PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Biało-czerwony Gdańsk. Do niedzieli 3 maja oglądać można iluminacje z okazji Dnia Flagi

Biało-czerwony Gdańsk. Do niedzieli 3 maja oglądać można iluminacje z okazji Dnia Flagi
Z okazji Dnia Flagi RP do końca weekendu wybrane obiekty i pomniki w Gdańsku zostaną podświetlone w narodowych barwach. W przestrzeni miasta pojawią się flagi drzewcowe i masztowe, w kilku miejscach staną też stojaki z flagami.
Podświetlony biało-czerwonym światłem Pomnik Poległych Stoczniowców
Podświetlony biało-czerwonym światłem Pomnik Poległych Stoczniowców
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Iluminacje rozbłysły już w piątek, 30 kwietnia wraz z oświetleniem ulicznym, około godz. 21.00. Biało - czerwone barwy rozświetliły trzy wiadukty: na ul. Kościuszki - przy Galerii Bałtyckiej, na ul. Uczniowskiej - nieopodal Stadionu Energa oraz charakterystyczny żółty wiadukt przy ul. Jana z Kolna.

Podobnie oświetlono też kilka gdańskich monumentów: Pomnik Poległych Stoczniowców na placu Solidarności, pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu. Na biało-czerwono oświetlona zostały też fontanna Neptuna oraz Krzyż Milenijny na Górze Gradowej.

 

16 lat Polski w UE. Flaga wspólnoty na Górze Gradowej WIDEO I ZDJĘCIA

 

Dodatkowo wspomnieć trzeba o dwóch pomnikach, które na stałe oświetlone są na biało-czerwono. Są to: pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży oraz Tym, co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim. Przez całą majówkę, czyli od 1 do 3 maja biało-czerwonymi flagami przystrojone będą wszystkie kursujące w Gdańsku autobusy i tramwaje.


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. To właśnie 2 maja 1945 r., w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Natomiast w latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Wprowadzenie święta miało też wymiar czysto praktyczny. Zgodnie z przepisami flaga państwowa nie może być wywieszona bez powodu. Święto zostało wprowadzone więc również po to, aby uniknąć konieczności zdejmowania flag 2 maja – między Świętem Pracy a Świętem Narodowym Trzeciego Maja.


Zobacz Gdańsk podświetlony na biało-czerwono:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl