• Start
  • Wiadomości
  • Zmarł prof. Lech Kobyliński, współtwórca polskiego okrętownictwa z Politechniki Gdańskiej, powstaniec warszawski

Zmarł prof. Lech Kobyliński, współtwórca polskiego okrętownictwa z Politechniki Gdańskiej, powstaniec warszawski

W wieku 98 lat zmarł prof. Lech Kobyliński, wybitny naukowiec, współtwórca polskiego okrętownictwa, konstruktor eksperymentalnych form jednostek pływających – wodolotów i poduszkowców. Przez całe życie związany był z macierzystą Politechniką Gdańską.
( Publikacja: 27.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lech Kobyliński (1923-2022)
Lech Kobyliński (1923-2022)
fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

 

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

 

Profesor Lech Kobyliński urodził się 1 maja 1923 r. w Wilnie. Z Politechniką Gdańską związany był od 1945 r., początkowo jako student, a od 1948 r. jako jej pracownik. Tu przeszedł przez wszystkie stanowiska na wydziale wyższej uczelni i tu też uzyskał wszystkie stopnie naukowe.

Choć działalność profesora daleko wykraczała poza mury macierzystej uczelni, dał się poznać jako wybitny naukowiec, inżynier i dobry organizator. Reprezentując przez wiele lat Wydział Okrętowy PG, przyczynił się do podniesienia prestiżu uczelni na forum wszystkich znaczących morskich państw świata.

Profesor współtworzył polską i światową szkołę hydromechaniki okrętu, międzynarodowe przepisy stateczności statków i bezpieczeństwa ruchu morskiego. Skonstruował pierwszy polski wodolot „Zryw” (1965 r.) i serię eksperymentalnej jednostki na poduszce powietrznej (1960–1966).

Współtworzył Fundację Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska z siedzibą w Iławie, znanej „Szkołą Kapitanów”, której celem jest prowadzenie badań i szkolenia z zakresu manewrowania statkami  w powstałym w Iławie - również dzięki staraniom Profesora –  Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami. Ośrodek ten (obecnie na jeziorze Slim w Kamionce koło Iławy) z biegiem lat stał się wiodącym w świecie centrum szkoleniowym, wykorzystującym technikę opartą o duże załogowe modele statków. 

Prof. Lech Kobyliński był m.in. członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i sekretarzem naukowym w oddziale PAN w Gdańsku. W latach 1959–2016 przewodniczył Radzie Technicznej Polskiego Rejestru Statków (od 2017 r. był jej honorowym przewodniczącym). Był autorem ponad 280 publikacji, promotorem 32 doktorów i współtwórcą 17 patentów.

W czasie II wojny światowej (od 1942 r.) prof. Lech Kobyliński był żołnierzem Gwardii Ludowej (przemianowanej w 1944 r. na Armię Ludową). Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim jako dowódca (pseudonim „Konrad”) 4. batalionu „Czwartaków”, walcząc na Woli, Starym Mieście i Żoliborzu. Do lipca 1945 r. pracował w Sztabie Głównym Wojska Polskiego, gdzie awansował do stopnia majora. W latach 1950–1952 służył w Marynarce Wojennej, był wykładowcą Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej i konstruktorem w Biurze Konstrukcyjnym Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie awansował do stopnia komandora porucznika.

Wśród licznych wyróżnień prof. Kobylińskiego znajdują się m.in. godność doktora honoris causa Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów (1988), Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (1990) oraz  Politechniki Gdańskiej (2004).

Profesor został odznaczony Orderem Virtuti Militari IV klasy, Krzyżem Walecznych, Krzyżem „Pro Mari Nostro”, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był też laureatem nagrody CEMT (Confederation of European Maritime Technology Association) oraz laureatem Medalu im. A. Kryłowa.

Profesor Kobyliński zmarł 23 stycznia 2022 roku, o jego śmierci poinformowała Politechnika Gdańska, za którą cytujemy jego życiorys.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 2 lutego, o godz. 13.30 na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.