• Start
  • Wiadomości
  • Zmiany na przystankach autobusowych przy ul. Płońskiej, Mostowej i Dolna Brama

Śródmieście, Rudniki. Zmiany na przystankach przy ul. Płońskiej, Mostowej i Dolna Brama

Do końca kwietnia Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przeprowadzi prace, które poprawią funkcjonowanie przystanków autobusowych w trzech lokalizacjach: przy ul. Płońskiej, Mostowej oraz Dolna Brama. Dzięki wprowadzonym - na wniosek mieszkańców - zmianom będzie bezpieczniej i wygodniej dla pasażerów autobusów. Skorzystają także kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej.
09.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment jezdni o nawierzchni z kostki betonowej, po prawej wiata przystankowa, w tle kilkanaście zaparkowanych samochodów
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni planuje korekty na trzech przystankach autobusowych
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Antyzatoka przy ul. Płońskiej

Przystanek autobusowy „Płońska” znajduje się przy ul. Płońskiej przy skrzyżowaniu z ul. Benzynową. Obecnie po jednej stronie ulicy znajduje się przystanek z wiatą, a po drugiej stronie jedynie wąski kilkumetrowy odcinek utwardzony płytami drogowymi i ograniczony barierami. Wynika to z ukształtowania terenu - skarpy i rowu melioracyjnego przylegających bezpośrednio do ulicy, które uniemożliwiają wyznaczenie tam pełnowymiarowego peronu.

Rozwiązaniem, które będzie zastosowane w tym miejscu, będzie tzw. antyzatoka autobusowa. Oznacza to, że w miejscu przystanków jezdnia zostanie zawężona do jednego pasa ruchu w kierunku rafinerii, na którym obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy. Na odcinku pasa w kierunku Wiślinki wykonany zostanie natomiast szeroki peron przystankowy, poprawiający komfort pasażerów oczekujących na autobus.mapkaPlanowana antyzatoka na ul. Płońskiej

Mat. GZDiZ

Likwidacja zatoki autobusowej na ul. Mostowej

Korekty zaplanowano również przy przystanku „Mostowa 02”. Rozmiary istniejącej tam zatoki znacząco utrudniają wjazd autobusom przegubowym, przez co nie dojeżdżają one do krawędzi chodnika. Z kolei kierowcy próbując ominąć wystający z zatoki tył autobusu wjeżdżają na przeciwny pas ruchu, co wobec ograniczonej widoczności stwarza niebezpieczeństwo kolizji.

Zdecydowano więc o zabudowaniu zatoki i wykonaniu na niej fragmentu chodnika oraz na wyznaczeniu przystanku autobusowego. Dzięki temu pasażerowie będą mogli wysiąść z pojazdu bezpośrednio na chodnik, a kierowcom autobusów łatwiej będzie włączać się do ruchu.

Otwarto oferty na remont estakady na ul. Elbląskiej nad torami PKP

mapka
Zabudowa zatoki na ul. Mostowej
Mat. GZDiZ

Zmiana lokalizacji przystanku na ul. Dolna Brama

Zmienione zostanie także miejsce do zatrzymywania się autobusów na ul. Dolna Brama. Obecny przystanek w kierunku ul. Mostowej zostanie przesunięty bliżej Bramy Nizinnej, na wysokości przystanku w stronę ul. Pod Zrębem.

Zmiana podyktowana jest wysokim krawężnikiem na istniejącym przystanku, który uniemożliwia rozłożenie rampy dla wózków inwalidzkich. Z tego względu nowy przystanek wyznaczony zostanie w miejscu, gdzie krawężnik jest zdecydowanie niższy. Dla zwiększenia przestrzeni dla pasażerów oczekujących na autobus, na wysokości budynku nr 8 utwardzona zostanie przestrzeń między chodnikiem a jezdnią. Dodatkowo dla poprawy bezpieczeństwa wygrodzony słupkami zostanie fragment jezdni przed przejściem dla pieszych na skrzyżowaniu z Placem Wałowym. Uniemożliwi to postój samochodów tuż przed samym przejściem - by nie ograniczały możliwości obserwacji pieszych przechodzących przez jezdnię, a także by nie utrudniały włączania się autobusów do ruchu.

mapka
Nowa lokalizacja przystanku przy ul. Dolna Brama
Mat. GZDiZ

Oprac. KG

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole