PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Adam Korol - nowym prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich

Adam Korol - nowym prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich
W sobotę, 11 września 2021 r., podczas sejmiku sprawozdawczo-wyborczego w Centrum Olimpijskim w Warszawie, gdańszczanin, wybitny sportowiec, działacz sportowy i polityk, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Sportu - Adam Korol został wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.
Gdańszczanin, mistrz olimpijski Adam Korol, były minister Sportu i Turystyki, został następcą Ryszarda Stadniuka
Gdańszczanin, mistrz olimpijski Adam Korol, były minister Sportu i Turystyki, został następcą Ryszarda Stadniuka
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Urodzony w 1974 roku w Gdańsku, Adam Korol ukończył Technikum Elektryczne we Wrzeszczu, a później Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Do 19 roku życia trenował w RKS Stoczniowiec/Drakkar Gdańsk, a następnie był zawodnikiem AZS AWFiS Gdańsk.

Znakomity wioślarz, pięciokrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich startując w osadzie dwójki podwójnej lub czwórki podwójnej. Zdobył złoty medal w 2008 roku w Pekinie (w czwórce), był też czterokrotnym mistrzem świata i mistrzem Europy. W 2008 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2010 otrzymał Medal św. Wojciecha za wybitne zasługi sportowe rozsławiające Gdańsk w świecie.

Po zakończeniu sportowej kariery poświęcił się dydaktyce i działalności sportowej, pracował m.in. jako asystent na gdańskiej AWFiS, trenował kadrę młodzieżową w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich, udzielał się też jako przewodniczący Komisji Zawodniczej przy Polskim Komitecie Olimpijskim (2013–2017). W roku 2015 pełnił w rządzie Ewy Kopacz funkcję ministra sportu i turystyki, a w latach 2015-2019 zasiadał w Parlamencie RP jako poseł z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Adam Korol od 2019 zarządza sportem w gdańskim magistracie. Teraz będzie pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Stadniuka, który zajmował to stanowisko przez 25 lat. 

W wyborach na prezesa PZTW, oprócz Korola, kandydowali Paweł Rańda i Sebastian Kosiorek. Adam Korol otrzymał 40 głosów, Paweł Rańda - 9 głosów a Sebastian Kosiorek - 8 głosów.

Więcej przeczytasz tutaj.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl