PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Blisko 1,1 mln gości odwiedziło nasze miasto w trakcie tegorocznych wakacji. Więcej niż przed rokiem

Blisko 1,1 mln gości odwiedziło nasze miasto w trakcie tegorocznych wakacji. Więcej niż przed rokiem
Dokładnie 1 098 431 osób gościło w naszym mieście w okresie od czerwca do sierpnia br. W tym czasie do Gdańska, po raz pierwszy, przyjechało więcej turystów z Wielkiej Brytanii niż z Niemiec. Ponad dwa razy więcej gości, w porównaniu z ubiegłym rokiem, odwiedziło tereny Westerplatte. Dużą popularnością cieszyły się też wizyty w Dworze Artusa.
W trakcie tegorocznych wakacji ponad dwa razy więcej osób, niż przed rokiem, odwiedziło tereny Westerplatte
W trakcie tegorocznych wakacji ponad dwa razy więcej osób, niż przed rokiem, odwiedziło tereny Westerplatte
Fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

 

Gdańska Organizacja Turystyczna podała właśnie dane dotyczące ruchu turystycznego w Gdańsku, pomiędzy czerwcem a sierpniem bieżącego roku. Sporym zaskoczeniem może być informacja o tym, że w tym okresie do naszego miasta przyjeżdżało więcej mieszkańców wysp brytyjskich (36 proc.) niż Niemiec (30 proc.) 8 proc. gości stanowili z kolei Rosjanie.

W tzw. wysokim sezonie, a więc w trakcie wspomnianych trzech miesięcy, do Gdańska przyjechało w sumie 1 098 431 osób, co stanowi 3 - procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2018 r.

Podobnie, jak w latach poprzednich, turyści odwiedzali najchętniej historyczne centrum miasta (83 proc.), a także spędzali czas na plaży (47 proc.). Warto jednak zauważyć, że zmniejszyła się liczba odwiedzin Starego i Głównego Miasta. W ubiegłym roku ponad 96 proc. deklarowało wizytę w tym miejscu. Turyści prawdopodobnie szukają w naszym mieście innych atrakcji niż historyczne śródmieście.

Duży "skok" w liczbie odwiedzin odnotowano w tym roku na Westerplatte. W ubiegłym roku zajrzało tam niecałe 15 proc. odwiedzających, a w tym aż 35 proc. W ostatnich miesiącach lokalne i ogólnokrajowe media wielokrotnie informowały o konflikcie na linii władze Gdańska - rząd RP, dotyczącym tych terenów, w tym o przejęciu ich przez władze krajowe.

Jeżeli chodzi o turystów krajowych, najwięcej z nich przyjeżdżało z województwa pomorskiego (26 proc.), woj. mazowieckiego (15 proc.) i kujawsko-pomorskiego (8 proc.).

 

71600963_1357112457791456_8520955325577166848_o

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze