PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Chełm. Kolejne atrakcje w Jarze Wilanowska. Podpisano umowę na budowę skateparku

Chełm. Kolejne atrakcje w Jarze Wilanowska. Podpisano umowę na budowę skateparku
Skatepark to propozycja mieszkańców dzielnicy. Zgłosili go do Budżetu Obywatelskiego i wygrali. Co ciekawe - w 2019 roku projekt ten zdobył najwięcej głosów spośród projektów dzielnicowych w Gdańsku. Za drugim podejściem Miastu udało się wyłonić w przetargu firmę, która wykona specjalny tor dla miłośników sportów ekstremalnych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jar Wilanowska to jedno z popularnych zielonych miejsc w Gdańsku, które służą rekreacji mieszkańców
Jar Wilanowska to jedno z popularnych zielonych miejsc w Gdańsku, które służą rekreacji mieszkańców
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W ramach inwestycji powstanie skatepark o wymiarach 19m x 24m - wykonany w technologii żelbetowej, w tym niecka typu „bowl” oraz sześć innych elementów specjalnego toru. Nowy obiekt zostanie oświetlony, dzięki czemu będzie można z niego bezpiecznie korzystać także po zapadnięciu zmroku. Zbudowana zostanie też sieć kanalizacji deszczowej, której rolą będzie odwodnienie wspomnianej niecki. W ramach prac zamontowane zostaną też kosze na śmieci i wykonane nowe nasadzenia.
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę na realizację tej inwestycji z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym „Mizan” Sławomir Ossowski. Koszt prac to 819 tys. złotych. Te powinny zakończyć się w czerwcu 2022 r.

 

W tym miejscu powstanie skatepark
W tym miejscu powstanie skatepark
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Jar Wilanowska jest bardzo popularnym miejscem spędzania wolnego czasu wśród mieszkańców, głównie dzielnicy Chełm. W jego okolicy wciąż budowane są kolejne osiedla, a chętnie przychodzą tu zarówno młode mamy z wózkami, jak i osoby starsze, niepełnosprawni czy rodziny ze starszymi dziećmi.

 

Miasto, przez kilka lat, zrealizowało w tym miejscu sporo inwestycji, które sprawiły, że miejsce to stało się atrakcyjnym punktem dla gdańszczan. Dla przykładu: w ramach projektu "Zagospodarowanie zespołu parkowo - rekreacyjnego Jar Wilanowska" pojawiły się tu kwietne łąki i nowe trawniki. Zbudowano ścieżki, po których można wygodnie spacerować i pobiegać, a także zainstalowano dodatkowe oświetlenie i monitoring, by było bezpieczniej. Na terenie jaru powstał skwer ze stawkiem, miejsce do ćwiczeń Tai Chi, place zabaw (w tym plac sprawnościowy i linowy), a nawet place sąsiedzkie, na których można spędzić czas ze znajomymi np. przy grillu. Jest też mała architektura, a więc: deszczochrony, ławki i kosze na śmieci. Wybudowano też budki lęgowe, domki dla owadów i karmniki dla ptaków.

Na terenie jaru, z budżetu miasta, sfinansowano też siłownię "pod chmurką" i plac zabaw dla najmłodszych. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne, a w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", wybudowano zbiornik retencyjny, który zagospodarowano na potrzeby lokalnej społeczności.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl