PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Westerplatte jest na sprzedaż? Dyrektor MIIWŚ złożył ofertę w Urzędzie Miejskim  

Westerplatte jest na sprzedaż? Dyrektor MIIWŚ złożył ofertę w Urzędzie Miejskim  
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki złożył ofertę prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Zaproponował, że kierowane przez niego muzeum kupi od Miasta teren Westerplatte. - Za ofertę dziękuję. To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych - napisał prezydent Adamowicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk Westerplatte, 78 rocznica wybuchu II wojny światowej
Gdańsk Westerplatte, 78 rocznica wybuchu II wojny światowej
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz napisał na swoim profilu na FB:

Zupełnym przypadkiem, w momencie gdy wicepremier Gliński tłumaczył się mediom w Warszawie z wyprowadzenia z Polski 500 mln zł dla Fundacji Czartoryskich, Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP. Karol Nawrocki złożył ofertę handlową, w której proponuje, że kierowane przez niego Muzeum II Wojny Światowej kupi od Miasta Gdańska teren Westerplatte. 
To już kolejny w ostatnich dniach przypadek, gdy środowiska bliskie PiS lekką ręką przeliczają na pieniądze miejsca ważne dla wszystkich Polaków: najpierw NSZZ Solidarność wynajął ONR salę BHP, teraz nominat PiS w muzeum proponuje gdańszczanom 2 miliony złotych za teren Westerplatte wraz z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. 

 


- Jesteśmy zdeterminowani - mówi Aleksander Masłowski, rzecznik MIIWŚ w Gdańsku. - Muzeum musi jak najszybciej rozpocząć rewitalizację tych zaniedbywanych od lat terenów, których gospodarz przypomina sobie o nich raz w roku. Czekamy więc teraz na oficjalną odpowiedź prezydenta. Mamy spójną koncepcję zagospodarowania tego, co zostało na Westerplatte, mamy doskonały zespół specjalistów, zbiory i zabezpieczenie finansowania. Gwarantujemy, że jeśli będziemy mogli gospodarować tym terenem, bardzo szybko przywrócimy mu stan, na jaki to miejsce zasługuje.  


Na temat sytuacji na Westerplatte Karol Nawrocki mówił w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Do Rzeczy" w grudniu 2017 roku:

Westerplatte przybrało obecny kształt w czasach PRL. Od dziesięcioleci nic się nie zmieniło. Przez kolejne 28 lat III RP, w tym blisko 20 lat rządów Pawła Adamowicza w mieście oraz osiem lat funkcjonowania MIIWŚ nic się nie udało z tym zrobić. (...)

(...) Tak naprawdę jesteśmy w momencie, w którym jedenaście podmiotów zarządza w imieniu Skarbu Państwa gruntami na Westerplatte. I wśród tych podmiotów nie ma naszego Muzeum. Jako dyrektor muzeum nie mam obecnie do dyspozycji nawet kawałka ziemi na Westerplatte. To więc ogromne wyzwanie, ale podchodzę do niego z determinacją. Mam nadzieję, że pierwsze efekty nadejdą niebawem, nawet mimo podobnej determinacji w przeszkadzaniu ze strony Pawła Adamowicza i poprzedniej dyrekcji.”

Paweł Adamowicz na swoim profilu na FB odpowiedział na ofertę dyrektora MIIWŚ:

Za ofertę dziękuję. To miejsce nie jest przedmiotem operacji handlowych. Westerplatte służyło i będzie służyć wszystkim Polakom, którym droga jest bohaterska walka polskiego żołnierza w 1939. 1 września 1999 zainicjowałem na Westerplatte coroczne obchody rocznicy wybuchu wojny z udziałem harcerzy. Tak, jak zapowiedziałem kilka dni temu, chcemy kontynuować tę tradycję i godnie przygotować się do przyszłorocznych, uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.


Pod wpisem prezydenta Gdańska jest sporo komentarzy internautów. Większość w podobnym tonie.

 

 

 

 

 

 

 

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl