PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Chełm. Jar Wilanowski będzie jeszcze atrakcyjniejszy - miasto przygotowuje dużą inwestycję

Chełm. Jar Wilanowski będzie jeszcze atrakcyjniejszy - miasto przygotowuje dużą inwestycję
Wszystko wskazuje na to, że Jar Wilanowski w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy stanie się kolejną "zieloną perełką" Gdańska, niczym Park Oruński czy Park im. Ronalda Reagana. Jeden z najpopularniejszych zieleńców w południowej części miasta zostanie zagospodarowany z myślą o potrzebach mieszkańców. Będzie jeszcze bardziej zielony i przede wszystkim dostępny dla wszystkich.

Jar Wilanowski przecina obecnie ul. Wilanowska. Miasto planuje więc wybudować tunel pod jezdnią

O tym, że w jarze na gdańskim Chełmie potrzebne są inwestycje, mówiono od dawna. Wśród radnych i mieszkańców pojawiały się pomysły, by część z nich zrealizować z Budżetu Obywatelskiego bądź budżetu Rady Dzielnicy Chełm. Po tym, jak oszacowano koszt prac, okazało się, że kompleksową rewaloryzację jaru będzie w stanie udźwignąć jedynie budżet miasta. Urzędnicy będą się też starać o to, by część inwestycji została sfinansowana ze środków zewnętrznych.

W ramach projektu "Zagospodarowanie zespołu parkowo - rekreacyjnego Jar Wilanowska" wybudowany będzie tunel pod ul. Wilanowską (jego realizacja ma kosztować, według szacunków, około 1,5 miliona złotych). Pojawią się kwietne łąki i nowe trawniki. Nie zabraknie też kolejnych nasadzeń drzew i krzewów. Zbudowane zostaną ścieżki, po których będzie można wygodnie spacerować i pobiegać, a także zainstalowane zostanie dodatkowe oświetlenie, by było bezpieczniej. Na terenie jaru zaplanowano też skwer ze stawkiem, kolejne place zabaw, a nawet place sąsiedzkie, na których będzie można spędzić czas ze znajomymi np. przy grillu. Nie zabraknie też małej architektury, a więc: deszczochronów, ławek i koszy na śmieci. Wybudowane zostaną również sieci kanalizacji deszczowej.

Szacunkowa wartość planowanej inwestycji to pięć milionów złotych.

Na terenie jar sporo już zrobiono. Wybudowano m.in. zbiornik retencyjny i boisko wielofunkcyjne

- Bardzo się cieszymy. Zależy nam, by to miejsce było przyjazne dla mieszkańców - podkreśla Marian Menczykowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Chełm. - Wokół jaru powstały młode osiedla. Potrzeba tu więc atrakcyjnego miejsca do rekreacji, w którym i młodsi i starsi będą mogli spędzać wolny czas.

Jar podzielony jest na dwie części, przecina go ul. Wilanowska. Stąd też pojawił się pomysł, by zbudować tunel pod ulicą, dzięki któremu bezpiecznie i wygodnie będzie można przedostać się na drugą część zieleńca.

- Tutaj spacerują m.in. matki z wózkami i osoby niepełnosprawne, dlatego ważne jest, by wszyscy mieli tu swobodny dostęp. Tunel będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Marian Menczykowski.

W gdańskim jarze sporo zrobiono w ostatnich latach. Z budżetu miasta sfinansowano m.in. siłownię "pod chmurką" i plac zabaw dla najmłodszych. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne, a przed pięciu laty, w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", wybudowano zbiornik retencyjny, który także zagospodarowano na potrzeby lokalnej społeczności.

W ramach planowanej inwestycji pojawi się jeszcze więcej ławek i wiat, w których będzie można się schronić np. przed deszczem

Obecnie przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie projektu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Termin złożenia dokumentu mija 30 grudnia br.

Jar Wilanowski widziany z lotu ptaka


Przeczytaj także:

Chełm. "Ósemka" uczy najmłodszych zasad demokracji - w szkole wprowadzono Budżet Uczniowski

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze