• Start
  • Wiadomości
  • Związek Miast i Gmin Morskich apeluje o pomoc rządu w związku ze stratami branży turystycznej

Związek Miast i Gmin Morskich apeluje o pomoc rządu w związku ze stratami branży turystycznej

Związek Miast i Gmin Morskich apeluje do premiera RP o równe traktowanie. To reakcja na rządową zapowiedź pomocy finansowej dla gmin na południu kraju, w związku ze stratami branży turystycznej, jakie spowodowały obostrzenia sanitarne. "Uważamy, że zapowiedź uruchomienia wsparcia jedynie dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki, jest rażąco krzywdząca dla samorządów z pozostałych części Polski " - piszą samorządowcy z północy Polski.
07.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Związek Miast i Gmin Morskich zrzesza blisko 30 samorządów, dla których branża turystyczna jest jednym z ważnych źródeł dochodów
Związek Miast i Gmin Morskich zrzesza blisko 30 samorządów, dla których branża turystyczna jest jednym z ważnych źródeł dochodów
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Przed Świętami Bożego Narodzenia podczas konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przekaże nawet 1 mld zł dla gmin turystycznych, które zostały dotknięte skutkami obostrzeń związanymi z pandemią Covid-19. Chodzi głównie o gminy i powiaty, których bardzo duża część dochodów związana jest z turystyką zimową, dla których ogromnym problemem jest zamknięcie stoków narciarskich czy zablokowanie usług gastronomiczno-hotelarskich. Lockdown tej branży ma trwać co najmniej do 18 stycznia.

Chcę też powiedzieć o specjalnej tarczy dla gmin i powiatów, które są zagrożone obostrzeniami związanymi z koronawirusem. To głównie gminy południowe – mówił premier 23 grudnia 2020 r.Po tej decyzji Związek Miast i Gmin Morskich, skupiający gminy nadmorskie, zaapelował do premiera o objęcie tym wsparciem również gmin i powiatów położonych nad Bałtykiem.  Samorządowcy z północy uważają, że zapowiedź pomocy jedynie dla gmin i powiatów z południa kraju jest rażąco krzywdząca i proszą szefa rządu o zweryfikowanie kryteriów jej udzielania. W imieniu Związku Miast i Gmin Morskich apel podpisał prezes zarządu tej organizacji Andrzej Bojanowski.

Związek Miast i Gmin Morskich z siedzibą w Gdańsku jest stowarzyszeniem skupiającym blisko 30 samorządów nadmorskich z całego polskiego wybrzeża. Członkiem Związku jest m.in. Miasto Gdańsk. Powstał w 1991 roku. Jest dużą siłą opiniotwórczą współpracującą z administracją państwową na rzecz rozwoju gospodarczego i kulturalnego wybrzeża.


Poniżej pełna treść apelu:

                                                                                                                                                         Gdańsk, 4 stycznia 2021r.                                                 

                                                                                                             Szanowny Pan
                                                                                                             Mateusz Morawiecki
                                                                                                             Premier Rzeczpospolitej Polskiej


Dot. Apel Związku Miast i Gmin Morskich dotyczący zmiany koncepcji Rządu w sprawie pomocy
branży turystycznej

Szanowny Panie Premierze,

Związek Miast i Gmin Morskich działając w imieniu gmin nadmorskich Polski zwraca się z Apelem, o wsparcie z tzw. tarczy branżowej także gmin i powiatów nadmorskich Polski.

Uważamy, że zapowiedź uruchomienia wsparcia jedynie dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki, jest rażąco krzywdząca dla samorządów z pozostałych części Polski.

Zwracamy się z prośbą o zweryfikowanie kryteriów zapowiedzianej przez Pana pomocy, a wsparcie powinno objąć również samorządy i przedsiębiorców z pozostałych części kraju, w tym z Pomorza, które z powodu ograniczeń wynikających z pandemii także utraciły wpływy z turystyki w 2020 roku. Dla branży turystycznej uzależnionej przede wszystkim od okresu wakacyjnego, zawsze był to czas wypracowania dodatkowego dochodu, tak ważnego w okresie zimowym. Warto zaznaczyć, że turystyka zimowa to nie tylko wyjazdy na południe Polski, ale także odwiedzanie gmin i powiatów nadmorskich.

Apelujemy do Pana Premiera o równe potraktowanie wszystkich gmin i jak najszybsze podjęcie działań, które sprawią, że branża turystyczna przestanie pogrążać się w coraz większym chaosie.

 

                                                                                                                      Z wyrazami szacunku
                                                                                                                      Andrzej Bojanowski
                                                                                                                      Prezes Zarządu

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów