PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

A w wakacje? - Gdańsk Business Week. Rusza rekrutacja do programu dla przedsiębiorczych nastolatków

A w wakacje? - Gdańsk Business Week. Rusza rekrutacja do programu dla przedsiębiorczych nastolatków
Sześć dni wypełnionych warsztatami, symulacja prowadzenia własnej firmy, spotkania z “prawdziwymi” menedżerami i mnóstwo dobrej zabawy z rówieśnikami, a wszystko to po angielsku - rozpoczęła się rekrutacja do programu Gdańsk Business Week. Organizatorzy zapraszają do udziału młodzież w wieku 15-19 lat.
Pozdrawiają uczestnicy zeszłorocznej edycji Gdańsk Business Week
Pozdrawiają uczestnicy zeszłorocznej edycji Gdańsk Business Week
GIP Starter

 

Przedsiębiorczy wakacyjny tydzień dla młodzieży z Gdańska i województwa pomorskiego odbędzie się w tym roku w dniach 14-19 lipca. Na Gdańsk Business Week już po raz dziewiąty zapraszają Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, Miasto Gdańsk, Washington Business Week i Samorząd Województwa Pomorskiego.

Gdańsk Business Week to tydzień pełen warsztatów z przedsiębiorczości i symulacji biznesowych. Program ma na celu podnoszenie kompetencji menedżerskich u młodych ludzi, m.in. poprzez rozwój umiejętności współpracy, zarządzania czasem, rozwijania zdolności przywódczych oraz umiejętności miękkich.

 

Rekrutacja na stronie internetowej GBW rozpoczęła się 13 maja i potrwa do 13 czerwca. Organizatorzy radzą, by nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w wydarzeniu kosztuje 500 zł.

- Podczas biznesowego tygodnia młodzież nie tylko rozwija kompetencje przedsiębiorcze, ale także przechodzi intensywny kurs języka angielskiego, ponieważ wszystkie zajęcia odbywają się w tym języku -  tłumaczy Anna Knoff, koordynatorka GBW z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. - Dzięki Gdańsk Business Week młodzi ludzie mają okazję uczyć się i rozwijać pod okiem polskich i amerykańskich ekspertów ze świata biznesu.

 

Każdy zespół uczestników zakłada swoją firmę, która w tydzień przechodzi przez symulację dwuletniej działalności firmy
Każdy zespół uczestników zakłada swoją firmę, która w tydzień przechodzi przez symulację dwuletniej działalności firmy
GIP Starter

 

Plan biznesowego tygodnia wygląda tak:

 

  • Na początek uczestnicy dobierani są w kilkuosobowe grupy - każda z nich będzie jedną “firmą”. Zespoły same zdecydują, jakie role pełnić będą poszczególne osoby w ich “przedsiębiorstwie” (kto zajmie się finansami, kto marketingiem itd.). Młode „firmy” będą wspierane przez doświadczonych mentorów – przedsiębiorców i menedżerów. Młodzież będzie musiała ocenić potencjalne zagrożenia i ryzyko dla swojej “firmy”, a także wziąć na siebie odpowiedzialność za podjęte decyzje. Przez kolejne dni zespoły będą pracować nad symulacją biznesową, która w przyspieszonym tempie odzwierciedla dwa lata działalności “firmy”.

 

  • W programie zaplanowano także inne wyzwania. Pierwszego dnia uczestnicy staną przed zadaniem pn. „Hunk of Junk” - ze sterty nikomu niepotrzebnych rzeczy będą musieli stworzyć innowacyjne produkty i zaprezentować je poprzez żartobliwe reklamy.

 

  • Ostatni dzień GBW to zawsze „Trade Show”, czyli targi przedsiębiorstw. Przedstawiciele samorządu, przedsiębiorcy i menedżerowie z czołowych trójmiejskich firm wcielają się w inwestorów, którzy przekażą swoje “środki finansowe” zespołowi z najbardziej ich zdaniem przemyślanym produktem i planem wprowadzenia go na rynek. Wygra oczywiście ta “firma”, która zgromadzi największy kapitał.
  • Oprócz warsztatów i wykładów na uczestników czekają ciekawe konkursy, wycieczka do instytucji otoczenia biznesu oraz zabawy rekreacyjne i rozgrywki sportowe.

 

Nowością tegorocznej edycji GBW będzie moduł Advanced Business Week, przeznaczony dla tych absolwentów poprzednich edycji programu, którzy nie przekroczyli jeszcze 20. roku życia. Advanced oferuje bardziej pogłębione spojrzenie na przedsiębiorczość, planowanie i podejmowanie ryzyka w biznesie, a także na rolę komunikacji w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Młodzież będzie pracowała nad bardziej złożoną, niż w wersji podstawowej, symulacją biznesową (tzw. BizSim).

 

Każda edycja Gdańsk Business Week kończy się uroczystą galą
Każda edycja Gdańsk Business Week kończy się uroczystą galą
GIP Starter

 

Do tej pory w wakacjach z biznesem w Gdańsku wzięło udział blisko 800 osób - co roku w programie uczestniczy ok. 100 młodych ludzi.

Idea programu oparta jest na autorskiej licencji amerykańskiej organizacji Foundation for Private Enterprise Education, która realizuje podobny program w Stanach Zjednoczonych od ponad 40 lat i może pochwalić się ponad 67 tys. absolwentów. W Polsce, we wszystkich licencjonowanych przez Amerykanów programach, wzięło dotychczas udział około 1200 uczestników.

W tym roku Partnerem Złotym wydarzenia jest InvestGDA, Partnerami Srebrnymi: Invest in Pomerania oraz Speednet.oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl