• Start
  • Wiadomości
  • Zmiana kierunku na ul. Piramowicza: “To likwidacja najniebezpieczniejszego punktu dla rowerzystów w Gdańsku”

Zmiana kierunku ruchu na ul. Piramowicza: “To likwidacja najniebezpieczniejszego punktu na rowerowej mapie Gdańska”

Od piątku, 31 lipca, kierunek jazdy na ul. Piramowicza we Wrzeszczu zostanie odwrócony - nie będzie możliwy wjazd w al. Zwycięstwa. - To jedyny sposób, by zadbać o bezpieczeństwo rowerzystów na tym skrzyżowaniu - mówi Remigiusz Kitliński pełnomocnik prezydent Gdańska ds. polityki rowerowej.
31.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Niebezpieczny przejazd rowerowy na skrzyżowaniu ul. Piramowicza i al. Zwycięstwa. Zmiana kierunku ruchu samochodów powinna zwiększyć bezpieczeństwo, ponieważ kierowcom aut będzie łatwiej w porę dojrzeć rowerzystów
Niebezpieczny przejazd rowerowy na skrzyżowaniu ul. Piramowicza i al. Zwycięstwa. Zmiana kierunku ruchu samochodów powinna zwiększyć bezpieczeństwo, ponieważ kierowcom aut będzie łatwiej w porę dojrzeć rowerzystów
fot. Renata Dąbrowska / www.gdansk.pl

 

Skrzyżowanie ul. Piramowicza i al. Zwycięstwa to dziś najniebezpieczniejszy punkt na rowerowej mapie gdańska - tylko w ciągu ostatnich trzech lat doszło tutaj do 5 wypadków i 18 kolizji między jadącymi wzdłuż al. Zwycięstwa rowerzystami, a kierowcami. W 84 proc. przypadków wina leżała po stronie kierowcy wyjeżdżającego z ul. Piramowicza.  

- Na tym skrzyżowaniu kierowcy zbyt często nie zachowywali należytej uwagi, dochodziło do wymuszeń pierwszeństwa i potrąceń. Odwrócenie kierunku ruchu zlikwiduje ten niebezpieczny skrót pomiędzy al. Hallera i al. Zwycięstwa. To najskuteczniejszy sposób, by poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu - tłumaczy Remigiusz Kitliński pełnomocnik prezydent Gdańska ds. polityki rowerowej. 

Schemat kierunku ruchu
Schemat kierunku ruchu

Górny Wrzeszcz. Uwaga! Odwrócenie kierunku ruchu na ul. Piramowicza

 

Warto przypomnieć, że wcześniej wprowadzono w tym miejscu inne rozwiązania, mające na celu poprawę sytuacji: wyniesiono poziom chodnika z drogą rowerową powyżej poziomu jezdni, zamontowano lustra i zawężono możliwość wjazdu na skrzyżowanie do jednego pasa ruchu (wcześniej były dwa). 

Odwrócenie kierunku ruchu na ul. Piramowicza to drugi etap wprowadzania zmian organizacji ruchu w Gdańsku, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. I tak jak pozostałe, jest pilotażowa. 

- Mam olbrzymią nadzieję, że pozostanie ona na stałe. Jest to miejsce zbyt niebezpieczne, by przedkładać interes kierowców nad bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu rowerowego, zwłaszcza że w Gdańsku rośnie nie tylko natężenie ruchu rowerowego, ale także samochodowego - podsumowuje Remigiusz Kitliński.

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów