PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bursztynowy stadion ma już 10 lat! Liczne atrakcje dla mieszkańców i turystów

Bursztynowy stadion ma już 10 lat! Liczne atrakcje dla mieszkańców i turystów
19 lipca stadion Polsat Plus Arena Gdańsk obchodzi 10 urodziny. Z tej okazji, na najbliższy weekend (16 -18 lipca) przygotowano wiele atrakcji. W planach m.in. mecz sparingowy, prezentacja pucharu Finału Ligi Europy, wystawa sztuki, największy w Trójmieście zlot fanów motoryzacji i pokazy multimedialne z elementami video mappingu. W urodzinowy weekend każdy znajdzie coś dla siebie! Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jubileuszowa grafika
Jubileuszowa grafika
Fot. materiały prasowe

 

- Trudno uwierzyć, że nasza bursztynowa duma ma już 10 lat. Nasz stadion to miejsce, które było marzeniem. To miejsce było świadkiem wielu wydarzeń i emocji sportowych. Cieszymy się, że Lechia Gdańsk rozgrywa tu swoje mecze, że reprezentacja Polski tu wielokrotnie występowała. Arena może też być miejscem wydarzeń kulturalnych. Stadion to miejsce, do którego chcemy zaprosić wszystkich. Robimy to w ramach jego dziesięciolecia – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Lechia Gdańsk na stadionie

- Rozpoczynam czwarty rok pracy na tym stadionie i od samego początku pokochałem tutejszą atmosferę. Zdobyliśmy brązowy medal, dwa razy graliśmy w finale Pucharu Polski i raz go zdobyliśmy. Zasmakowaliśmy także europejskich pucharów i wszyscy chyba będą pamiętać ten mecz z Broendby Kopenhaga. Widzimy w jak trudnych czasach przychodzi nam żyć. Czekamy, żeby kibice ponownie wypełnili stadion, bo czuliśmy w ostatnim sezonie, jaka jest strata, gdy ich nie ma - przyznaje Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk.

 • W piątek, 16 lipca o godz. 18.00 odbędzie się prezentacja drużyny. O godz. 19.00 rozpocznie się mecz sparingowy z okazji 10-lecia otwarcia stadionu. Lechia Gdańsk zagra z FK Panevezys - drużyną z litewskiej ekstraklasy, zdobywcą Pucharu Litwy w roku 2020.

- Podczas inauguracji i przywitania z kibicami zaprezentujemy również skład drużyny na ten sezon. Jest kilka zmian personalnych i być może będą kolejne, o nich też chcemy powiedzieć. Zapraszamy na stadion i czekamy, aby wypełnił się on kibicami podczas najbliższych meczów. Chcemy zrobić wszystko, by emocje na tym obiekcie sięgały zenitu – dodaje Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk.

Bezpłatne zaproszenia na oba wydarzenia można pobrać na stronie internetowej. Przygotowano 5000 wejściówek, które dostępne są od środy, 14 lipca.

- Najważniejsze w tym momencie jest to, że kibice ponownie wracają na stadiony. To jest najpiękniejszy stadion w Polsce i jestem dumny, że mogę być kapitanem drużyny tutaj występującej. Osiągnęliśmy tutaj wiele sukcesów. Cieszę się, że wracają kibice, którzy tworzą atmosferę i dają nam motywacje do dobrej gry. Czekamy na kibiców w piątek i liczę, że będzie to dobry sezon - mówi Flávio Paixão, kapitan Lechii Gdańsk.

 • Przez cały weekend na fanów piłki nożnej czekać będzie także oryginalny Puchar Finału Ligi Europy. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów, aby przyszli, stanęli na murawie i zrobili sobie z nim zdjęcie.

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji zapowiadającej obchody dziesięciolecia Polsat Plus Areny w Gdańsku
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji zapowiadającej obchody dziesięciolecia Polsat Plus Areny w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wieczorne pokazy multimedialne na trybunach

- Nie wszystkie modernizacje techniczne przeprowadzane na stadionie są dostrzegalne gołym okiem, ale na pewno widać nowe oświetlenie ledowe. Jest to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań w Europie. Jego możliwości będzie można zobaczyć w najbliższy weekend, podczas widowiska o historii Gdańska i stadionu – mówi Rafał Mańkus, prezes zarządu Arena Gdańsk.

 • Od piątku do niedzieli, w godz. 22.00-24.00 odbywać się będą każdego wieczoru pokazy multimedialne z elementami mappingu. Widzowie zostaną zabrani w podróż w czasie, zobaczą najważniejsze momenty w historii Gdańska oraz poczują ducha tego miejsca. Widowiska będą również okazją do prezentacji nowego oświetlenia stadionu.

 

Sobota i niedziela dla każdego!

- Wspólnie z właścicielem, Areną Gdańsk staramy się szukać nowych funkcji dla tego miejsca. To są nie tylko wydarzenia sportowe. To są również konferencje czy targi. To jest też baza treningowa dla reprezentacji Polski, która przez miesiąc z nami tutaj była. To są też parkingi na zewnątrz, na których dość regularnie odbywają się zloty samochodów, czy różne pokazy. Jest to infrastruktura, która wspólnie ze sobą musi pełnić jedną funkcję – zapewnienie aktywności dla mieszkańców. Żeby każda gdańszczanka i gdańszczanin chciał spędzać czas na stadionie i czuł, że ten obiekt jest wart jego uwagi i zaangażowania w aktywności – mówi Paweł Buczyński, prezes Arena Gdańsk Operator.

 • W sobotę, 17 lipca od godz. 14.00 będzie można oglądać wystawę w ramach Areny Kultury pt. „Psychodelia vol.2”. Osiemdziesięciu artystów i artystek zaprezentuje ponad dwieście prac. Wystawę przygotowała Galeria Studencka START. Jak mówią organizatorzy - prezentacja odbędzie się na terenie aresztu na Polsat Plus Arena Gdańsk, gdzie industrialna przestrzeń pozwoli widzom wkręcić się w psychodeliczny klimat. Planujemy pokazać jeszcze więcej prac, instalacji, performance’ów i zaskoczyć Was po raz kolejny.

 

 • Tego samego dnia o godz. 16.00 rozpocznie się Street Meeting Polska - największa impreza motoryzacyjna w Trójmieście, w której udział weźmie około tysiąca aut, odbędzie się na parkingu P4 przy Polsat Plus Arena Gdańsk. Podczas niej będzie można zobaczyć auta klasy premium, zabytkowe oraz klasyczne. Nie zabraknie atrakcyjnych konkursów, wśród których będzie przeciąganie aut, wybór posiadacza najgłośniejszego wydechu czy najniższego zawieszenia. Dla samochodów wstęp jest płatny, natomiast dla mieszkańców darmowy.

 

Flávio Paixão, kapitan drużyny i Piotr Stokowiec trener Lechii Gdańsk
Flávio Paixão, kapitan drużyny i Piotr Stokowiec trener Lechii Gdańsk
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 • Od piątku do niedzieli przy stadionie będzie działać także strefa Foodtrucków. Kilkanaście ekip zaprasza na kulinarną podróż dookoła świata.

 

FILMOWY ZAPIS KONFERENCJI

 

10 lat w liczbach (i nie tylko):

 • 2021 – Finał Ligii Europy (Manchester United FC. & Villarreal FC),
 • 2021 – Oficjalna Baza Treningowa Reprezentacja Polski,
 • na stadionie zorganizowano ponad 300 dużych wydarzeń o charakterze masowym w tym 206 meczów piłkarskich,
 • ponad 9 000 osób skorzystało z atrakcji FUN ARENA,
 • ponad 40 000 osób uczestniczyło w projektach społecznych.

 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze