PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2017. Które projekty zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców?

Budżet Obywatelski 2017. Które projekty zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców?
Miasteczko rowerowe na terenie SP nr 8, Wilanowska Dog Park, odwodnienie Parku Jasieńskiego, montaż oświetlenia wzdłuż przejścia między górnym a dolnym tarasem dzielnicy Aniołki, wymiana chodnika przy ul. Niedźwiednik czy boisko lekkoatletyczne w Nowym Porcie. To tylko kilka przykładów. Sprawdź, które projekty zwyciężyły w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku!

Wyniki głosowania mieszkańców na projekty Budżetu Obywatelskiego 2017 ogłoszono we wtorek. Zwycięskie projekty odczytywał prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Wyniki głosowania mieszkańców na projekty Budżetu Obywatelskiego 2017 ogłoszono we wtorek. Zwycięskie projekty odczytywał prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W ramach BO na 2017 rok gdańszczanie decydowali o rozdysponowaniu 12,5 mln zł, tym: 10 mln na projekty dzielnicowe i 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie. Mieszkańcy złożyli 335 projektów, a po weryfikacji do głosowania dopuszczono 254 pomysłów. Głosowanie odbyło się dniach 12-25 września 2016 r. Wzięło w nim udział 36 971 osób, co stanowi 10 proc. uprawnionych do głosowania. Do realizacji wybranych zostało 91 projektów, w tym 88 dzielnicowych i trzy ogólnomiejskie!

Wyniki głosowania na BO 2017 ogłoszono podczas wtorkowej konferencji prasowej. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, rozpoczął spotkanie z dziennikarzami od prośby, by nie porównywać wyników frekwencji w głosowaniu na projekty BO w Gdańsku i Gdyni. W tej drugiej wyniosła ona 18, 5 proc. 
 


- W Gdyni można głosować od wieku niemowlęcego, a więc można głosować za kogoś – zaznaczył prezydent Gdańska. - Bardzo pozytywne z tej edycji jest z kolei to, że udało nam się namówić kilka miast obszaru metropolitalnego do wspólnego terminu głosowania do Budżetu Obywatelskiego. Będziemy promować tą zasadę w przyszłych edycjach – zapowiedział.

W poszczególnych dzielnicach wysokość środków do wykorzystania w ramach BO jest uzależniona od liczby mieszkańców. Zdarzały się sytuacje, w których nie wykorzystano całej puli, gdyż kolejny koszt kolejnego projektu przekraczał przyznaną kwotę. W takich przypadkach urzędnicy decydowali o przesunięciu środków do puli projektów ogólnomiejskich. W ten sposób "uzbierało się" ponad 240 tys. złotych. Decyzją prezydenta Gdańska miasto dołożyło 7 tys. złotych, dzięki czemu możliwa będzie realizacja trzech projektów ogólnomiejskich. Dodatkowe 250 tys. złotych w tej puli wystarczy bowiem na projekt "Pogotowie dla zwierząt".


Na ogłoszenie wyników przyszło wielu miejskich aktywistów, projektodawców oraz dzielnicowych radnych.
Na ogłoszenie wyników przyszło wielu miejskich aktywistów, projektodawców oraz dzielnicowych radnych.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Choć znane są już wyniki BO 2017 to urzędnicy i radni myślą już o kolejnych edycjach. Radny miejski, Piotr Borawski, zapowiedział, że na portalu www.gdansk.pl zamieszczona zostanie niedługo tzw, ankieta ewaluacyjna, w której będzie można składać wnioski do wprowadzenia ewentualnych zmian w regulaminie Budżetu Obywatelskiego.

- Każdego roku udoskonalamy zasady, prawdopodobnie będzie pewnie i tym razem - przyznał radny Borawski.

Przypomnijmy. Pierwsza, pilotażowa edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku rozpoczęła się w 2013 r. Głosowanie odbyło się w 2014 r.

Na realizację projektów przeznaczono wówczas 9 mln zł. Mieszkańcy złożyli ponad 407 projektów, część jednak trzeba było odrzucić ze względów formalnych - dlatego głosowano nad 307 projektami. W głosowaniu na propozycje do BO wzięło udział 51.038 osób, frekwencja wyniosła 13,6 proc.

Na drugą edycję BO miasto zabezpieczyło 11 mln zł, w tym: 9 mln na projekty dzielnicowe i 2 mln na projekty ogólnomiejskie. Złożono 189 projektów, a głosowano nad 147 projektami dzielnicowymi i 9 projektami ogólnomiejskimi. Frekwencja w czasie głosowania była jednak niższa w pierwszej edycji. Wyniosła 10,13 proc., a zagłosowało 37.965 osób.

W trzeciej edycji BO do rozdysponowania było także 11 mln zł, w tym: 8,8 mln na projekty dzielnicowe i 2,2 mln na projekty ogólnomiejskie. Przed rokiem zgłoszono 281 projektów, a po weryfikacji formalno – prawnej wybranych do głosowania zostało 210 projektów. Swój głos oddało 33 987 osób, co stanowiło 9,09 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

ZOBACZ (do pobrania) WYNIKI GŁOSOWANIA W BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2017 (485.09 KB)
www.gdansk.plKamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze