PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Apel w sprawie Westerplatte. Radni o zbliżającej się Sesji RMG. Zobacz wideoczat

Apel w sprawie Westerplatte. Radni o zbliżającej się Sesji RMG. Zobacz wideoczat
Na czwartek, 30 maja 2019 roku, zaplanowana jest Sesja Rady Miasta Gdańska. O tym, czego można spodziewać się podczas obrad rozmawialiśmy w programie „Wszystkie Strony Miasta” z przewodniczącymi klubów radnych: Beatą Dunajewską – Wszystko dla Gdańska i Cezarym Śpiewakiem - Dowborem, przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej.
Przed XI Sesją Rady Miasta. Nz. od prawej - Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO, Beata Dunajewska - przewodnicząca kluby WdG i Marek Wałuszko - gdansk.pl
Przed XI Sesją Rady Miasta. Nz. od prawej - Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu KO, Beata Dunajewska - przewodnicząca kluby WdG i Marek Wałuszko - gdansk.pl
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Na początku XI Sesji Rady Miasta Gdańska będzie miało miejsce przyjęcie projektu apelu w sprawie specustawy – autorstwa posłów PiS - wywłaszczającej Miasto z terenu Westerplatte. Apel jest skierowany do parlamentarzystów, rządu i prezydenta RP. Jego treść przedstawi klub Koalicji Obywatelskiej, który wcześniej uzgodnił ją z radnymi klubu Wszystko dla Gdańska.


- Uważamy, że nie należy wywłaszczać Miasta z terenu Pola Bitwy Westerplatte. Nie wierzymy w intencje grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, które zostały wskazane w uzasadnieniu projektu ustawy. Naszym zdaniem PiS przede wszystkim chce przejąć ten teren, żeby zorganizować według własnej myśli historycznej obchody w dniu 1 września, a także, co budzi jeszcze większe obawy, pojawiły się w przestrzeni publicznej wypowiedzi osób związanych z kierownictwem Muzeum II Wojny Światowej, które wskazują, że to środowisko ma wątpliwości co do kształtu dzisiejszego pomnika, który jest na Westerplatte – wyjaśnił Cezary Śpiewak – Dowbór, szef klubu KO.


Klub Wszystko dla Gdańska – jak zapowiedziała jego przewodnicząca - poprze ten apel.

- Jako gdańszczanka mieszkająca od urodzenia tutaj, nie bardzo sobie wyobrażam, że nagle z powodu „widzimięsię” kilku osób miałoby być Westerplatte przebudowane czy przekształcone – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu WdG. - My musimy szanować naszą historię. Miasto Gdańsk od wielu lat bardzo intensywnie włącza się w obchody 1 września, kultywuje historię Westerplatte, wybuchu II Wojny Światowej, bohaterstwo osób, które tam walczyły. Nie widzę powodu, żeby nagle jedną ustawą mieli stracić możliwość robienia tego, co robimy dobrze przez wiele lat.

Podczas sesji będzie też omawiana kwestia nowych zasad przyznawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta, przyjęta ma być też uchwała dotycząca zmian w budżecie Miasta. Dotyczą one wydatków na programy zdrowotne miasta.

- Otrzymaliśmy pozytywną opinię wobec tzw. programu HPV, czyli będziemy mogli już wszcząć procedury przygotowania konkursu, a potem szczepienia chłopców i dziewcząt w wieku lat 12 przeciwko brodawczakowi. W tym roku przeznaczamy trochę mniejszą kwotę – to będzie ponad 600 tys. zł, w kolejnym1,4 mln zł, a potem 980 tys. - mówiła Beata Dunajewska.

- Zdecydowanie to popieramy. Co do szczepień, to nie tylko brodawczak. Musimy też pamiętać o kwestii promocji szczepień w szerszym zakresie. Mam tutaj na myśli punktowanie szczepień podczas przyjęć do przedszkoli. To jest bardzo ważna – dodał Cezary Śpiewak- Dowbór.

Zmiany w budżecie dotyczyć też mają finansowania programu in vitro. To najważniejsze sprawy, o których w czwartek rozmawiać będą radni. Oprócz tego pojawią się też inne istotne decyzje np. w sprawach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

XI Sesja Rady Miasta Gdańska zaplanowana jest na godzinę 9.00. Portal gdansk.pl nada bezpośrednią transmisję z obrad.

Zobacz cały program:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl