PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Apel prezydenta i nauczyciela. Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk pisze do Agaty Dudy

Apel prezydenta i nauczyciela. Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk pisze do Agaty Dudy
Zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk wysłał list do Agaty Dudy – żony prezydenta Rzeczypospolitej. Zwrócił się w nim z dramatycznym apelem do Pierwszej Damy RP o pomoc w rozmowach między strajkującymi nauczycielami a rządem.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl i Mateusz Ochocki/KFP


Od poniedziałku, 8 kwietnia, w całej Polsce strajkują nauczyciele. Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych skierował do Pierwszej damy Agaty Dudy list z apelem. Prosi w nim żonę Prezydenta RP, która też jest z zawodu nauczycielką, o pomoc w rozmowach między strajkującymi nauczycielami a rządem. Prezydent Kowalczuk deklaruje, że jest gotowy podjąć się roli prowadzącego takie rozmowy, jeśli Agata Duda zgodziłaby się objąć je patronatem.

Oto pełna treść listu wysłanego dziś do Warszawy:


Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama RP

 

Szanowna Pani,

tak jak Pani jako nauczyciel, chwilowo sprawujący funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. Edukacji i Usług Społecznych, zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozwiązaniu sporu nauczycieli z Rządem RP. Mam świadomość złożoności spraw oświaty, wiem jak trudne są podejmowane decyzje, proszę jednak by pomogła Pani, pod swoim patronatem, rozmowom samorządów z Rządem RP.

Każdego dnia w budżecie mojego Miasta 44 grosze w każdej złotówce to środki przekazywane na oświatę wprost z kieszeni Mieszkanek i Mieszkańców.

Nie można dalej prowadzić takiej polityki.

Gotowy jestem poprowadzić rozmowy pod Pani patronatem nad rozwiązaniem kwestii oświaty i wychowania w Polsce. Nie jestem politykiem, tylko samorządowcem z krwi i kości. Proszę o wsparcie.

W obecnym sporze przeciwstawia się przeciw sobie nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Nie możemy dopuścić, by w walce o słuszne prawa walczyli między sobą ludzie oświaty.

Pozostaję do Pani dyspozycji i liczę na współpracę dla rozwoju polskiej oświaty. Wiem, że leży to Pani głęboko na sercu,

 

Z najlepszymi nauczycielskimi pozdrowieniami,

Piotr Kowalczuk, nauczyciel wczesnej edukacji, sprawujący funkcję Zastępy Prezydenta Miasta Gdańska ds. Edukacji i Usług Społecznych