PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Człowiek, woda, oczyszczenie... Wystawa „Katharsis” Małgorzaty Limon w galerii ZPAP w Gdańsku

Człowiek, woda, oczyszczenie... Wystawa „Katharsis” Małgorzaty Limon w galerii ZPAP w Gdańsku
W piątek 22 stycznia otwarta została wystawa „Katharsis” autorstwa Małgorzaty Limon. Dzieła artystki będzie można oglądać przez dwa tygodnie w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Małgorzata Limon, Cisza, olej na płótnie, 50x90cm, 2020,
Małgorzata Limon, Cisza, olej na płótnie, 50x90cm, 2020,
 


Termin katharsis (z gr. oznacza oczyszczenie), po raz pierwszy użył i zdefiniował Arystoteles. Ten starożytny filozof twierdził, że jest to stan polegający na wyzwoleniu się od uczuć strachu i litości, dzięki intensywnemu przeżywaniu sztuki. Z kolei Artur Schopenhauer upatrywał w kontemplacji sztuki swego rodzaju ratunku dla człowieka,tylko ona może złagodzić jego egzystencjalne cierpienie.

Na swojej najnowszej wystawie Małgorzata Limon prezentuje obrazy z motywem akwatycznym, które powstawały w ostatnich latach i powstają nadal. Malarka temat wody bada nieustannie i zamierza to robić w przyszłości. Motyw wody pojawiający się w moich obrazach, to nie tylko chęć ukazania jej piękna, czystości i siły. To również odniesienie się do starożytnego hasła oczyszczania duszy ze złych emocji.

- mówi Małgorzata Limon.

Małgorzata Limon, Katharsis II,olej na płótnie, 100x70cm, 2020
Małgorzata Limon, Katharsis II,olej na płótnie, 100x70cm, 2020
 


Nie sposób pominąć też Biblii i motywu chrztu jako symbolicznego aktu obmycia człowieka z grzechu pierworodnego – ale jak zaznacza artystka - ten aspekt nie jest przedmiotem jej twórczych poszukiwań.

W swoich obrazach pragnę ukazać bezpośredni kontakt człowieka z wodą. Niektóre postacie polewają sobie nią głowy, inne zanurzają się w niej całe...Tym samym na naszych oczach dokonuje się symboliczne oczyszczenie. Oczyszczenie ze złych wspomnień, negatywnych emocji czy strachu.

- dodaje artystka.

Wystawa Katharsis będzie prezentowana w terminie od 22 stycznia do 5 lutego 2021 r. w Galerii ZPAP w Gdańsku przy ul. Mariackiej 46/47 poniedziałek – piątek w godz. 12.00 – 16.00. Można ją zwiedzać z zachowaniem zasad sanitarnych obowiązujących w czasie pandemii Covid-19. Wywiad z autorką i zdjęcia z otwarcia wystawy dostępne będą stronie internetowej ZPAP i w mediach społecznościowych w dniu otwarcia wystawy.

Małgorzata Limon, Morskie opowieści, olej na płótnie, 100x100cm, 2020
Małgorzata Limon, Morskie opowieści, olej na płótnie, 100x100cm, 2020

 


Małgorzata Limon (ur. 1986 roku w Gdańsku) w latach 2006-2012 studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. W 2008 r. odbyła w Passau, Niemcy, zakończony wystawą w galerii "Kultur Modell". W 2009 została stypendystką Programu Erasmus, studiowała na Accademia degli Belle Arti di Brera w Mediolanie, gdzie uczyła się m.in.w pracowni prof. Stefano Pizzi. W latach 2010-13 ukończyła dwie szkoły charakteryzacji: Beauty Art i Magnus Film otrzymując Dyplom Charakteryzatora Teatralnego i Filmowego. W 2012 ukończyła studia z tytułem magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obroniła prace dyplomową pt.:“ tête-à-tête” na Wydziale Malarstwa u prof. Macieja Świeszewskiego, z aneksem z grafiki cyfrowej u prof. Cezarego Paszkowskiego.

W 2017 obroniła dyplom z grafiki na podyplomowych studiach w Wyższej Szkole Bankowej na kierunku Grafiki i Multimediów. W tym samym roku otrzymała Stypendium dla Twórców Kultury od Marszałka Województwa Pomorskiego. Zawodowo pracuje w Telewizji Polskiej w Oddziale Gdańskim jako charakteryzator.

Brała udział w Międzynarodowych Festiwalach Artystycznych mi.in.: Forein Drama Festiwal, Ayadin, Turcja oraz Arte Vento, Cervia, Włochy. Ma na swoim koncie 12 wystaw indywidualnych, udział w 38 wystawach zbiorowych i 6 zagranicznych (Austria, Włochy,Francja, Niemcy, Bułgaria). Najważniejsze wystawy 2020-2019: 25. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki, Lublin, 2020; "Różne odcienie kobiecości", Sztuka Wyboru, Gdańsk; Międzynarodowe Biennale Malarstwa Polskiego Bielska Jesień, BWA Rzeszów, 2019; Kwintet, Oliwski Ratusz Kultury, Gdańsk,2019, 05.2019- DNA der Schonheit in der Kunst, wystawa indywidualna, Lugger/ Bankler, Wiedeń, Austria.oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl