• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Autobusy i Tramwaje testują autobus elektryczny - to MAN Lion’s City E

Gdańskie Autobusy i Tramwaje testują autobus elektryczny - to MAN Lion’s City E

Przez najbliższe dwa tygodnie Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, testował będzie całkowicie nowy model autobusu elektrycznego MAN Lion’s City E. We wtorek 3 sierpnia autobus kursował na trasie Wrzeszcz PKP - Zaspa Szpital.
03.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Testowany w Gdańsku autobus elektryczny MAN Lion’s City E
Testowany w Gdańsku autobus elektryczny MAN Lion’s City E
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Testowany przez Gdańsk, autobus miejski MAN Lion’s City E z napędem elektrycznym to pojazd o długości 12,2m, wyposażony w 3 pary drzwi dwuskrzydłowych. Zasilany jest baterią o pojemności 480kWh. Jak zaznacza producent, dzięki przemyślanemu systemowi zarządzania temperaturą zapewnia wyjątkowo dobrą dostępność pojazdu, niezależnie od pory roku. Autobus MAN Lion’s City E gwarantuje zasięg do 270 km przez cały okres życia baterii, a w optymalnych warunkach eksploatacji zasięg ten może być znacznie większy. Pojazd może wykonywać swoje codzienne zadania przewozowe bez doładowywania w ciągu dnia. Za napęd pojazdu odpowiada silnik elektryczny o mocy 160kW, a ładowanie odbywa się za pomocą wtyczki, w nocy na terenie zajezdni.

Informację o trwających testach zamieścił na swoim społecznościowym profilu Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańsk ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.


Testowany przez Gdańsk autobus dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada w pełni LEDowe oświetlenie zarówno wewnątrz i na zewnątrz pojazdu oraz całopojazdową klimatyzację. Dodatkowo wyposażony został w oświetlenie ambientowe wnętrza. Poczucie przestronności pasażerom dają duże okna, znacznie większe niż w innych pojazdach, oraz elementy wyposażenia w jasnych barwach. Do dyspozycji pasażerów są fotele o podwyższonym komforcie i miękkim tapicerowaniu.

- Śledzimy trendy na rynku elektromobilności i testujemy kolejne pojazdy. Pierwszy autobus elektryczny testowaliśmy w 2012 roku, rok później następny. W ubiegłym roku w ramach testów gdańskie linie obsługiwał elektryczny Mercedes eCitaro, a w tym roku - elektryczny autobus miejski Yutong E12. Teraz, jako pierwsze miasto w Polsce, przez najbliższe dwa tygodnie testować będziemy całkowicie nowy model autobusu elektrycznego MAN Lion’s City E. Chcemy poznać specyfikę pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku. Prace nad nowymi technologiami, rozwiązaniami w zakresie elektromobilności bardzo szybko postępują. A my chcemy naszą zeroemisyjną flotę budować w oparciu o jak najbardziej optymalne dla naszych potrzeb e-autobusy miejskie. Co istotne, pojazd, który będziemy teraz testować, może wykonywać swoje codzienne zadania przewozowe bez doładowywania w ciągu dnia. Jego ładowanie odbywa się w nocy na terenie zajezdni, co jest dla nas optymalnym rozwiązaniem – mówi prezes GAiT Maciej Lisicki.

Do 15 sierpnia można jako pasażer jeździć elektrycznym autobusem w Gdańsku
Do 15 sierpnia można jako pasażer jeździć elektrycznym autobusem w Gdańsku
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Testy elektrycznego autobusu MAN Lion’s City rozpoczęły się 3 sierpnia i potrwają do 15 sierpnia. Przez najbliższe dni autobus obsługiwał będzie gdańskie linie. 3 sierpnia kursował na trasie Wrzeszcz-PKP (linia 124), 4 sierpnia obsługiwał będzie linię 213. W kolejnych dniach pojawi się także na innych liniach.

Pierwszego dnia testów elektryczny MAN jeździł między szpitalem na Zaspie a Dworcem PKP Gdańsk Wrzeszcz
Pierwszego dnia testów elektryczny MAN jeździł między szpitalem na Zaspie a Dworcem PKP Gdańsk Wrzeszcz
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku