PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Dila mschvidobisa” to “dzień dobry”. W gdańskiej szkole uczą gruzińskiego

“Dila mschvidobisa” to “dzień dobry”. W gdańskiej szkole uczą gruzińskiego
Szkoła Podstawowa nr 57 w Gdańsku i Szkoła Abchaska nr 5 w Kutaisi rozpoczęły eksperymentalny projekt językowy. Gdańszczanie poznają gruziński, uczniowie z Kutaisi polski - podczas wspólnej lekcji po angielsku.
Pierwsza lekcja gruzińskiego w Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku, do grupy z Kutaisi machają (od l.): dwie Oliwie, Misza, Karolina, Julia, Natalia i Jagoda oraz Piotr Kowalczuk z-ca prezydent Gdańska. Stoi anglistka Karolina Gasińska
Pierwsza lekcja gruzińskiego w Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku, do grupy z Kutaisi machają (od l.): dwie Oliwie, Misza, Karolina, Julia, Natalia i Jagoda oraz Piotr Kowalczuk z-ca prezydent Gdańska. Stoi anglistka Karolina Gasińska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W Gdańsku była godz. 10, w Kutaisi godz. 13, gdy 11 lutego 2020 r. rozpoczęła się pierwsza lekcja - dla siedmorga uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 57 było to pierwsze w życiu spotkanie z językiem gruzińskim, dla młodych Gruzinów ze Szkoły Abchaskiej nr 5 w Kutaisi - z polskim.

Zajęcia odbywały się za pośrednictwem Skype`a, uczestnicy mogli swobodnie się do siebie uśmiechać i gratulować wymowy nowych słów. Językiem prowadzenia lekcji był angielski. W Gdańsku lekcję prowadziły dwie nauczycielki: Anna Listewnik (dyrektorka SP nr 57, polonistka z uprawnieniami do nauczania języka polskiego jako obcego) oraz anglistka Karolina Gasińska. W Kutaisi z uczniami była anglistka Rusudan Lomtadze. Nauczycielki ustalały kolejne wymawiane zwroty w obu językach (Nazywam się…, Jestem z Polski/Gruzji…, dzień dobry, do widzenia, on/ona jest...). Dzieci wymawiały je w swoim języku (dla kursantów po drugiej stronie monitora), a później w obcym.

 

Anna Listewnik dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku, inicjatorka eksperymentalnego gruzińsko - polskiego kursu językowego
Anna Listewnik dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku, inicjatorka eksperymentalnego gruzińsko - polskiego kursu językowego
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Premierowa wymiana słów w obu językach trwała około dwudziestu minut i została sfilmowana na potrzeby powtórek - kolejne spotkanie polsko - gruzińskich kursantów odbędzie się za dwa tygodnie.

Skąd pomysł na eksperymentalny program nauki języka?

- Do Gdańska przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców, a w naszej szkole mamy tak zwane “klasy powitalne”, czyli oddziały przygotowawcze, które mają na celu przygotowanie uczniów z doświadczeniem migracyjnym do podjęcia nauki w klasach ogólnych - tłumaczy Anna Listewnik. - W związku z tym, że mamy te doświadczenia, chcemy być gotowi na przyjęcie uczniów z innej grupy językowej niż słowiańska, na przykład z kaukaskiej, do której należy właśnie język gruziński. Nawet jeśli uczniowie z Gruzji nie pojawią się w naszej szkole, to i tak jest to wartość dodana dla obu szkół: kolejny język obcy w ofercie. Prowadząc kurs, uczymy się razem z naszymi uczniami, w grupie są dzieci w różnym wieku, takie które czują potrzebę nauki kolejnego języka.

Warto dodać, że Anna Listewnik zakochała się w Gruzji podczas urlopu, a kontakt z partnerską szkołą w Kutaisi nawiązała spontanicznie pukając do drzwi placówki podczas wędrówki po mieście. Tak samo było w przypadku innej szkoły - w Batumi. 

 

Lekcja odbyła się on-line, z ekranu pozdrawiają uczniowie z Abchaskiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kutaisi, do której uczęszczają dzieci uchodźców z Abchazji
Lekcja odbyła się on-line, z ekranu pozdrawiają uczniowie z Abchaskiej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kutaisi, do której uczęszczają dzieci uchodźców z Abchazji
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dyrektorki obu gruzińskich szkół bardzo serdecznie przyjęły niezapowiedzianego gościa, a pierwsze szczegóły dwujęzycznego kursu on-line ustalono podczas odwiedzin grupy nauczycieli z SP nr 57 w Kutaisi w październiku ubiegłego roku. We wrześniu tego roku Gruzinki przyjadą do Gdańska na międzynarodową szkolną konferencję organizowaną przez Pięćdziesiątą Siódmą we współpracy z Miastem Gdańsk. 

- Podczas pierwszych lekcji poznamy podstawowe zwroty i słowa, a później razem z Rusudan Lomtadze na bieżąco ustalać będziemy scenariusze kolejnych zajęć. W przyszłości napiszemy wspólnie program autorski. Myślimy o tym, by poszerzyć go także o szkoły średnie - zdradza Anna Listewnik.

W premierowej lekcji języka gruzińskiego uczestniczył także Piotr Kowalczuk z-ca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych: - To fantastyczny pomysł na spotkanie młodych ludzi. Język jest nośnikiem kultury, tradycji i ducha narodów. Wdzięczny jestem za tę inicjatywę wymiany dobrych praktyk po obu stronach i dumny, że wspólne działania przyczynią się w przyszłości do budowania ważnych relacji między naszymi krajami  - komentował z-ca prezydent. 

 

Anglistka Karolina Gasińska wspomaga Annę Listewnik - polonistkę z z uprawnieniami do nauczania języka polskiego jako obcego w prowadzeniu kursu, w którym językiem kontaktu jest właśnie angielski
Anglistka Karolina Gasińska wspomaga Annę Listewnik - polonistkę z z uprawnieniami do nauczania języka polskiego jako obcego w prowadzeniu kursu, w którym językiem kontaktu jest właśnie angielski
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Uczniowie z SP nr 57 świetnie radzili sobie z pierwszymi słowami po gruzińsku (tak przynajmniej twierdzili ich koledzy z Kutaisi). 

- Bardzo lubię uczyć się języków obcych, to nowa kultura, nowe pismo i słowa - mówi Julia z II klasy. 

Im więcej języków, tym lepiej - kwituje Oliwia, która w tym roku kończy szkołę podstawową i wybiera się do dwujęzycznego liceum. 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ PODCZAS DNIA OTWARTEGO

W sobotę 29 lutego w godz. 10-14 w Szkole Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej 8 odbędzie się dzień otwarty. W programie m.in. gruziński quiz językowy.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ 

 

CZYTAJ TAKŻE:

Singapur, Indie i Hongkong w gdańskiej szkole. Wolontariusze uczą otwartości

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze