• Start
  • Wiadomości
  • W nocy silne burze przeszły nad Trójmiastem. Były podtopienia, sytuacja opanowana RAPORT

W nocy silne burze przeszły nad Trójmiastem. Były podtopienia, sytuacja opanowana RAPORT

W godzinach wieczornych w poniedziałek, 10 czerwca, nad Gdańskiem, Sopotem i Gdynią przeszły silne burze. Po północy wyładowania i intensywny deszcz ustały. W nocy miejskie służby, strażacy pracowali przy usuwaniu szkód. Wszystkie niepokojące sytuacje można zgłaszać do Kontakt Gdańsk pod numer 58 524 45 00.
10.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 10.23

Komunikat - sytuacja w Gdańsku po deszczach w nocy 10/11 czerwca.

W związku z prognozami ulewnych deszczy i burz w poniedziałek, 10 czerwca, od godz. 18.00 Miejski Sztab Zarzadzania Kryzysowego i służby pozostawały w gotowości. Po pierwszej burzy przystąpiły do usuwania zastoisk wody, udrażniania odpływów, oczyszczaniu ulic z naniesionych przez deszcz kamieni, gałęzi i innych zanieczyszczeń.

Opad swoim zasięgiem objął całe miasto. Opady rozpoczęły się na zachodzie miasta przed 22.00 i łącznie trwały ok. 40 minut.

O północy zebrał się MSZK, gdzie podsumowano podjęte działania, zostały ustalone priorytety na następnie godziny oraz omówiona prognozowana sytuacja meteorologiczna.

W nocy część ulic było nieprzejezdnych - 3 Maja Nowe Ogrody, Węzeł Kliniczna, okolice CH Manhattan, Słowackiego - Chrzanowskiego, Traugutta, Brama Oliwska, Jana z Kolna, wiadukt Pomorska, skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej. Wystąpiły utrudnienia w komunikacji miejskiej, wstrzymano kursowanie tramwajów, komunikacja autobusowa była utrudniona.

Kolejna intensywna nawałnica wystąpiła około godz. 23.40

Suma opadów od godz. 22.00 do 1.00 wynosiła w poszczególnych dzielnicach od 50 do 62 mm

(w Brzeźnie 53,85 mm, Jelitkowie 61,18mm; na Górze Gradowej 40,11mm, w Oliwie 55,48 mm; na Cygańskiej Górze 51,2mm; w Matemblewie 52,4 mm, Jasień 51,9mm)

Państwowa Straż Pożarna przyjęła około 75 zgłoszeń dotyczących głównie zalanych piwnic.

Strefa opadów spodziewana na godz. 4.30 ominęła Gdańsk

Działania służb podejmowane w nocy i we wtorek od wczesnych godzin rannych

Brak zastojów na drogach – wszystkie trasy są przejezdne. Infrastruktura tramwajowa nie została uszkodzona. Linie tramwajowe i autobusowe jeżdżą na stałych trasach. Mogą wystąpić niewielkie opóźnienia. ZTM informuje na bieżąco na stronie.

Inspektorzy i wykonawcy GZDiZ, od wczesnych godzin porannych pracują w terenie i przystąpili do czyszczenia kilkudziesięciu ulic, które były zalane. Sprawdzany jest drzewostan w parkach, na zieleńcach i na cmentarzach komunalnych, sprawdzany teren wokół budów (oznakowanie, stan jezdni wokół placów budowy, przejezdność), zabezpieczane miejsca mogące stwarzać zagrożenie w ruchu pieszym bądź drogowym.

Gdańskie Wody czyszczą i udrażniają spusty wody w jezdniach z naniesionych gałęzi, kamieni itp.

Straż Pożarna wyjeżdża na zgłoszenia do wypompowania wody z zalanych piwnic. Mieszkańców, którzy mają zalane podwórka lub piwnice mogą kierować zgłoszenia do Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 52 44 500 lub na e-mail na adres kontakt@gdansk.gda.pl lub na Facebooku i przez Messengera. Osoby głuche, nieme, mogą kontaktować się z nami poprzez SMS wysłany na numer 500 105 115.

Prognozy pogody na dziś i jutro ostrzegają przed upałami. Brak jest ostrzeżeń o deszczach lub burzach.

 

AKTUALIZACJA, godz. 8.30

Informacja z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

Za nami trudne wieczór i noc dla służb i mieszkańców Gdańska. Burza i ulewa, które przeszły nad miastem postawiły na nogi inspektorów i wykonawców GZDiZ, którzy ruszyli w teren. Nadal sprawdzamy i działamy: 

  • oczyszczamy jezdnie,
  • kontrolujemy infrastrukturę,
  • sprawdzamy drzewostan w parkach, na zieleńcach i na cmentarzach komunalnych,
  • sprawdzamy teren wokół budów (oznakowanie, stan jezdni wokół placów budowy, przejezdność),
  • zabezpieczamy miejsca mogące stwarzać zagrożenie w ruchu pieszym bądź drogowym

 

 

AKTUALIZACJA, godz. 7.30

Trwają prace porządkowe po nocnej ulewie. Na niektórych jezdniach zalegają piasek, żwir, kamienie, błoto. Tak jest m.in. na ulicach Potokowej, Jabłoniowej, Słowackiego. 

Straż pożarna w nocy otrzymała ponad 70 zgłoszeń, 50 trafiło do Kontakt Gdańsk. Większość dotyczyła podtopień posesji, placów, piwnic. 

Tramwaje i autobusy kursują normalnie, podobnie jest na gdańskim lotnisku.  

Obyło się bez ofiar w ludziach. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni ostrzega przed upałami. W Gdańsku dziś od godz. 11.00 do godz. 21.00 jutro w ciągu dnia ma być od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C. 

Czytaj: Jak chronić się przed upałem? Gdzie można się w Gdąńsku ochłodzić?

 

AKTUALIZACJA, godz. 6.46

Komunikacja miejska, czyli tramwaje i autobusy, kursują normalnie. 

- Największe problemy były od 22.30 do 1.30 - informuje Alicja Mongird, rzecznik prasowy spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. - Nie ma uszkodzeń w pojazdach. 

 

AKTUALIZACJA, godz. 6.30 

W nocy były burze i deszcze, dziś i jutro (wtorek-środa, 11-12 czerwca) w ciągu dnia ma być słonecznie i wręcz upalnie.  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni ostrzega właśnie przed upałami. W Gdańsku dziś od godz. 11.00 do godz. 21.00 dnia następnego przewidywana temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C. 

 

Wtorek, 11 czerwca, godz. 6.00. Widok za kamery na kładkę na Ołowiankę - bez wiatru, bez deszczu, będzie słonecznie
Wtorek, 11 czerwca, godz. 6.00. Widok z kamery na kładkę na Ołowiankę - bez wiatru, bez deszczu, będzie słonecznie
skan z miejskiej kamery

 

AKTUALIZACJA, godz. 6.20 

- Od godziny 19.00 mieliśmy około 50 zgłoszeń, głownie dotyczące podtopień - mówi dyżurny Kontakt Gdańsk. - Sytuacja jest unormowana, są jedynie pozostałości zanieczyszczenia na jezdniach, to co woda naniosła, na przykład kamienie. Tak jest między innymi na Potokowej, Jabłoniowej, Słowackiego. 

Zanieczyszczenia - piasek, żwir, błoto - także na innych ulicach: Aleja Grunwaldzka przy Dmowskiego, Jaśkowej Dolinie i Do Studzienki, Zator Przytockiego, Hallera pod wiaduktem kolejowym. 

Z kolei Państwowa Straż Pożarna (stan na godz. 2.00) przyjęła około 75 zgłoszeń dotyczących głównie zalanych piwnic. 

W ciągu nocy nie było zgłoszeń dotyczących rannych czy ofiar w ludziach.  


AKTUALIZACJA, godz. 6.00 

Po wieczornej nawałnicy sytuacja została opanowana i unormowana. 

- Mieliśmy ponad 320 interwencji w całym województwie pomorskim, w tym kilkadziesiąt w Gdańsku. Głównie pompowwanie wody z zalanych budynków i posesji, usuwanie drzew powalonych, było kilka dachów uszkodzonych - mówi dyżurny Państwowej Straży Pożarnej. - Największe nasilenie prac mieliśmy oczywiście w nocy, teraz, rano, już tylko sporadycznie, gdy ktoś idzie do garażu i widzi, że jest zalany.

 

Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego zebrał się o północy
Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego zebrał się o północy
fot. UMG

 

AKTUALIZACJA, godz. 2.00

Komunikat Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w nocy 10/11.06. w związku z ulewnymi deszczami:

W związku z ulewnymi deszczami, które w nocy z 10 na 11 czerwca przeszły nad Gdańskiem o północy zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta Gdańska, w którym uczestniczył Piotr Grzelak oraz przedstawiciele służb miejskich - policji, straży pożarnej, straży miejskiej i jednostek miejskich. 

Opad swoim zasięgiem objął całe miasto. Opady rozpoczęły się na zachodzie miasta przed 22.00 i łącznie trwały ok. 40 minut. W tym czasie na całym obszarze Gdańska opady wyniosły powyżej  20 mm. Wystąpiły utrudnienia w komunikacji miejskiej, wstrzymano kursowanie tramwajów, komunikacja autobusowa była utrudniona. Część ulic było nieprzejezdnych - 3 Maja Nowe Ogrody, Węzeł Kliniczna, okolice CH Manhattan, Słowackiego - Chrzanowskiego, Traugutta, Brama Oliwska, Jana z Kolna, wiadukt Pomorska, skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej.

Kolejna intensywna nawałnica wystąpiła około godz. 23.40

Suma opadów od godz. 22.00 do 1.00 wynosiła w Brzeźnie 53,85 mm, Jelitkowie 61,18mm; na Górze Gradowej 40,11mm, w Oliwie 55,48 mm; na Cygańskiej Górze 51,2mm; w Matemblewie 52,4 mm, Jasień 51,9mm.

Od godz. 18.00 Miejski Zespół Zarzadzania Kryzysowego i służby pozostawały w gotowości, po pierwszej burzy przystąpiły do usuwania zastoisk wody, udrażniania odpływów, oczyszczaniu ulic z naniesionych przez deszcz kamieni, gałęzi i innych zanieczyszczeń. O godz. 0.00 MSZK podsumował podjęte działania, ustalił priorytety na następnie godziny oraz omówił prognozowaną sytuację meteorologiczną.

Państwowa Straż Pożarna przyjęła około 75 zgłoszeń dotyczących głównie zalanych piwnic. 

Nocna komunikacja autobusowa działa z niewielkim opóźnieniem.

Nieprzejezdna pozostaje al. Hallera,  pod wiaduktem kolejowym, Bohaterów Getta oraz skrzyżowanie ul. Mazurskiej i Dworskiej.

Kolejna strefa opadów przemieszczająca się od zachodu spodziewana jest około godz. 4.30

 

AKTUALIZACJA, godz. 1.50

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni prognozuje, że burze z opadami deszczu oraz porywami wiatru do 115 km/h mogą występować na terenie Gdańska do godz. 7.00. 

Od godz. 11.00 do godz. 21.00 dnia następnego, czyli w środę (12 czerwca), prognozuje upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C. 

 

AX5A3559
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 1.20

Na powyższym zdjęciu okolice Galerii Bałtyckiej

 

AX5A3524
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 1.20

Tramwaje już ruszyły, zaczęło znowu padać. Ale tylko chwilowo i niewiele.

 

AKTUALIZACJA, godz. 1.00

Przestaje padać. Tramwaje we Wrzeszczu jeszcze nie jadą, bo torowisko zalane. Woda opada, ekipa z Gdańskich Wód udrożnia studzieni kanalizacyjne. 

Na poniższych zdjęciach:

AX5A3575
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

AX5A3604
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

AX5A3598
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 00.50

O godzinie 00:00 pod przewodnictwem Piotra Borawskiego i przy udziale Piotra Grzelaka (zastępców prezydent Gdańska) zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego. W trakcie sztabu miejskie służby, a także policja i straż pożarna podsumowały sytuację w Miasto Gdańsk po ponad 2 godzinach ulewnych deszczów. Mimo miejscowych problemów z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej, a także ze studzienkami które nie nadążały odbierać wody sytuacja jest opanowana i powoli wraca do normy.

Wszystkie niepokojące sytuacje prosimy zgłaszać do Kontakt Gdańsk pod numer 58 524 45 00.

 

Wyładowania nad Gdańskiem
Wyładowania nad Gdańskiem
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 00.50

Komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ważny do godz. 01.37

Sytuacja meteorolgoczna: Obecnie strefy najbardziej aktywnych burz występują w południowej części Kaszub oraz w okolicach Trójmiasta. Burze stopniowo przemieszczają się na wschód i północny wschód. Towarzyszą im gwałtowne porywy wiatru do 90 km/h, możliwe porywy do 115 km/h oraz opady deszczu o natężeniu od 15 mm do 30 mm/h, lokalnie 40 mm/h. Ze względu na łączenie się komórek burzowych i przechodzenie kilku komórek nad jednym obszarem wysokość opadów może się kumulować. Niewykluczone zjawiska nawałnicowe oraz duży grad. W dalszej części nocy burze nadal miejscami będą występować.
Dotyczy powiatów: kościerski, malborski, nowodworski, tczewski, sztumski, lęborski, słupski, wejherowski, Słupsk, chojnicki, gdański, bytowski, człuchowski, kartuski, pucki, Gdynia, kwidzyński, starogardzki, Gdańsk.

 

AKTUALIZACJA, godz. 00.35

Burze i ulewy miały też wpływ na kursowanie samolotów. Większość samolotów wylądowała, ale kilka jest opóźnionych nawet o 2 godziny (z Londyn-Luton miał wylądować przed północą, będzie około 2.00 w nocy). Z kolei samolot z Newcastle został odesłany do Bydgoszczy.

 

AKTUALIZACJA, godz. 0.15

Nieprzejezdny pas w stronę Gdańska Głównego na wysokości Galerii Bałtyckiej + pas w stronę Sopotu.

 

AKTUALIZACJA, wtorek, 11 czerwca, godz. 00.05

- W całym województwie mieliśmy około 220 zdarzeń. Głównie wypompowania z zalanych miejsc, usuwanie powalonych drzew - mówi dyżurny Państwowej Straży Pożarnej. - W Gdańsku podtopienia są we Wrzeszczu, w Oliwie, Na Wyspie Sobieszewskiej. Podtopione są ulice, piwnice, podwórka. Trwają działania. 

O północy rozpoczął posiedzenie Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego. Służby miejskie pracują w terenie. 

 

AKTUALIZACJA, godz. 23.45

 

 

AKTUALIZACJA, godz. 23.40

W Gdańsku podtopienia są na ul. Kartuskiej, al. Grunwaldzkiej przy Wysepce, ul. Sobieskiego, zalany jest m.in. tunel SKM na Żabiance.

W całym województwie strażacy interweniowali już ponad sto razy, głównie przy podtopieniach oraz powalonych przez wiatr drzewach.

 

Ulica Zator-Przytockiego we Wrzeszczu
Ulica Zator-Przytockiego we Wrzeszczu
fot. słuchacze Radia Gdańsk

 

AKTUALIZACJA, GODZ. 23.15

Informacja ze spółki Gdańskie Wody

Zastoiny: skrzyżowanie 3 Maja/Nowe Ogrody, Węzeł Kliniczna, Manhatan, Słowackiego/Chrzanowskiego, Traugutta, Brama Oliwska, Bohaterów Getta 8, SKM Jana z Kolna, Wiadukt Pomorska, Świętokrzyska / Niepołomnicka, Chłopska/Hunka w kierunku Gdańska, od 22:45 tramwaje wstrzymane w całym mieście.

Jesteśmy w terenie, pracujemy, czuwamy. Aktualizacje dot. sytuacji będą pojawiać się na bieżąco.

Ostrzeżenia o możliwych burzach zaczęło rozsyłać Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! Wieczorem i w nocy(10/06) bardzo silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz - zostań w domu".

 

FILM CZYTELNIKA

 

 

AKTUALIZACJA, godz. 22.00

W godzinach wieczornych w poniedziałek, 10 czerwca, nad Gdańskiem, Sopotem i Gdynią przeszły burze. Były wyładowania i i intensywny deszcz. 

 

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku