PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czy Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się w Gdańsku? Dowiemy się 28 sierpnia

Czy Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się w Gdańsku? Dowiemy się 28 sierpnia
Czy do Gdańska przyjedzie 50 tys. skautów z całego świata na 26. Światowe Jamboree Skautowe, zdecyduje Światowa Konferencja Skautowa już w sobotę, 28 sierpnia 2021 r. To jest już drugie podejście Związku Harcerstwa Polskiego jako kandydata do organizacji Jamboree w Gdańsku. Tego dnia, na „Wyspie Drogowiec” w Sobieszewie, odbędzie się wydarzenie plenerowe, podczas którego m.in. wysłuchamy decyzji oraz koncertu BOVSK-iej. Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka roześmianych młodych osób w mundurkach harcerskich, opierają się o barierkę
W sierpniu 2018 roku na Wyspę Sobieszewską przyjechało 15 tysięcy harcerzy, aby celebrować 100-lecie ZHP. Czy za sześć lat Gdańsk i Sobieszewo będą witać młodych ludzie powtórnie, dowiemy się już 28 sierpnia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Czym jest Jamboree?

Jambroree to międzynarodowy zlot skautowy odbywający się co cztery lata. Jest największym wydarzeniem edukacyjnym skierowanym do młodzieży w wieku 14-17 lat, więc każdy może być jego uczestnikiem tylko raz w życiu.

Za każdym razem Jamboree jest organizowane przez inną organizację skautową i dzieje się tak już od 1920 roku. Od ponad 100 lat zlot wędruje po kontynentach łącząc młodych z całego świata. W Europie Środkowej ostatni raz odbył się w 1933 roku na Węgrzech.

To drugie podejście Związku jako kandydata do organizacji Jamboree w Gdańsku. Po raz pierwszy ZHP starał się o możliwość organizacji tej imprezy w 2017 roku, wtedy prawo do organizacji w 2023 r. Konferencja Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) zdecydowała o przyznaniu Koreańskiemu Stowarzyszeniu Skautowemu.


Wyspa Sobieszewska atutem ZHP

Aby przekonać decydentów, nie wystarczy doskonałe hasło i obiecujący program. Liczy się także wyjątkowość miejsca, w którym planowany jest zlot i wykazanie możliwości przygotowania go na przyjęcie 50 tys. uczestników zakwaterowanych w namiotach. I tutaj “wkracza na scenę” Wyspa Sobieszewska, a dokładnie jej środkowe i południowe obszary, na których położonych jest 300 hektarów pól i łąk. Teren ten był już miejscem harcerskiej imprezy - w sierpniu 2018 roku 15 tys. harcerzy, przede wszystkim z Polski, ale także z organizacji zagranicznych, uczestniczyło tutaj w zlocie przygotowanym z okazji 100-lecia ZHP.

 

Program wydarzeń 28 sierpnia

  • 16.00 otwarcie strefy dla dzieci
  • 17.00 transmisja live z wyborów organizatora Jamboree 2027
  • 18.00 Jaremko Trio
  • 20.00 BOVSKA

Na wydarzenie wstęp jest wolny.

 

Jak dojechać

Po koncercie podstawione zostaną bezpłatne autobusy, które będą kursowały spod Drogowca do dworca PKP Gdańsk Główny. Parking dla zmotoryzowanych dostępny będzie przed kościołem pw. Matki Bożej Salentyńskiej, ul. Nadwiślańska1 (na rondzie Rybaka w lewo).

oprac. AU

Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze
Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna Bieganowska - najnowsze