Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Co łączy Gdańsk z Londynem, Paryżem i Berlinem? Jakość życia!

Ilu nowych mieszkańców przybyło naszemu miastu? Ile mamy dróg rowerowych? Ile kilometrów liczy system komunikacji miejskiej? Ile, rocznie, sadzonych jest drzew? Ilu strażaków przypada na 100 tys. mieszkańców? Ten, i wiele innych wskaźników, sprawdzali zewnętrzni audytorzy z Polskiego Rejestru Statków, po czym przyznali Gdańskowi certyfikat ISO 37120 - jako jednemu z pierwszych miast w Polsce!

Co łączy Gdańsk z Londynem, Paryżem i Berlinem? Jakość życia!
A
A
data publikacji: 21 września 2017 r.

Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, otrzymało certyfikat ISO 37120
Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, otrzymało certyfikat ISO 37120
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Certyfikat ten ocenia usługi miejskie i jakość życia na podstawie określonych 100 wskaźników. Dzięki temu mieszkańcy mogą porównać jakość życia w Gdańsku z innymi miastami. Sprawdzane jest m.in. to ile wynosi budżet miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczba firm także w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, stosunek liczby uczniów do liczby nauczycieli w szkołach podstawowych, ściągalność podatków lokalnych, liczba lekarzy i policjantów czy roczna liczba podróży transportem publicznym w przeliczeniu do liczby mieszkańców.

- Norma ISO 37120 nazywana jest też normą Smart City. Została ona opublikowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, a następnie, w 2017 roku, przez Polski Komitet Normalizacyjny - podkreśla Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej w gdańskim magistracie. - Norma ISO pozwala nam skutecznie zarządzać miastem na podstawie wiarygodnych danych. Dzięki niej możemy też porównywać się z innymi miastami.

Wspomniane 100 wskaźników podzielonych jest na 17 obszarów tematycznych, m.in. zdrowie, edukacja, aktywność obywatelska, gospodarka czy środowisko.

Gdańsk z certyfikatem potwierdzającym dobrą jakość życia w naszym mieście. Na zdjęciu: (od lewej) Katarzyna Drozd-Wiśniewska-Referat Polityki Gospodarczej, Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Papiński-Dyrektor Pionu Certyfikacji PRS. S.A i Michał Gałecki-Auditor Wiodący PRS. S.A
Gdańsk z certyfikatem potwierdzającym dobrą jakość życia w naszym mieście. Na zdjęciu: (od lewej) Katarzyna Drozd-Wiśniewska-Referat Polityki Gospodarczej, Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Papiński-Dyrektor Pionu Certyfikacji PRS. S.A i Michał Gałecki-Auditor Wiodący PRS. S.A
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

By móc starać się o ten certyfikat, Gdańsk musiał przede wszystkim zebrać i uporządkować dane o mieście (wiele z nich jest ogólnodostępnych w ramach Otwartego Gdańska), a następnie przygotować dokumentację - aż do 87 na 100 możliwych wskaźników.

Jacek Papiński, dyrektor Pionu Certyfikacji Polskiego Rejestru Statków S.A., przyznaje, że każde miasto może ubiegać się o certyfikat, który potwierdza prawidłowe wdrożenie ISO 37120.

- Jest to norma przygotowana pod kątem miast. Zespół audytorski odwiedza urząd miasta i weryfikuje stopień wdrożenia jej wskaźników - tłumaczy Jacek Papiński.

Michał Gałecki, Audytor Wiodący Polskiego Rejestru Statków S.A. Podkreśla z kolei, że Gdańsk podszedł ambitnie do przyznania tego certyfikatu. Wyliczył aż 87 wskaźników na 100 możliwych. Natomiast, by móc się o niego starać, miasto wdrożyć musi minimum 46 wskaźników.

Sprawdź wskaźniki normy ISO 37120 w Gdańsku

- Nie udało nam się wyliczyć 13 wskaźników, m.in. powierzchni terenów rekreacyjnych w mieście, komercyjnych i publicznych, na zewnątrz i w budynkach, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z tym wskaźnikiem musimy się zmierzyć w przyszłości. Podobnie jak z tym dotyczącym średniej liczby godzin przerw w dostawie wody w przeliczeniu na gospodarstwo domowe – przyznaje Katarzyna Drozd-Wiśniewska.

Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, zaznacza z kolei, że Urząd Miejski w Gdańsku stosuje różne narzędzia, dzięki którym poddaje się ocenie mieszkańców, fachowców i różnych instytucji, tym badawczych i finansowych.

- Gdańsk od wielu lat konsekwentnie buduje swoją markę jako miasta otwartego, budzącego zaufanie zarówno mieszkańców do działań miasta, jak i partnerów zewnętrznych – zaznacza wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Od lat poddajemy się m.in. badaniom opinii społecznej: sprawdzamy jakość życia w naszym mieście, to, jak nas oceniają mieszkańcy, jak oceniają inwestycje, jakie są ich potrzeby. Chcemy wiedzieć, co gdańszczanie i gdańszczanki myślą o naszych działaniach i jak je odbierają.

Norma ISO 37120 jest dość "młoda". Opublikowano ją przed trzema laty, a w Polsce obowiązuje dopiero od tego roku. Wyzwanie, by ją przyjąć, podjęły dotychczas 47 miasta na całym świecie. Taki certyfikat posiada m.in. Londyn, Paryż, Berlin i Gdynia.

Certyfikat przyznany Gdańskowi ma ważność 3-letnią, jednak co roku będzie weryfikowany przez zewnętrznych audytorów.

Od 2000 r. Gdańsk oceniany jest w ratingach międzynarodowych. Początkowo miasto współpracowało z Standard&Poor's, natomiast od 2004 r. ratingi przygotowuje agencja Fitch Polska, która jest instytucją finansową. W 2000 roku ocena Gdańska wynosiła BBB, od 2007 roku było to BBB+, a od 2015 A-. Od 2011 roku nasze miasto oceniane jest też w ratingu krajowym – najpierw AA-, w 2015 AA, w 2016 AA+, a najnowszy rating to ocena AAA. Ratingi potwierdzają dobre wyniki operacyjne Gdańska, odzwierciedlają także dobre zarządzanie strategiczne i finansowe.

Nasze miasto doceniane jest też w różnego rodzaju ogólnopolskich rankingach i plebiscytach. Dwa tygodnie temu Gdańsk zajął pierwsze miejsce w Rankingu Gospodarny Samorząd na Forum Ekonomicznym w Krynicy, a w maju br. zajął drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej. Rok wcześniej nasze miasto zdobyło laur Pereł Samorządu - Gdańsk zajął pierwsze miejsce w najbardziej wymagającej kategorii - najlepszych samorządów wśród miast na prawach powiatu. W tym samym plebiscycie – pierwsze miejsce dla prezydenta miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, w tym i ubiegłym roku, zajął prezydent Paweł Adamowicz.

W 2016 r. Gdańsk okazał się też najlepszym samorządem w Polsce w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Jest też w ścisłej czołówce miast wojewódzkich cieszących się najlepszą reputacją wśród Polaków – co wykazało badanie przeprowadzone w 2016 roku dla Fundacji na rzecz reputacji marki „Premium Brand” przez agencję badawczą Maison&Partners. 

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora