małgorzata Żerwe (dziennikarka, reportażystka Radia Gdańsk), pisarz Mieczysław Abramowicz, poeta Antoni Pawlak.

- Ja nie miałam wątpliwości, że trzeba podpisać apel słuchaczy radia, bo też jestem jego słuchaczką - mówiła Małgorzata Żerwe, dziennikarka, reportażystka Radia Gdańsk. - Nie oszukujmy się, za każdych rządów media publiczne były zawsze poddawane kurateli, ale zwolnienia Jacka i Agnieszki nie spodziewałam się. To sytuacja przykra, smutna, skandaliczna.


dobreradio3
- Nie miałam wątpliwości, że trzeba podpisać apel słuchaczy radia, bo też jestem jego słuchaczką - mówi Małgorzata Żerwe (pierwsza z lewej) dziennikarka, reportażystka Radia Gdańsk.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


- Mówimy o dwójce dziennikarzy, którzy kształtowali markę tego radia niezależnie od ekipy rządzącej - podkreśliła Anna Golędzinowska, współinicjatorka apelu. - Przez wiele lat wielokrotnie zabiegali o nasz interes jako opinii publicznej, zadając trudne pytania przedstawicielom wszelkich instytucji, opcji zarządzających miastem czy krajem. Teraz naszym zadaniem jest zapytać o ich sytuację.

"Zawsze dawali świadectwo najwyższej etyki dziennikarskiej, rzetelnie i bezstronnie reprezentując opinię publiczną w konfrontacji z politykami wszystkich opcji politycznych" - napisali autorzy apelu w petycji  do premiera i członków Rady Mediów Narodowych. Autorzy petycji zapowiadają, że to pierwszy krok w obronie dziennikarzy, którym grozi zwolnienie. 

Sprawa Agnieszki Michajłow i Jacka Naliwajka stała się głośna pod koniec listopada 2018 roku, po publikacji „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

- Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją upartyjnienia publicznego radia, stąd nasza decyzja, czterech osób które napisały apel - powiedziała Anita Czarniecka. - W ciągu 24 godzin apel rozszedł się w internecie i już mamy tysiąc podpisów. Liczymy, że dzięki tej konferencji dużo więcej mieszkańców dowie się o sytuacji i podpisze apel, który jest dostępny na stronie naszademokracja.pl

ZOBACZ WIDEO Z KONFERENCJI:Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze