• Start
  • Wiadomości
  • Chodowiecki i Grass dostali dobre lokum. Mają przyciągać artystów i turystów

Chodowiecki i Grass dostali dobre lokum. Mają przyciągać artystów i turystów

Zajmie trzy budynki, w tym dwa zabytkowe. Będzie ostoją dla artystów, ale też miejscem otwartym na wszystkich miłośników twórczości dwóch znanych gdańszczan. Rozpoczęły się prace nad utworzeniem nowego centrum kultury na Starym Mieście: Domu Daniela Chodowieckiego i Guntera Grassa.
08.07.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W budynkach przy ul. Sierocej powstanie nowe centrum kultury.


Nowe centrum kulturalno - artystyczne powstanie przy ul. Sierocej, w zabytkowych murach dawnego Zespołu Sierocińca. Miasto planuje także odtworzyć budynek dawnej szkoły oraz tzw. pawilon ogrodowy, które przed laty "zamykały" cały kompleks.

To miejsce ma służyć współpracy artystycznej i promocji dziedzin sztuki, którymi zajmowali się obaj twórcy, ale ma być też atrakcyjnym przystankiem dla turystów odwiedzających nasze miasto. Zarówno Chodowiecki, jak i Grass, są bowiem znani także poza granicami naszego kraju.

W tzw. budynku głównym znajdą się wystawy stałe poświęcone obu gdańszczanom, ale także wystawy czasowe, na których pojawiać się będą prace artystów inspirowane twórczością Grassa i Chodowieckiego, m.in. grafiki, literatura czy rzeźba w niewielkim wymiarze.

W centrum znajdą się też rezydencje dla doświadczonych artystów spoza naszego miasta oraz przestrzeń edukacji artystycznej, gdzie organizowane będą m.in. zajęcia dla dzieci.

Obiekty są wpisane do rejestru zabytków. Stoją, w niezmienionym kształcie, od XVIII wieku.

- Chcemy, by rezydencje miały charakter otwarty, dzięki czemu będą mogli na tym skorzystać młodzi, mniej doświadczeni twórcy. To ma być rodzaj inkubatora dla młodych artystów, gdzie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak i gdzie wystawiać swoje prace. Będzie to również miejsce ich pracy warsztatowej, gdzie będą mogli liczyć na wskazówki od bardziej doświadczonych twórców - tłumaczy Katarzyna Kucz - Chmielecka, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. projektu Dom Daniela Chodowieckiego/Guntera Grassa w gdańskim magistracie.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni zgodzili się na przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Sierocej. Uchwała w tej sprawie była konieczna ze względu na planowaną w tym miejscu odbudowę budynku dawnej szkoły.

Do Domu Grassa i Chodowieckiego przeniesiona zostanie działająca w Gdańsku Galeria Guntera Grassa. W kompleksie, zgodnie z planami, działać będzie kawiarnia, a także sklep z pamiątkami. Znajdzie się tam także niewielka przestrzeń koncertowo - teatralna (w miejscu, w którym mieściła się kiedyś kaplica).

Budynki przy ul. Sierocej pełniły w ostatnich latach funkcję mieszkaniową.


Kompleks budynków przy ul. Sierocej położony jest na obszarze wpisanym do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny miasta Gdańska. Poza tym budynek dawnego Sierocińca (ul. Sieroca 6) wpisany jest indywidualnie do rejestru zabytków. Oba zachowane obiekty, w niezmienionym stanie, stanowią rzadki przykład architektury XVIII-wiecznego zakładu opiekuńczego. Nie zostały zniszczone nawet pod koniec II wojny światowej, gdy dawny Gdańsk został nieml kompletnie zrujnowany.

Dom Chodowieckiego i Grassa powinien być gotowy na przełomie 2019 i 2020 r.

Daniel Chodowiecki urodził się w Gdańsku 16 października 1726 r. Był synem gdańskiego kupca zbożowego. W 1743 r. został wysłany do Berlina, gdzie został już na stałe. Tam prowadził rodzinną firmę. Chodowiecki miał wielki talent do rysunku oraz grafiki. Za jego czasów niemal każda książka wydawana w Niemczech wzbogacana była ilustracjami jego autorstwa. W trakcie jednego z pobytów u krewnych nad Motławą napisał "Dziennik podróży do Gdańska", w którym znalazło się wiele ilustracji przedstawiających codzienne życie ówczesnych mieszkańców. Do dzisiaj zachowało się około czterech tysięcy rysunków i dwa tysiące jego rycin. Mimo iż mieszkał w Niemczech czuł się Polakiem i gdańszczaninem. Zmarł 7 lutego 1801 r.

W 1992 r. Gunter Grass, także gdańszczanin, założył Fundację im. Daniela Chodowieckiego. Ta przyznaje nagrody najlepszym grafikom z Polski i Niemiec.

Gunter Grass podczas jednej z ostatnich wizyt w Gdańsku w 2012 r.


Nie tylko to łączy obu artystów. Grass także urodził się 16 października, i też w Gdańsku, ale ponad 200 lat później, bo w 1927 r. Prozaik, eseista, także malarz i grafik. Był noblistą. I synem niemieckiego kupca. Był także honorowym obywatelem Gdańska i doktorem honoris causa m.in. Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród najbardziej znanych jego utworów wymienić trzeba "Blaszany bębenek", "Kot i mysz", "Psie lata", "Z dziennika ślimaka" czy "Wróżby kumaka". Gunter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 r.

Jeszcze w tym samym roku, w październiku, na placu Wybickiego we Wrzeszczu odsłonięto jego pomnik. 

Dom Chodowieckiego i Grassa zostanie otwarty nie wcześniej niż na przełomie 2019 i 2020 r.  

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo