• Start
  • Wiadomości
  • Zwiedzaj Gdańsk w dzielnicowej czapce! Kolekcja nakryć głowy od IKM

Zwiedzaj Gdańsk w dzielnicowej czapce! Kolekcja nakryć głowy od IKM

To prawdziwy rarytas dla wielbicieli nakryć głowy i lokalnych patriotów - w sklepie Instytutu Kultury Miejskiej kupić można 7 wzorów czapek zaprojektowanych przez gdańskie artystki. Każda poświęcona jest jednej z dzielnic, w których wycieczki prowadzą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Dzielnicową czapkę z Wrzeszcza oferuje z kolei Fundacja Palma.
17.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czapkach Dolnego Miasta przy tramwaju na ul. Łąkowej pozują Anna Naworocka-Morze i Jacek Górski
W czapkach Dolnego Miasta przy tramwaju na ul. Łąkowej pozują lokalni przewodnicy Anna Naworocka-Morze i Jacek Górski
Fot. Daria Szczygieł

 

Nowy Port, Oliwa, Orunia, Dolne Miasto, Biskupia Górka, Zaspa, Wyspa Sobieszewska - te dzielnice (oczywiście Biskupia Górka i Dolne Miasto to formalnie Śródmieście) stały się właśnie “bohaterkami” czapek, które kupić można w sklepiku internetowym IKM. 

Koncepcja i idea jest jedna, ale każda czapka inna, jak różne są charaktery gdańskich dzielnic, które można zwiedzać z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Zaproszone do współpracy graficzki w swoich projektach oddały specyfikę każdej z dzielnic. Za projekty odpowiadają: Zaspa – Anna Lubińska, Biskupia Górka – Katarzyna Cichosz (studio kmicic), Dolne Miasto – Eugenia Tynna, Nowy Port – Hanna Kmieć (studio kmicic), Orunia – Alicja Pałgan, Oliwa – Anita Wasik, Wyspa Sobieszewska – Magda Danaj. 

- Czapki są rozwinięciem naszego projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki - mówi Marta Bańka rzecznik prasowa Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. - Tradycyjne spacery w terenie z udziałem przewodników odbywają się lecie. Teraz zachęcamy do samodzielnych wędrówek w dzielnicowej czapce na głowie, żeby było nam ciepło i z przewodnikami w formie książkowej, które bezpłatnie ściągnąć można z naszej strony internetowej.

 

W Nowym Porcie - w dzielnicowej czapce lokalna przewodniczka Kasia Werner
W Nowym Porcie - w dzielnicowej czapce lokalna przewodniczka Kasia Werner
Fot. Daria Szczygieł

 

Na zdjęciach promujących dzielnicowe czapki wystąpili oczywiście lokalni przewodnicy i przewodniczki: w Nowym Porcie Kasia Werner, Wojciech Kowalski i Bartosz Zimniak; na Dolnym Mieście Anna Naworocka-Morze i Jacek Górski; w Oliwie: Magda Majchrzakowska i Michał Ślubowski.

W pierwszej kolejności do sprzedaży w sklepiku IKM trafiły czapki z Nowego Portu, Dolnego Miasta i Oliwy. Czapki z Zaspy i Wyspy Sobieszewskiej dostępne będą od piątku (19 lutego), a Oruni i Biskupiej Górki od poniedziałku (22 lutego).

Czapki wykonała polska firma Szwendam Się, specjalizująca się w produkcji nakryć głowy.

Każda czapka kosztuje 38 zł, przy zakupie 4 egzemplarzy, płócienna torba wybranej dzielnicy gratis.

 

A w czapce oliwskiej lokalna przewodniczka Magda Majchrzakowska
A w czapce oliwskiej lokalna przewodniczka Magda Majchrzakowska
Fot. Daria Szczygieł

 

IKM rozpoczyna sprzedaż dzielnicowych czapek, a Fundacja Palma wyprzedaje właśnie ostatnie egzemplarze swoich czapek z nadrukiem “Wrzeszcz”. Wrzeszczańskie grafitowe, żółte, zielone i koralowe zimowe nakrycia głowy były dostępne w sklepie Fundacji już przed ubiegłorocznymi mikołajkami. Teraz zostało już tylko kilka koralowych. Sprzedano blisko 400 sztuk.

Także dla Fundacji Palma użyteczny gadżet w postaci czapki służyć miał przede wszystkim promocji odkrywania okolic (w ciepłej czapce na głowie). 

 

Wrzeszcz na czapce od Fundacji Palma
Wrzeszcz na czapce od Fundacji Palma
Fot. Renata Dąbrowska

 

- Od czterech lat organizujemy Noc Wrzeszcza. Wiedząc, że pandemia nie pozwoli nam zaprosić publiczności na koncerty i inne wydarzenia zbiorowe, przygotowaliśmy słuchowisko Sen Nocy Leśnej i plan Parku Jaśkowej Doliny, by każdy sam, ze słuchowiskiem “w uszach” i mapą w ręku, mógł wybrać się na wycieczkę. Postanowiliśmy dodać do tego użyteczny gadżet. Zbliżała się zima, stąd - czapka, by nie marznąć w trakcie wyprawy - tłumaczy Jakub Knera z Fundacji Palma. - Oczywiście czapka zaistniała także sama w sobie. Dla entuzjastów i mieszkańców Wrzeszcza była po prostu elementem identyfikacji z dzielnicą, choć wiemy, że na niektórych kupujących działał też aspekt słowa “Wrzeszcz” jako formy trybu rozkazującego czasownika.

Co ciekawe, cztery egzemplarze dzielnicowej czapki zamówiła też rodzina z Warszawy o nazwisku Wrzeszcz.

Jakub Knera jest przekonany, że ich czapki powrócą w kolejny sezonie jesienno - zimowym - być może w innych, bardziej uniwersalnych kolorach (hitem pierwszej edycji były grafitowe); a z pewnością jako element nowego projektu czy wydarzenia.

Projekt Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku narodził się w 2011 roku wśród murali na Zaspie we współpracy z Klubem Plama GAK mieszkańcy i entuzjaści dzielnicy przygotowali własne trasy, których tematem były nie tylko poszczególne murale, ale także historia Zaspy. Zainteresowanie spacerami zachęciło do odkrywania kolejnych dzielnic. Następną była Biskupia Górka - tutaj partnerem projektu jest miejscowe Stowarzyszenie Biskupia Górka.

Na Dolnym Mieście przy przygotowaniu programu spotkań oraz organizacji spacerów IKM współpracuje ze Stowarzyszeniem Opowiadacze Historii Dolnego Miasta, w Nowym Porcie z nieformalną grupą “Od Wyzwolenia do Wolności”, w Oliwie z Fundacją Wspólnota Gdańska, na Oruni partnerem projektu jest Stacja Orunia GAK, a na Wyspie Sobieszewskiej - Wyspa Skarbów GAK.

- Partnerem w danej dzielnicy są zawsze lokalne instytucje, NGO`sy, czy też grupy nieformalne. Projekt Lokalni Przewodnicy i przewodniczki to nie tylko letnie spacery. W każdym roku razem z partnerami przygotowujemy program otwartych spotkań, prelekcji, spacerów z ekspertami. Przygotowują one do oprowadzania, ale też są dostępne dla osób, które chcą się więcej dowiedzieć o swojej dzielnicy - zaznacza Marta Bańka - Nie brakuje entuzjastów projektu w kolejnych dzielnicach, nie ma jednak szans na ich zwiększenie, dopóki trwa pandemia.

 

TV

XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA