• Start
  • Wiadomości
  • Znamy datę Festiwalu NARRACJE - odbędzie się we Wrzeszczu Dolnym już w październiku

Znamy datę Festiwalu NARRACJE - odbędzie się we Wrzeszczu Dolnym już w październiku

Przełożona z ubiegłego roku 12. edycja NARRACJI odbędzie się o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, nie w listopadzie, lecz 22 i 23 października 2021 (piątek i sobota). Festiwal zatytułowano hasłem "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny". Organizatorzy - Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska - zapraszają do Wrzeszcza Dolnego. Program już wkrótce.
24.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dolny Wrzeszcz, już w październiku spotkamy się tu z artystami
Dolny Wrzeszcz, już w październiku spotkamy się tu z artystami
mat. IKMW 2020 roku festiwal nie doszedł do skutku ze względu na rosnącą liczbę zakażeń COVID-19 w Polsce i w Czechach, gdzie mieszkają kuratorzy oraz część zaproszonych do udziału w 12. edycji artystów i artystek.

- Priorytetowe było i jest dla nas bezpieczeństwo publiczności oraz artystów i artystek – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. - W ubiegłym roku, przy gwałtownie rosnącej liczbie zakażeń COVID-19 i wobec szeregu wprowadzanych ograniczeń, jako odpowiedzialni organizatorzy podjęliśmy trudną i w naszym poczuciu słuszną decyzję o odwołaniu festiwalu. Organizacja NARRACJI w dotychczasowej formule i przy specyfice wybranych prac była w takich warunkach niemożliwa. Liczymy że w tym roku, biorąc pod uwagę wysoki współczynnik osób zaszczepionych w Trójmieście oraz zachowując wszelkie środki ostrożności, będziemy mogli bezpiecznie zorganizować festiwal w przestrzeni miasta.

Kuratorzy NARRACJI 2021 Piotr Sikora i Karina Kottova za hasło tegorocznego festiwalu przyjęli Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny
Kuratorzy NARRACJI 2021 Piotr Sikora i Karina Kottova za hasło tegorocznego festiwalu przyjęli "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny"
fot. mat. IKM

 

Kuratorzy Piotr Sikora i Karina Kottova, hasło przewodnie "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny" oraz artyści i artystki 12. edycji NARRACJI wybrani zostali już w 2019 roku. Przygotowana przez Kottovą i Sikorę koncepcja została złożona na konkurs kuratorski 11. edycji festiwalu, jednak ze względu na specyfikę i czasochłonność realizacji zaproponowanej przez nich wizji, jury zdecydowało się zaproponować kuratorom nadzór nad 12. edycją wydarzenia, która pierwotnie miała się odbyć 20 i 21 listopada 2020. To, jak w zmieniającą się rzeczywistość wpisze się pomysł kuratorski "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny" oraz prace artystów i artystek zobaczymy na NARRACJACH we Wrzeszczu Dolnym 22 i 23 października 2021 roku, tradycyjnie w piątek i sobotę.

- Pandemiczny 2020 rok sprawił, że praca nad NARRACJAMI wydłużyła się, dając nam czas na lepsze zrozumienie charakteru dzielnicy i na uważną pracę z artystkami i artystami – mówią Piotr Sikora i Karina Kottová, kuratorzy 12. odsłony NARRACJI "Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny". - Podróż w przyszłość, jaką proponujemy podczas nadchodzącego festiwalu z jednej strony odniesie się do prognozowanej przemiany krajobrazu, z drugiej zaś, będzie próbą zredefiniowania relacji zachodzącej między człowiekiem i naturą. Zeszły rok nie tylko obnażył kruchość tej więzi, ale też wpłynął na to, w jaki sposób określamy dziś zadania sztuki. Podczas NARRACJI to właśnie ona odgrywać będzie rolę narzędzia krytycznej analizy postpandemicznej rzeczywistości. 


Koncepcja kuratorów:

12. edycja festiwalu NARRCACJE zaprasza do podróży w czasie – wybierzemy się w rok 2080, kiedy znaczna część terenów Gdańska zostanie pochłonięta przez Morze Bałtyckie. Wzrost poziomu wody o jeden metr nie wywoła jednak ekologicznej katastrofy, jaką wieszczą czarne scenariusze początku XXI stulecia. Zamiast w akceleracjonistycznej wizji betonowej pustyni rok 2080 spełni się w stabilnym ekosystemie, w którym ludzka ingerencja w przyrodę przyniesie pozytywne rezultaty.

W naszej koncepcji festiwalu proponujemy projekty w przestrzeni miejskiej oparte na spekulacji, która stanowi syntezę pracy artystów, naukowców i aktywistów miejskich. Wspólnym mianownikiem działań jest myślenie o przyszłości, w którym dominuje racjonalny optymizm. Proponując pozytywne spojrzenie w przyszłość, chcielibyśmy oprzeć się na koncepcji przemieszczenia, która niesie ze sobą nową interpretację takich pojęć jak „płynna nowoczesność” czy „akceleracjonizm” (pozbawiony wielkiego anarchistycznego „A”).

Tak Wrzeszcz, jak inne części Gdańska staną się kiedyś jednym z wielu przykładów dramatycznych konsekwencji wpływu człowieka na naszą planetę. Mamy świadomość powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, jednak nie wierzymy w czarne scenariusze antropocenu. Chcemy zbudować wydarzenie, którego narracja wybiega daleko w czasie, zamiast wizji apokalipsy oferując jednak jasny obraz przyszłości, a w ramach remedium inicjując współpracę mieszkańców, artystów i aktywistów.

Artyści i artystki zaproszeni przez kuratorów do udziału w 12. edycji festiwalu NARRACJE to:

Mark Fridvalszki (HU), Barbora Kleinhamplová (CZ), Kateřina Konvaliová (CZ), Magda Lazar (PL) i Michalina Bigaj (PL), Cecylia Malik (PL), Kateřina Olivová (CZ), Jan Matýsek (CZ), The Melancholy of Marissa Cooper: Zuzanna Žabková i Nik Timkova (SK), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur (PL), Tatuator Maciej (PL), Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek (PL), Egill Sæbjörnsson (ISL), Lucia Sceranková (SK), Julita Wójcik (PL), Iza Tarasewicz (PL).

Organizatorem NARRACJI jest Instytut Kultury Miejskiej, współorganizatorem - Gdańska Galeria Miejska.

Szczegółowy program pojawi się jesienią na stronie www.narracje.eu oraz na Facebooku festiwalu.

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?