• Start
  • Wiadomości
  • Żywie Biełaruś! Samorządowcy solidarni z protestującymi. W polskich miastach wystawy

Gdańsk solidarny z walczącymi o demokrację . Zobacz wystawę "Białoruś Droga do Wolności"

W czwartek, 10 grudnia - w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka - w Gdańsku, podobnie jak w kilku innych polskich miastach, otwarta została wystawa „Białoruś. Droga do Wolności”. Na 20 planszach można oglądać fotograficzny zapis wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą. Ekspozycja znajduje się na Długim Targu, przed Zieloną Bramą. Podczas inauguracji obecna była m.in. zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Monika Chabior. Specjalny film wideo nagrali prezydenci wielu polskich miast. Solidaryzują się w nim z Białorusinami walczącymi o demokrację.
10.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk solidaryzuje się z Białorusinami walczącymi o swoje podstawowe prawa. W czwartek, 10 grudnia, na Długim Targu otwarta została wystawa „Białoruś. Droga do Wolności”
Gdańsk solidaryzuje się z Białorusinami walczącymi o swoje podstawowe prawa. W czwartek, 10 grudnia, na Długim Targu otwarta została wystawa „Białoruś. Droga do Wolności”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdańsk od początku solidaryzuje się z Białorusinami walczącymi o swoje podstawowe prawa - we wrześniu przed Forum Gdańsk aktorzy Teatru Wybrzeże i Teatru Miniatura czytali fragmenty książek znakomitych białorusińskich pisarzy i poetów: laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Swietłany Aleksijewicz, oraz laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimiera Arłou; w sierpniu Gdańsk przybrał biało-czerwono-białe barwy dla walczącej Białorusi - w geście solidarności najbardziej charakterystyczne miejskie obiekty były podświetlane tymi kolorami przez siedem dni.

Zobacz film, w którym prezydenci polskich miast solidaryzują się z protestującymi Białorusinami


W czwartek, 10 grudnia, na Długim Targu, przed Zieloną Bramą, odsłonięta została wystawa „Białoruś. Droga do Wolności” - to kolejne wydarzenie pokazujące, że Gdańsk opowiada się po stronie walczących o swoje demokratyczne prawa. Ekspozycja, która tego dnia została otwarta w wielu innych polskich miastach, nieprzypadkowo miała swoją inaugurację właśnie teraz - 10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

 

Na fotograficznej wystawie plenerowej znajdują się zdjęcia dokumentujące ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory, demokrację i niepodległe państw
Na wystawie znajdują się zdjęcia dokumentujące ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- 72 lata temu, 10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Czytamy w niej: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem oraz powinni postępować w stosunku do siebie wzajemnie w duchu braterstwa” - przypomina prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - 10 grudnia 2020 to sto dwudziesty czwarty dzień protestów na Białorusi. Sytuacja w tym sąsiadującym z Polską kraju jest przykładem łamania przez władzę wszystkich podstawowych praw człowieka oraz zarazem przykładem bohaterskiej obrony tychże praw przez obywateli i obywatelki.

Na wystawę składa się 20 plansz z fotograficznym zapisem wydarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą. Zdjęcia, dokumentujące ostatnie miesiące walki białoruskiego społeczeństwa o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo, zrobili fotografowie Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan, Tacciana Kapitonava i Aliaksandr Vasiukovich, współpracujący z niezależną telewizją „Biełsat” i tygodnikiem „Nasza Niwa”, ryzykując swoim zdrowiem i wolnością.

 

Celem wystawy prezentowanej w różnych miejscach w Polce jest m.in. przybliżenie, o co i z kim walczą Białorusini i Białorusinki tuż za granicą naszego państwa
Celem wystawy prezentowanej w różnych miejscach w Polce jest m.in. przybliżenie, o co i z kim walczą Białorusini i Białorusinki tuż za granicą naszego państwa
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Na wystawie zobaczymy fragment trwających czwarty miesiąc demonstracji i związanych z nimi represjami, w tym licznymi zatrzymaniami, których liczba ofiar przekracza 30 tysięcy osób - mówi Aleś Zarembiuk, kurator wystawy i prezes fundacji Białoruski Dom. - Polskę i Białoruś łączy nie tylko wspólna granica, ale i wspólna historia, bohaterowie, białoruska mniejszość i diaspora mieszkająca w wielu polskich miastach, oraz polska mniejszość narodowa w Białorusi. Polki i Polacy od wielu lat wspierają nasze dążenia wolnościowe i niepodległościowe. Dlatego tak ważne jest pokazywanie dwóch, bardzo różnych stron białoruskiego społeczeństwa - pokojowych demonstrujących, pragnących wolności i demokracji, jak i milicję, która bije, torturuje i morduje.

Treści na planszach dostępne są w trzech językach - polskim, angielskim i białoruskim. Na jednej z nich znajdziemy przesłanie prezydent Gdańska, w którym apeluje ona, abyśmy nie byli obojętni, protestowali, wspierali i informowali innych, że w Białorusi łamane są podstawowe prawa człowieka. Przypomina także, jak ważne jest pomaganie innym i wzajemna solidarność, rozumiana poprzez różne gesty - te wielkie i te mniejsze.

Na wystawie znajduje się również kalendarium z najważniejszymi datami z historii współczesnej Białorusi. Szczególny nacisk położono na te momenty i wydarzenia, przez które stopniowo wprowadzano i wzmacniano autorytarny sposób zarządzania państwem. Dzięki temu wyraźnie widać, jak reżim się umacniał, a jednocześnie rosła gotowość do czynnego oporu na ulicach białoruskich miast, a szczególnie Mińska.

 

Wystawa prezentowana będzie w Gdańsku do końca roku
Wystawa prezentowana będzie w Gdańsku do końca roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli między innymi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. edukacji i usług społecznych, oraz przedstawicielki gdańskiego środowiska białoruskiego, Alena Dzianishchyts i Nadzieja Dąbrowska. Na Długim Targu będzie można ją oglądać do końca roku, później odwiedzi ona inne gminy Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Wystawa powstała dzięki Fundacji „Białoruski Dom” oraz Domowi Spotkań z Historią w Warszawie. Dostępna jest także online na stronie Domu Spotkań z Historią. Więcej informacji: Dom Spotkań z Historią.

 

 

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo