MOPR: autobus SOS nadal w pomocowej akcji. Będzie jeździł do 31 marca

W ciągu miesiąca w „autobusie SOS – pomoc” działającym w Gdańsku, wydano osobom potrzebującym łącznie 4263 porcje zupy i 759 sztuk ciepłej odzieży. Ten sezon mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności potrwa w mieście do 31 marca 2023 roku.
29.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Specjalnie oznakowany autobus SOS od lat wyjeżdża w trasę po Gdańsku oferując wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności
Specjalnie oznakowany autobus SOS od lat wyjeżdża w trasę po Gdańsku oferując wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności
fot. Sławomir Kunkel, TWP Przystań (archiwum)

W Gdańsku z bezpłatnej pomocy prawnej skorzystać można także w 2023 roku

Codziennie z oferty pomocowej „autobusu SOS” korzysta w Gdańsku średnio ponad 65 potrzebujących. To przede wszystkim osoby w kryzysie bezdomności, które przebywają w miejscach niemieszkalnych. Z różnych przyczyn odmawiają przyjęcia wsparcia miasta, obejmującego m.in. zamieszkanie w schronisku, pomoc finansową, specjalistyczną i aktywizującą społecznie. W najtrudniejszym, zimowym czasie sięgają po ofertę „autobusu SOS”.

Przy ul. Aksamitnej otwarto sklep społeczny. Może z niego skorzystać każdy potrzebujący

Gorąca zupa, konsultacje ratownika medycznego na postojach w mieście

W sezonie 2022/2023, na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zadanie mobilnego wsparcia dla osób w bezdomności realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Środki na ten cel zabezpieczył MOPR. Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zapewnia pojazd.

Załoga wydaje osobom doświadczającym bezdomności ciepłą zupę i odzież na zmianę. Ratownik medyczny udziela niezbędnych konsultacji. Pracownik socjalny lub streetworker przekazują informację o dostępnej pomocy w mieście, starają się zmotywować potrzebujących do jej przyjęcia i do społecznej aktywizacji.

Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują wsparcie codziennie, podczas postojów pojazdu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku. Ostatni przystanek jest ok. godz. 23.00, obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowozi tam osoby w bezdomności, chcące ogrzać się i przenocować w placówce.

Załoga autobusu SOS wspiera potrzebujących m.in. ciepłą zupą oraz odzieżą
Załoga autobusu SOS wspiera potrzebujących m.in. ciepłą zupą oraz odzieżą
fot. Sławomir Kunkel

MOPR prosi mieszkańców o sygnały o osobach w bezdomności  

Zgłoszenia o potrzebujących można kierować do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30),
  • a także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986
  • lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

O lokalizacji potrzebujących można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, posługując się aplikacją Arrels. Jest bezpłatna, można ją uaktywnić np. w smartfonie. Dzięki sygnałowi streetworker szybko dotrze z ofertą pomocy do osoby w kryzysie bezdomności.

Oprac. AO

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę