• Start
  • Wiadomości
  • “Zostańcie w domu, błagamy” - poruszający apel lekarzy i pielęgniarek w dobie epidemii

“Zostańcie w domu, błagamy” - poruszający apel lekarzy i pielęgniarek w dobie epidemii

- W tym szpitalu mogą umrzeć tysiące ludzi, pomóż nam zmniejszyć tę liczbę, odegraj swoją rolę, zostań w domu - mówi pielęgniarka w krótkim filmie nagranym przez medyków ze szpitala w Belfaście. Przesłanie filmu umieszczonego na Youtube jest uniwersalne, nasi lekarze i pielęgniarki mówiliby to samo...
26.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu
Kadr z filmu
Belfast HCS

 

“To wiadomość od naszego zespołu oddechowego (respiratory team), przypominająca wszystkim, że mają ważną rolę do odegrania w dobie epidemii COVID-19” - czytamy w podpisie filmu, który wyprodukowała Belfast HCS, organizacja administrująca ośmioma szpitalami w stolicy Irlandii Północnej.

W filmie występuje kilkunastoosobowa ekipa medyczna jednego z tych szpitali. Zadaniem zespołu jest opieka nad osobami zakażonymi koronawirusem, sądząc z nazwy zespołu - tymi pacjentami, których stan będzie ciężki i będą potrzebowali respiratora by wspomagać oddychanie.


Koronawirus. Nie wychodzisz z domu i potrzebujesz pomocy? Zadzwoń


Każda padająca w filmie wypowiedź kończy się prośbą o pozostanie w domu. Co jeszcze mówią irlandzcy lekarze i pielęgniarki? 

- Jesteśmy teraz w najgłębszym kryzysie medycznym naszego życia - podkreśla Nick (lekarz, szef zespołu).

“Jestem Angela, jeden z lekarzy konsultantów oddechowych (podobnie przedstawiają się kolejny lekarze - red.). Jesteśmy teraz na decydującym etapie, to nie próba. Macie tylko tę jedną szansę - zostańcie w domu”

“Jestem Clair, pielęgniarka. Możesz odegrać swoją rolę, żebyśmy my nie musieli odegrać swojej”

“Jestem Julian, lekarz: wszyscy mamy wybór, jeśli wybierzesz pozostanie w domu, uratujesz życie (wielu osób)”.

“Suzy, jestem lekarzem od 35 lat. Stoimy przed naszym największym wyzwaniem i boimy się, więc proszę - zostań w domu.”

“Jestem Chewone, fizjoterapeutka. Wiem, gdzie są moje dzieci. A gdzie są twoje? Trzymaj je w domu, zostań w domu.”

“Rushy, pielęgniarka: Śmierć nie oszczędziła również lekarzy i pielęgniarek. Musimy być zdrowi, żebyśmy mogli Ci pomagać. Ty możesz pomóc ocalić nasze życia”. 

“Amaree, pielęgniarka: Mogą tu (w tym szpitalu - red.) umrzeć tysiące ludzi. Pomóż nam zmniejszyć tę liczbę. Odegraj swoją rolę, ocal nasze życia.” 

“Mam na imię Thelma, jestem lekarką: Słyszeliście moich kolegów. To jest kryzys, proszę zostańcie w domu, błagamy was”.

Koronawirus. Rodzice nadal z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym - można składać wnioski do ZUS


W Irlandii Północnej mieszka ok. 1,88 mln osób, z czego w Belfaście ponad 280 tys. Jak podał irlandzki serwis RTE (wieczorem, 25 marca), w kraju tym siedem osób zakażonych koronawirusem zmarło, jest 209 potwierdzonych przypadków zakażenia.

 

ZOBACZ FILM

 

 

Personel SOR Szpitali Pomorskich również apelują o to, byśmy zostali w swoich domach:


A tutaj - lekarze z Berlina, w poście udostępnionym przez dziennikarza gazety TAZ Lukas Wallraff (napis: “proszę, zostańcie dla nas w domu, a my zostaniemy tu dla was).


Film z Belfastu opublikował na swoim Fb Tomasz Augustyniak dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku i Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku.

W "czasach zarazy". Zdjęcia, sytuacje - opowiadaj z nami, jak epidemia zmienia Gdańsk

 

Dziękuję Joannie Śliwińskiej, rzecznik prasowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za pomoc w tłumaczeniu medycznych sformułowań. 

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska