PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2020. Rekordowa liczba mieszkańców wybrała przyszłoroczne projekty!

Budżet Obywatelski 2020. Rekordowa liczba mieszkańców wybrała przyszłoroczne projekty!
Ponad cztery tysiące więcej gdańszczanek i gdańszczan wzięło udział w tegorocznym głosowaniu na projekty zgłoszone do przyszłorocznego BO. O tym, jakie propozycje będą realizowane w przyszłym roku decydowało aż 53025 osób! W ubiegłym roku w głosowaniu na projekty BO 2019 wzięło udział 48 760 osób. Wyniki tegorocznego - poznamy do 30 września.
Ponad 53 tys. mieszkańców wzięło udział w tegorocznym głosowaniu na projekty BO
Ponad 53 tys. mieszkańców wzięło udział w tegorocznym głosowaniu na projekty BO
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Po raz kolejny potwierdziła się reguła z poprzednich edycji: mieszkańcy Gdańska lubią czekać niemal do ostatniej chwili z oddaniem głosu na wybrane projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie trwało dwa tygodnie, od 9 do 23 września. I to w poniedziałek, ostatniego dnia, oddano około 15 tys. głosów. Tego, na co stawiali w tym roku gdańszczanie i gdańszczanki, dowiemy się w ciągu najbliższych kilku dni.

Kwota Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok wynosi dokładnie 18 543 609 zł. To suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, w sumie 543 609 zł.

Pod głosowanie poddanych było aż 331 projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację prowadzoną przez pracowników gdańskiego magistratu i miejskie spółki.

W tegorocznych przygotowaniach do kolejnej edycji BO pojawiło się kilka istotnych zmian. Jedną z nich było zniesienie granicy wieku, co oznacza, że każdy mieszkaniec i mieszkanka Gdańska mógł złożyć swoją propozycję projektu, inną: wystarczył tylko jeden podpis poparcia mieszkańca pod składanym projektem (dotychczas wymagano 15 podpisów-red.). Każdy mieszkaniec, bez względu na wiek, mógł także wziąć udział w tym głosowaniu. Głosować mogli mieszkańcy Gdańska, zarówno zameldowani w naszym mieście, jak i ci, którzy znajdują się w spisie wyborców. Prawo do głosowania przysługiwało też wszystkim posiadaczom Karty Mieszkańca - jest bowiem grupa osób, która nie posiada meldunku w Gdańsku, ale tutaj rozlicza się z podatków.

Od tej edycji pojawiła się też możliwość zgłaszania projektów do realizacji na terenach nie należących do Gminy Miasta Gdańska. Jest to ukłon przede wszystkim w stronę mieszkańców tych dzielnic, w których większość terenów należy np. do spółdzielni mieszkaniowych. Pojawiał się tam bowiem problem ze znalezieniem terenu, który można by zagospodarować na skwer, plac zabaw, itp.

Podobnie, jak w poprzedniej edycji, mieszkańcy mogli zagłosować na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Na te ostatnie można było przyznać jeden punkt, natomiast w przypadku propozycji dzielnicowych każdy mógł zdecydować o przyznaniu 5 punktów - wszystkie można było przeznaczyć na jeden wybrany projekt, bądź też podzielić je i przyznać np. po jednym lub po dwa punkty na wybrane propozycje.

 

                     WSZYSTKIE PROJEKTY ZGŁOSZONE DO GDAŃSKIEGO BO 2020 ZNAJDZIECIE TUTAJ 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze