PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Brema i Gdańsk - partnerstwo miast trwa już 45 lat. Jubileuszowe spotkanie online

Brema i Gdańsk - partnerstwo miast trwa już 45 lat. Jubileuszowe spotkanie online
“Brema i Gdańsk - solidarność miast” - pod tym hasłem w poniedziałek, 12 kwietnia, odbędzie się jubileuszowe spotkanie online z okazji 45. rocznicy podpisania umowy partnerskiej między miastami. W programie: spotkania z włodarzami i uczestnikami partnerstwa z Gdańska i Bremy, fotograficzna dokumentacja 45 lat współpracy. Początek o godz. 16 na portalu gdansk.pl.
Od lewej: flagi Bremy i Gdańska na ratuszach obu miast
Od lewej: flagi Bremy i Gdańska na ratuszach obu miast
Fot. Senatskanzlei Bremen, Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W poniedziałek, 12 kwietnia 1976 roku Wolne Hanzeatyckie Miasto Brema i Miasto Gdańsk zawarły Porozumienie Ramowe o Współpracy i Przyjaźni. Podpisy pod dokumentem złożyli burmistrz Hans Koschnick i prezydent Andrzej Kaznowski. W gdańskim Ratuszu Głównego Miasta burmistrz Bremy powiedział wówczas: - Dążeniem tego porozumienia jest wymiana osób i poglądów na ograniczonym obszarze obu miast. Wyznaczone w nim ramy geograficzne są szczupłe, ale horyzonty szerokie.

Gospodarz wydarzenia dodał: - Pragnę wyrazić przekonanie, że zawarte przez nas porozumienie przyczyni się do pogłębienia wzajemnego zrozumienia mieszkańców obu miast i rozwoju przyjaznych uczuć między ludźmi.

W ten sposób zawarto pierwsze w historii partnerstwo miasta zachodnioniemieckiego z polskim.

Od tamtego dnia mija dokładnie 45 lat. Patrząc na zmiany, które nastąpiły przez ten czas: upadek reżimu komunistycznego, zjednoczenie Niemiec, przystąpienie Polski do Unii Europejskiej - to cała epoka.

Partnerskie miasta przygotowały z tej okazji jubileuszowe spotkanie on-line, które w obu miastach rozpocznie się w poniedziałek, 12 kwietnia o godz. 16. Emisja polskiej wersji językowej na portalu gdansk.pl.

 

W programie:

  • rozmowa Agnieszki Owczarczak - przewodniczącej Rady Miasta Gdańska i Franka Imhoffa przewodniczącego Parlamentu Bremy

 

  • rozmowa Aleksandry Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Andreasa Bovenschulte - burmistrza Bremy

 

  • filmowe wspomnienia gdańszczan i bremeńczyków związanych z partnerstwem, podzielą się nimi:

- Andrzej Kaznowski, prezydent Gdańska w latach 1973 - 1977

- ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej w latach 1993 - 2009

- Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, współzałożycielka Stowarzyszenia Osób Poparzonych w Stoczni Gdańskiej

- Rainer Nalazek, przewodniczący Towarzystwa Niemiecko - Polskiego w Bremie (lata 1986 - 2010), były poseł Parlamentu Bremy

- Henning Scherf, w latach 1995 – 2005 burmistrz Bremy i przewodniczący Senatu Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Bremy, wcześniej senator ds. Młodzieży, Spraw Społecznych i Sportu (1979 - 1990)

- Prof. dr. Christiane Trüe, profesor prawa, Hochschule Bremen, Europazentrum Bremen

 

  • w trakcie spotkań polityków będzie można obejrzeć prezentację kilkudziesięciu zdjęć dokumentujących 45 lat historii partnerstwa (z opisami)

 

  • na zakończenie krótki koncert - wiązanka utworów muzycznych w wykonaniu młodych niemieckich i polskich artystów, między innymi z Bremy i Gdańska. Nagrania powstały podczas kilku edycji festiwali młodych muzyków organizowanych w Bremie przez Stowarzyszenie „Förderverein für junge Musiker aus Deutschland und Polen”. 

 

Zapraszamy!

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze