PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dla pracodawców, rodziców i uczniów - startują 3 kampanie promocji ruchu rowerowego

Dla pracodawców, rodziców i uczniów - startują 3 kampanie promocji ruchu rowerowego
Certyfikat “Pracodawca Przyjazny Rowerzystom”; kampania “Podczep się” w ramach której rodzice wypożyczą w przedszkolu przyczepki rowerowe; warsztaty bezpiecznej jazdy w ruchu ulicznym dla uczniów - od kwietnia ostro rusza promocja ruchu rowerowego w Gdańsku. Pracodawców zainteresowanych uzyskaniem ceryfikatu zapraszamy na stoisko dedykowane kampanii w ramach Bike Festiwal w najbliższy weekend (6-7 kwietnia) w AmberExpo.
`Nalot` rowerzystów pod AmberExpo podczas konferencji infoShare`2016
`Nalot` rowerzystów pod AmberExpo podczas konferencji infoShare`2016
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W ramach europejskiego projektu “cities.multimodal - system transportu miejskiego w transformacji ku mobilności niskoemisyjnej”, Miasto Gdańsk startuje w kwietniu z trzema nowymi kampaniami promocji ruchu rowerowego.

Warto zaznaczyć, że ponieważ kampanie mają formę pilotażu, w pierwszej kolejności skierowane są do firm, szkół i przedszkoli położonych w obrębie tzw. Centralnego Pasma Usługowego, który rozciąga się wzdłuż głównej osi komunikacyjnej (al. Grunwaldzkiej) od Śródmieścia, poprzez Wrzeszcz aż po Oliwę. Dlaczego tutaj? Na tym obszarze zlokalizowana jest większość powierzchni biurowej Gdańska (76 proc.), trzy największe uczelnie, występuje największe zagęszczenie centrów edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i biznesowych.

 

Pierwsza z kampanii polega na zachęceniu pracodawców do promowania wśród pracowników ekologicznego i aktywnego dojazdu do pracy. Pracodawcy będą mogli ubiegać się o „Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom”, który będzie przyznawany na podstawie audytu zgodnego z wytycznymi European Cyclist Federation (Europejskiej Federacji Cyklistów). Audytorzy Miasta Gdańska i Polskiej Unii Aktywności Mobilnej jako pierwsi w kraju uzyskali prawo do przeprowadzania takiej certyfikacji.

Projekt będzie prezentowany w ramach Bike Festiwal, odbywającym się w dniach 6-7 kwietnia 2019 r. w AmberExpo. Wystarczy podejść do stoiska oznaczonego “Pracodawca Przyjazny Rowerzystom”.

 

Pracodawcy gdańscy, którzy promują rowerzystów w swoim zespole od dawna czekali już na możliwość ceryfikacji swoich działań. Teraz będą mogli uzyskać certyfikat `Pracodawca przyjazny rowerzystom`. Nz. finał kampanii skierowanej do firm Kręć kilometry dla Gdańska `2017
Pracodawcy gdańscy, którzy promują rowerzystów w swoim zespole od dawna czekali już na możliwość ceryfikacji swoich działań. Teraz będą mogli uzyskać certyfikat `Pracodawca przyjazny rowerzystom`. Nz. finał kampanii skierowanej do firm "Kręć kilometry dla Gdańska"`2017
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Proces certyfikacji składa się z 5 etapów:

  • Pracodawca rejestruje się na stronie internetowej projektu i wypełnia ankietę dotyczącą polityki prorowerowej prowadzonej w swojej firmie;
  • Na podstawie wyników ankiety, firma dowiaduje się czy ma szansę na uzyskanie certyfikatu, na jednym z trzech poziomów: złotym, srebrnym lub brązowym;
  • Firmę odwiedza audytor, który na miejscu weryfikuje zgłoszenie i przekazuje sugestie pracodawcy;
  • Zapada decyzja odnośnie certyfikatu przyznawanego na trzy lata;
  • Certyfikowane firmy kontynuują prorowerowe działania i co roku wypełniają ankietę ewaluacyjną.

Gdańsk zamierza również przeprowadzić badania wśród pracodawców i pracowników w zakresie promocji komunikacji rowerowej i multimodalności (czyli korzystania ze wszystkich środków transportu poza indywidualnym samochodowym). W planach są także warsztaty z zarządzania mobilnością dla firm z CPU.

 

Rowerowa para: tata i dziecko w przyczepce. Teraz rodzice przedszkolaków będą mogli wypróbować takie przyczepki w ramach kampanii `Podczep się`
Rowerowa para: tata i dziecko w przyczepce. Teraz rodzice przedszkolaków będą mogli wypróbować takie przyczepki w ramach kampanii `Podczep się`
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Druga kampania pod hasłem “Podczep się” skierowana jest do rodziców przedszkolaków. Miasto kupiło przyczepki rowerowe do przewozu dzieci (dwie jednoosobowe i jedną dwuosobową), które będzie można wypożyczyć w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko (w pierwszej w kolejności w 11 placówkach publicznych zlokalizowanych w CPU).  

- Każdy rodzic będzie mógł sprawdzić, czy przyczepka zdaje egzamin w przypadku jego rodziny. Będzie można ją wypożyczyć na tydzień, nie tylko poruszać się po mieście, ale także pojechać na wycieczkę - zachęca Monika Evini z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który odpowiada za kampanie promocyjne. - To nowy pomysł, póki co przecieramy szlaki. Jeśli się sprawdzi, w przyszłości kupimy więcej przyczepek.

Więcej informacji na temat kampanii już wkrótce znajdzie się na stronie internetowej Rowerowy Gdańsk i na witrynie projektu cities.multimodal. Pierwsze wypożyczenia już pod koniec kwietnia.

 

Na pierwszym planie: te trzy przyczepki już wkrótce do wypożyczenia w publicznych gdańskich przedszkolach
Na pierwszym planie: te trzy przyczepki już wkrótce do wypożyczenia w publicznych gdańskich przedszkolach
RMA UMG

 

O PRZYCZEPKACH

W jednoosobowych przewozić można dziecko ważące maks. 22 kg i o maks. wzroście 111 cm. Nośność przyczepki dwuosobowej wynosi 45 kg.

Można je łatwo złożyć i przechowywać w domu. Każdy rodzic, który będzie chciał wypożyczyć przyczepkę, przejdzie szkolenie z montażu i techniki jazdy.

 

Trening jazdy w ruchu ulicznym dla gdańskich uczniów
Trening jazdy w ruchu ulicznym dla gdańskich uczniów
RMA UMG

 

“Program nauki jazdy rowerem w ruchu ulicznym” to trzecia z proponowanych kampanii. Zajęcia warsztatowe skierowane są do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych.

W ramach szkolenia:

  • Zajęcia teoretyczne;
  • Serwis rowerowy, w tym weryfikacja sprawności rowerów uczniów;
  • Zajęcia na placu lub boisku szkolnym, w tym weryfikacja umiejętności/techniki jazdy uczestników;
  • Zajęcia w ruchu ulicznym, w tym ćwiczenia praktyczne w okolicy szkoły oraz manewry praktyczne na ulicach o niewielkim natężeniu ruchu.

Rekrutacja do zajęć prowadzona będzie przez koordynatorów Rowerowego Maja w poszczególnych szkołach podstawowych zlokalizowanych w CPU.

Gdańsk jest jednym z 17 miast - partnerów projektu cities.multimodal. Pozostali uczestnicy projektu wywodzą się z Niemiec, Szwecji, Danii, Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii oraz Rosji. Projekt finansowany jest ze środków programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020. Zadaniem Interreg jest przede wszystkim promocja zrównoważonego transportu i zmiany zachowań transportowych mieszkańców miast. Projekt cities.multimodal zakłada ułatwienie mieszkańcom miast w całym regionie Morza Bałtyckiego połączenia ruchu pieszego, rowerowego, transportu publicznego oraz współdzielenia samochodów jako ekologicznej alternatywy dla samochodów prywatnych.

 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze