• Start
  • Wiadomości
  • Biblioteka Gdańska PAN z nowym muralem i dwiema wystawami czasowymi

Biblioteka Gdańska PAN z nowym muralem i dwiema wystawami czasowymi

Odsłonięcie muralu na gmachu Biblioteki Gdańskie PAN oraz dwie nowe wystawy to kolejne punkty obchodów 425 urodzin drugiej nieprzerwanie działającej najstarszej biblioteki miejskiej w Polsce. Wydarzenia zaplanowano na 2 i 3 września 2021 roku. Odsłonięcie muralu o powierzchni 180 m kw odbędzie się w czwartek, 2 września o godzinie 12.00.
31.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ściana szczytowa budynku, rusztowania, na nich dwie młode osoby, na ścianie powstaje mural
Mural, który ozdobił boczną ścianę nowego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24, widoczny będzie już w prześwicie bramy ulicy Rajskiej.
Fot. Marta Pawlik-Flisikowska

 

Prace mają się ku końcowi, 2 września 2021 roku odsłonięty zostanie mural z Janem Heweliuszem w roli głównej. Sławny gdański astronom jako czytelnik korzystał z księgozbioru Biblioteki Gdańskiej, a dziś ta książnica jest jedyną na świecie, która ma pełną kolekcję wszystkich drukowanych jego dzieł, z czego kilka opatrzonych jest odręczną dedykacją Heweliusza i kolorowanymi przez niego rysunkami. W górnym prawym rogu malowidła utrwalona została data powstania biblioteki - 1596. Mural, który ozdobił boczną ścianę nowego gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowej 24, widoczny będzie już w prześwicie bramy ulicy Rajskiej.

 

Nowy mural biblioteczny 

Mural to dzieło krakowskiego artysty, absolwenta Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracownika naukowego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - Sebastiana Bożka. To nie jest jego pierwsza realizacja w Gdańsku, ani pierwsze odwołanie do Heweliusza.

W ramach przedsięwzięcia Gdańskie Fasady od Nowa w 2018 roku zrealizowałem projekt na Głównym Mieście w Gdańsku przy ulicy Ogarnej 22/23, gdzie w sposób symboliczny, nie dosłowny, odniosłem się do „Selenografii” - opowiada Sebastian Bożek. Chciałem teraz odwołać się do Heweliusza w inny sposób, zwłaszcza że w zbiorze inspiracji pojawiły się grafiki i obrazy.

 

 

Artysta docenia fakt, że astronom był prawdziwie człowiekiem renesansu.

- Ta postać pokazuje, jak ważnym miejscem na mapie kultury i nauki był Gdańsk. Obserwacja Księżyca w XVII wieku i umiejętność opisania jego struktury to jest coś fascynującego - dodaje Sebastian Bożek. - Myśląc o Heweliuszu, nie traktuję go tylko jako ikony Gdańska, ale też inspirację. Sięgał dalej, wyżej, ale był też człowiekiem z krwi i kości, na przykład prowadził browar. To akurat jest bardzo śmieszne i fajne równocześnie. Nawet więc tego typu skojarzenia krążyły mi w głowie, plus oczywiście ikonografia portretów mieszczan gdańskich czy ten słynny obraz, portret pędzla Daniela Schulza.

W październiku 2020 roku PAN Biblioteka Gdańska ogłosiła konkurs na projekt muralu upamiętniającego jubileusz 425-lecia powstania. Zwycięski projekt swoją treścią miał nawiązywać do historii Gdańska i bogatych zbiorów bibliotecznych. Napłynęły 24 prace od artystów z całej Polski. Jury pod przewodnictwem prof. Jacka Zdybla, prowadzącego Pracownię Malarstwa Ściennego i Witrażu na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP, za najlepszy uznało właśnie projekt Sebastiana Bożka.



Z dziejów gdańskich fortyfikacji

Także w czwartek, 2 września, o godzinie 13.00 zaplanowano inaugurację wystawy „Z dziejów gdańskich fortyfikacji". Wystawę można oglądać do 22 października w starym gmachu biblioteki przy ul. Wałowej 15. Jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem.

Jak wyglądał Gdańsk w XVI wieku, kiedy po raz pierwszy odwiedził go Giovanni Bernardino Bonifacio d’Oria - włoski markiz i bibliofil, którego kolekcja dała początek Bibliotece Rady Miasta, dzisiejszej PAN Bibliotece Gdańskiej? Czy potężne obwarowania i bramy miejskie wywarły wrażenie na przybyszu? Jak wyglądały gdańskie fortyfikacje? Zapraszamy na wystawę, bo warto wiedzieć, jak bardzo na przestrzeni wieków zmieniło się nasze miasto.

 

Plakat z napisem wystawa z dziejów gdańskich fortyfikacji
 

O roli wałów obronnych w życiu miasta, ich rozbudowie, praktycznym zastosowaniu w czasie oblężenia, wreszcie likwidacji - opowiada wystawa „Z dziejów gdańskich fortyfikacji”. Ekspozycja składa się z dwóch części: w gmachu prezentowane są grafiki, w plenerze przed historycznym budynkiem - plansze.

- Wewnątrz biblioteki prezentujemy bardzo ciekawy materiał, zarówno pod względem poznawczym, jak i estetycznym - mówi Krystyna Jackowska z Działu Zbiorów Specjalnych (Grafika), współkuratorka wystawy. - Warto wspomnieć grafiki z lat 1573-1893, wykonane między innymi przez znanych gdańskich artystów: Antona Möllera, Matthaeusa Deischa czy Juliusa Gretha.

Niwelację fortyfikacji i przebudowę miasta w XIX wieku przedstawia wystawa planszowa przed gmachem.

- Tu prezentujemy zdjęcia i pocztówki z kolekcji biblioteki - opowiada Marta Pawlik-Flisikowska z Działu Zbiorów Specjalnych (Fotografie), współkuratorka wystawy. - Zachęcam do rodzinnego zwiedzania z dziećmi, wspólnej zabawy w rozpoznawanie zakątków miasta, wyszukiwania różnic między tym, co było kiedyś, a co jest teraz. To pasjonująca przygoda.

Oprowadzanie kuratorskie z autorkami wystawy:

  • Krystyna Jackowska / Krystyna.jackowska@bg.pan.pl, tel. 58 301 22 51 wew. 316
  • Marta Pawlik-Flisikowska / Marta.pawlik@bg.pan.pl, tel. 58 301 22 51 wew. 115




Tułacze święta 1939-1948

Od 3 września do 15 października w nowym gmachu biblioteki przy ul. Wałowej 24 zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę pt. „Tułacze święta 1939-1948”. Inaugurację wystawy zaplanowano na czwartek, na godzinę 12.15 w holu wystawowym. Wystawę można zwiedzać z przewodnikiem.

 

 

Muzeum
W rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę o świętach w latach wojennych i tuż po wojnie. Prezentowane materiały pochodzą z prywatnej kolekcji historyka prof. Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN w Warszawie.
Fot. Materiał z wystawy BG PAN

 

Niech „następne święta będą w wolnej Polsce i z bliskimi...” - nieraz życzyli sobie wzajemnie ci, których tułaczy los rzucił z dala od domu. W rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę o świętach w latach wojennych i tuż po wojnie. Prezentowane materiały pochodzą z prywatnej kolekcji historyka prof. Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN w Warszawie.

W tymczasowych miejscach osiedlenia oraz w jednostkach wojskowych święta były namiastką Polski poza Polską, a strofa „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie” dobitnie wyrażała pragnienia... Celebrowanie świąt wzmacniało międzyludzkie więzi, pozwalało choć na chwilę oderwać się od trudów wojennego życia, obozów, zsyłek i więzień.

 

 

Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Niepodległości, 3 Maja, a także święta wojskowe dokumentuje prasa zarówno cywilna, jak i wojskowa. Zobaczymy numery m.in. takich pism, jak: „Kurier Polski”, „Polak w Afryce”, „Polak w Iranie”, „Dziennik Żołnierza”, „Kurier Polski w Bagdadzie”. Nie zabraknie okolicznościowych wydawnictw, np. jednodniówki z okazji Święta Niepodległości, wydanej w 1941 roku przez internowanych na Węgrzech oficerów Wojska Polskiego, zaproszeń na uroczyste obchody i programów, jak „Wieczór 11 listopada” z 1941 roku w Szkocji, w wykonaniu Czołówki Teatralnej Lwowska Fala.

Spośród pamiętnikarskich zapisków szczególnie wzruszający okazuje się wiersz o Wigilii napisany przez uczennicę szkoły powszechnej w irańskim Isfahanie w 1943 roku.

Ekspozycję wzbogacają kartki świąteczne i okolicznościowe, a także liczne fotografie dokumentujące cywilne i wojskowe uroczystości.

- To już kolejna ekspozycja, którą przygotowujemy wraz z profesorem Markiem Ney-Krwawiczem - mówi dr Anna Walczak, dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej. - Cieszymy się, że znów dzieli się z nami swoim bogatym archiwum i serdecznie za to dziękujemy.

Oprowadzanie kuratorskie:

  • dr Aneta Kwiatkowska / aneta.kwiatkowska@bg.pan.pl
  • Paweł Pinkiewicz / pawel.pinkiewicz@bg.pan.pl

Autorką tekstu jest Marta Pawlik, Biblioteka Gdańska PAN 

(opr. AK)

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej