PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Czat prezydent Dulkiewicz z mieszkańcami. O powrocie do szkół, epidemii i inwestycjach

Czat prezydent Dulkiewicz z mieszkańcami. O powrocie do szkół, epidemii i inwestycjach
We wtorek, 25 sierpnia, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, po krótkiej przewie, spotkała się znów wirtualnie z gdańszczanami i gdańszczankami oraz sympatykami z całej Polski, by odpowiedzieć na pytania. Wśród poruszanych zagadnień był m.in. początek roku szkolnego, epidemia koronawirusa, opłaty dotyczące parkowania i planowane inwestycje czy udogodnienia dla gdańszczan, turystów i odwiedzających.
Prezydent Gdańska podczas czatu z mieszkańcami we wtorek, 25 sierpnia, odpowiedziała na liczne pytania mieszkańców, przedstawiła statystyki dotyczące koronawirusa i zaprosiła do bezpiecznego spędzania wolnego czasu - na świeżym powietrzu podczas Festiwalu Mozartiana
Prezydent Gdańska podczas czatu z mieszkańcami we wtorek, 25 sierpnia, odpowiedziała na wiele pytań mieszkańców, przedstawiła statystyki dotyczące koronawirusa i zaprosiła do bezpiecznego spędzania wolnego czasu - na świeżym powietrzu podczas Festiwalu Mozartiana
Fb. Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz

 

XV Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Koncerty od czwartku. PROGRAM

 

Wśród pytań, które mieszkańcy zadawali prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz podczas czatu we wtorek, 25 sierpnia, były te dotyczące miejskich inwestycji. Jeden z internautów chciał się dowiedzieć, jak potoczy się remont ulicy Ogarnej i Szerokiej, i kiedy w tej sprawie „miasto dogada się z konserwatorem”.

- Zawsze potrzeba dwóch stron. Dołożyłabym do tej listy jeszcze remont Długiego Targu, chyba wszystkim nam marzy się, żeby wyglądał trochę inaczej. Przede wszystkim bardzo bym chciała, żebyśmy to porozumienie osiągnęli. Wierzę, że chce tego także Urząd Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Robimy, co możemy. Ale na pewno nie możemy iść na taki kompromis, który będzie zaprzeczeniem idei przyjaznego miasta - podkreśliła prezydent.

Podczas wirtualnego spotkania - organizowanego w tej formie z powodu trwającej epidemii koronawirusa - nie mogło zabraknąć i tego tematu. Aleksandra Dulkiewicz przypomniała o niebezpieczeństwie wynikającym z niestosowania się do reżimu sanitarnego i po raz kolejny zaapelowała o odpowiedzialność i przestrzeganie obostrzeń. To własnie wyłamywanie się z obowiązku zachowywania dystansu społecznego czy niezasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, skutkuje ciągłym wzrostem zachorowań. Także - a może zwłaszcza - na Pomorzu.

- W ostatniej dobie w naszym mieście przyrost osób zakażonych koronawirusem wyniósł 19 osób. Jako województwo pomorskie mamy dzisiaj niechlubne trzecie miejsce, jeśli chodzi o statystykę w Polsce - niepokoiła się prezydent. - Obecnie osób zainfekowanych, czyli takich, które aktualnie chorują, w Gdańsku jest 384, z czego hospitalizowanych jest 14. Reszta przebywa w izolacji domowej. Na kwarantannie przebywa obecnie 1778 osób, z czego obecność mniejszej części - 700 osób - jest weryfikowana za pomocą aplikacji, a reszty za pomocą patroli policji.

Przypomniała, że walka z epidemią jest wspólną odpowiedzialnością, co jest istotne szczególnie w kontekście zbliżającego się nieubłaganie roku szkolnego. Prezydent zaznaczyła, że miasto bardzo intensywnie przygotowuje się do tego wydarzenia, ale nie wszystko jest w rękach miasta czy dyrektorów szkół.

- Jeżeli ktoś przyjdzie z zakażeniem, to nie jesteśmy w stanie uniknąć zakażenia kolejnych osób. A przecież też wiemy, że na początku noszenia wirusa w sobie, możemy nawet nawet nie odczuwać objawów. Dlatego w czwartek na sesji Rady Miasta Gdańska (to też istotne: sesja Rady Miasta będzie w tym miesiącu odbywała się w sposób zdalny) przedstawię obszerną informację dotyczącą przygotowań do powrotu do szkół. W piątek odbędzie się spotkanie prasowe, gdzie wspólnie z moimi współpracownikami - prezydentem Piotrem Kowalczukiem i dyrektorem Wydziału Rozwoju Społecznego, odpowiedzialnymi za edukację - przedstawimy państwu te informacje.

Prezydent mówiła też o Targach Bursztynu Amberif, które rozpoczynają się w środę, 26 sierpnia, oraz do śledzenia różnych wydarzeń online. Zachęciła do uczestnictwa w Festiwalu Mozartiana, który w naszym mieście potrwa od czwartku, 27 sierpnia, i do powoli dobiegających końca obchodów Święta Wolności i Demokracji. Przypomniała również o możliwości skorzystania z oferty Gdańskiego Ośrodka Sportu, który rozpoczął sprzedaż karnetów na basen.

- Mamy tych basenów w Gdańsku coraz więcej i coraz lepszej jakości. Remontujemy także baseny przyszkolne - skończyliśmy niedawno remont w Zespole Szkół Energetycznych przy ulicy Reja, teraz ogłosiliśmy postępowanie i spłynęły już oferty na remont basenu przy Szkole Kreowania Wizerunku na Przymorze - wymieniała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

 

 

AMBERIF 2020: 27 Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii ruszają w Gdańsku w środę

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze