PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bibliotekarz-lekarz przepisze książkę na zdrowie. Jesienna akcja dla seniorów z nagrodami

Bibliotekarz-lekarz przepisze książkę na zdrowie. Jesienna akcja dla seniorów z nagrodami
Bibliotekarz-lekarz, który przekazuje receptę i zaleca książkę na zdrowie, to nowy pomysł Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W piątek, 1 października, we wszystkich filiach rusza jesienna akcja „Książka na zdrowie”, dla mieszkańców 65+, w której wyzwaniem jest przeczytanie 10 dowolnie wybranych książek w ciągu 2 miesięcy. Na uczestników czekają nagrody - książki niespodzianki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Książka jako lek dla seniora, szczególnie podczas jesiennych, słotnych dni - to akcja czytelnicza, która rozpocznie się 1 października we wszystkich 30. filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
Książka jako lek dla seniora, szczególnie podczas jesiennych, słotnych dni - to akcja czytelnicza, która rozpocznie się 1 października we wszystkich 30. filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
fot. materiały własne WiMBP Gdańsk

 

Muzeum Gdańska zaprasza: odkrywaj tajemnice gdańskich dominikanów. W czwartki i soboty

 

Nie da się ukryć: jesień to pora roku, kiedy często chorujemy. Seniorzy, którzy w trosce o swoje zdrowie spędzają mniej czasu w plenerze, a więcej w domu, długie jesienne wieczory mogą wypełnić ciekawą lekturą. Warto, bowiem książka w towarzystwie rozgrzewającej herbaty może mieć wzmacniającą moc - ćwiczy pamięć i koncentrację. A ponieważ seniorzy to wierna i liczna grupa czytelników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, z myślą o nich wrzeszczańska filia, Biblioteka Babie Lato, organizuje nową akcję „Książka na zdrowie”. Włączyły się w nią wszystkie oddziały WiMBP w Gdańsku.

- Naszą filię odwiedza dziennie średnio 100-120 osób. Z tego 80% stanowią seniorzy. Wśród stałych odbiorców jest wielu seniorów, którzy potrafią przeczytać jedną książkę w ciągu dnia - mówi Katarzyna Dettlaff-Lubiejewska, inicjatorka akcji, kierownik Biblioteki Babie Lato. - Wierzymy, że jesienna akcja będzie dla nich zachętą i mobilizacją do regularnej lektury, wpływając przy tym na poprawę dobrostanu psychicznego, a tym samym polepszając jakość życia seniorów.

Akcja„Książka na zdrowie” jest skierowana do osób 65+. Polega na przeczytaniu 10 książek w ciągu 2 miesięcy - od 1 października do 30 listopada. Za każdą wypożyczoną książkę, senior otrzymuje pieczątkę z datą odwiedzin. Zbiera je do ulotki-recepty, wpisując samodzielnie w przeznaczone do tego pole tytuły wypożyczonych książek. Po zebraniu 10 pieczątek na ulotce-recepcie, czytelnik otrzyma książkową niespodziankę. Co ważne, książki można wypożyczać w różnych filiach, jednorazowo 5 woluminów.

Dla tych, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością, wsparciem będzie nowa usługa biblioteki „Książka do domu”, w ramach której bibliotekarze bezpłatnie dostarczą tytuły pod wskazany adres. Z bogatego księgozbioru - prawie 700. tysięcy książek dostępnych w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej - skorzystać mogą osoby w wieku powyżej 65. roku, które nie mają możliwości wypożyczenia zbiorów bibliotecznych osobiście.

- Nasi bibliotekarze w geście życzliwości wspierali seniorów, z którymi mają od lat dobre relacje, a którzy podupadli na zdrowiu lub ograniczyła ich pandemia. Przynosili im książki do domu dobrowolnie. Teraz dzięki usłudze „Książka do domu” więcej osób może wypożyczać tytuły, które zostaną im dostarczone pod drzwi - mówi Alena Krynicka, koordynator ds. dostępności w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.

Aby skorzystać z akcji, należy posiadać Metropolitalną Kartę do Kultury - osoby, które nie są jeszcze czytelnikami biblioteki, mogą (osobiście lub za pośrednictwem filii) zgłosić koordynatorowi pod numerem telefonu 731 420 900 chęć zapisania się. Podczas pierwszej wizyty pracownika zostaną załatwione wszystkie niezbędne formalności, a czytelnik otrzyma Kartę do Kultury.

Video Studio Gdańsk ma 40 lat. Dało początek wolnym mediom elektronicznym w Polsce

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl