• Start
  • Wiadomości
  • Złoty medalista mistrzostw Europy juniorów - Cyprian Mrzygłód

Złoty medalista mistrzostw Europy juniorów - Cyprian Mrzygłód

Cyprian Mrzygłód kilka dni temu - 22 lipca - we włoskim Grosseto rzucił 800-gramowym oszczepem (takim jakim rzucają także seniorzy) na odległość 80,52 cm. Znakomity wynik dał młodemu sportowcowi złoty medal mistrzostw Europy do lat 20 oraz nowy rekord Polski juniorów. W środę, 26 lipca, zawodnika AWFiS Gdańsk przyjął prezydent Paweł Adamowicz.
26.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sportowy uścisk dłoni:  prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i mistrzowski oszczepnik Cyprian Mrzygłód
 

- Trafiłem na Cypriana podczas mistrzostw Polski młodzików. Tam zobaczyłem, jak rzucał, i zauważyłem, że miał bardzo ciekawą technikę. Spytałem, czy ma trenera. Opowiedziałem o możliwości edukacji w szkole w Gdańsku. Potem spotkaliśmy się z jego rodzicami, którzy odwiedzili naszą szkołę, i Cyprian zdecydował się tu przyjechać na naukę. I zaczął trenować od trzeciej klasy gimnazjum - opowiadał trener Leszek Walczak podczas spotkania u prezydenta Gdańska. - W najważniejszym momencie podczas zawodów wykazał się świetną formą i odpornością psychiczną. 

Cyprian Mrzygłód jako pierwszy przerzucił odległość 80 metrów oszczepem o wadze 700 gram. Teraz - podczas mistrzostw Europy do lat 20 - przekroczył 80 metrów oszczepem olimpijskim (czyli ważącym 800 gram). 

- Rzut oszczepem to jest najtrudniejsza konkurencja pod względem wymagań zdrowotnych. Zawodnik biega bardzo szybko i w ostatniej chwili musi postawić nogę i zahamować całe ciało, z którego tworzy się jakby katapulta, działa więc wbrew naturalnemu ruchowi ciała - wyjaśniał trener Walczak. 

Nowy mistrz Europy juniorów w rzucie oszczepem od października będzie studentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

- Zacząłem trenować lekkoatletykę mniej więcej w 12 roku życia. Ale trenowałem wtedy skok wzwyż. Później stwierdziłem, że jednak oszczep leży mi bardziej - mówił Cyprian o początkach swojej kariery.

- Życzę samych sukcesów w tej szlachetnej dyscyplinie, znanej od czasów antycznych. Oby ta wysoka forma była co najmniej utrzymana, albo i wyższa na kolejne ważne imprezy sportowe - życzył młodemu zawodnikowi prezydent Adamowicz.

Goście, prócz nagród finansowych (2000 zł dla zawodnika i 1500 zł dla trenera) otrzymali upominki, w tym pamiątkowe zegary, które mają symbolizować czas odliczany do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

W spotkaniu udział wzięli: Paweł Adamowicz, Cyprian Mrzygłód, trener Leszek Walczak, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu Andrzej Trojanowski i przewodniczący Komisji Sportu Mirosław Zdanowicz.


Cyprian Mrzygłód – ur. 2.02.1998 roku w Domaniewicach (woj. łódzkie). 184 cm, 84 kg. Przygodę ze sportem rozpoczynał od skoku wzwyż - rekord życiowy 185 cm w wieku 16 lat. Na zaproszenie trenera oszczepników Leszka Walczaka z AZS AWFiS przyjechał wtedy do Gdańska i rozpoczął treningi pod jego nadzorem. Podjął naukę w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących przy ul. Subisława 22. W 2015 roku posłał oszczep 700-gramowy na odległość 81,50 m. Ma brata bliźniaka. Gra na pianinie, interesuje się konstrukcjami budowlanymi i samochodowymi.TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska