Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Chodowiecki na urodzinach u Grassa. Mapping ożywił mury [FILM I FOTORELACJA]

Gdyby żył obchodziłby w tym roku swoje 90. urodziny. Günter Grass, słynny pisarz, noblista, gdańszczanin. W niedzielę 15. października miał miejsce multimedialny happening "Chodowiecki na urodzinach u Grassa". Całość z wykorzystaniem mappingu animowanych grafik. To nie koniec urodzinowych obchodów. Część atrakcji m. in. happening będzie można zobaczyć też w poniedziałek, 16 października.

Chodowiecki na urodzinach u Grassa. Mapping ożywił mury [FILM I FOTORELACJA]
A
A
data publikacji: 15 października 2017 r.

To była magiczna noc. Ożyły ściany, okna i wnętrza dawnego Domu Dobroczynności przy ulicy Sierocej w Gdańsku. Teraz to już Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa. - Ich rysunki zostały zanimowane przez współczesnych twórców, którzy dodali do nich własne interpretacje artystyczne - mówi Robert Turło, koordynator projektu "Chodowiecki na urodzinach u Grassa".

Zobacz relację wideo:

Pomysł wyszedł z Gdańskiej Galerii Miejskiej. Przy tym artystycznym przedsięwzięciu, oprócz Roberta Turły, pracowali jeszcze: Marta Branicka, Maciej Świtała, Anna Włodarska, Wojciech Zamiara, Radek Jureczka, a także studenci ASP: Michał Garnowski, Zuzanna Harat, Kamila Jasińska, Julia Jaros, Ewa Krata, Patrycja Pawłowska, Agnieszka Rutkowska, Adrianna Zielonka, Nadia Tomasik, Julia Rajs, Saskia Wojtalewicz, Bernard Kiedrowicz. Kuratorem jest Marta Wróblewska.

Dokładnie w poniedziałek, 16 października Günter Grass, jeden z najwybitniejszych niemieckich pisarzy XX wieku, laureat Literackiej Nagrody Nobla z roku 1999 ukończyłby 90 lat. Zmarłemu dwa lata temu autorowi, Honorowemu Obywatelowi Gdańska, miejska galeria jego imienia wyprawiła artystyczne urodziny, których obchody rozpoczęły się już w niedzielę, 15 października 2017: spacerem interaktywnym, koncertem jazzowym w kościele św. Jana i happeningiem multimedialnym. Tego dnia odbyła się też promocja księgi pamiątkowej poświęconej Günterowi Grassowi "Günter Grass – Odpominania".

W spacerze wzięli udział m.in. goście z Lubeki gdzie mieszkał artysta: burmistrz Lubeki Bernd Saxe, przedstawiciele Domu Güntera Grassa w Lubece i jego przyjaciel z czasów młodości - Günter Baby Sommer, jazzman który już kilka godzin później zagrał sentymentalny koncert w kościele św. Jana. Znakomity perkusista ilustrował dźwiękiem słowa książki Grassa “Grimms Wörter”, czyli słówka Grimmów - której fragmenty odczytała młoda poetka Nora Gomringer.

W poniedziałek będzie czas, by powtórzyć niektóre z tych atrakcji: kto chciałby zobaczyć magiczny spektakl, podczas którego na ścianach Domu Chodowieckiego i Grassa ożywają postaci z grafik obu artystów powinien zarezerwować sobie czas o godz. 19, ale wcześniej może udać się na spacer o godz. 17. Jak używać aplikacji dowiesz się tutaj:

90. urodziny Güntera Grassa w Galerii GG: niezwykły koncert, happening i spacer z... psem.

Zobacz fotorelację z wydarzeń towarzyszących urodzinom Güntera Grassa

-
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora