Złoty jubileusz Wartowni nr 1 na Westerplatte. Nowa wystawa już czynna

29 czerwca 1974 roku obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej utworzyli pierwszą izbę pamięci w Wartowni nr 1 na Westerplatte. Od początku z westerplatczykami współpracowało Muzeum Gdańska, któremu w 1980 roku powierzyli oni opiekę nad obiektem. Od środy, 29 maja, zwiedzający mogą zapoznać się z nową wystawą stałą, łączącą w sobie 50 lat tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami scenograficznymi, w tym artystyczną animację przestrzenną.
29.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z OTWARCIA NOWEJ WYSTAWY STAŁEJ W WARTOWNI NR 1

Nowa opowieść o obrońcach Westerplatte

– Zbliżające się 50-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte to dobry moment, by zaproponować gdańszczanom i turystom zupełnie nową opowieść o obrońcach Westerplatte. Oficjalnie Muzeum Gdańska przejęło opiekę nad Wartownią w 1980 r., jednak już 1974 r. nasza instytucja współpracowała z Westerplatczykami przy tworzeniu pierwotnej ekspozycji – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska przed otwarciem nowej wystawy stałej. – Nowa wystawa jest efektem rozmów ze zwiedzającymi podczas warsztatów, lekcji muzealnych, wycieczek, minionych projektów takich jak „Westerplatte. Szlak pamięci” i najczęściej zadawanych przez nich pytań, słowem tego, co w historii Półwyspu i samej Wartowni najbardziej ich interesuje. Dotychczas prezentowanym eksponatom, na przykład pamiątkom po majorze Sucharskim, nadaliśmy nowe znaczenia, dopowiadamy historie i w efekcie przedstawiamy je w zupełnie innym świetle. Na wystawie prezentujemy również nowe eksponaty, które trafiły do zbiorów Muzeum Gdańska w ostatnich latach.

Otwarcie Wartowni nr 1 na Westerplatte odbyło się w środę, 29 maja, o godz. 10.00. Od tego dnia oddział Muzeum Gdańska jest czynne codziennie aż do końca września w godz. 10.00-16.00.

Jubileusz, wystawa plenerowa, zajęcia edukacyjne

W sobotę, 29 czerwca o godz. 11.00, odbędzie się jubileusz 50-lecia pierwszej placówki muzealnej na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej połączony z udostępnieniem wystawy plenerowej oraz zajęć edukacyjnych.

Plenerowa wystawa jubileuszowa przybliży oblicza Wartowni. Odbędzie się również oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie stałej. Na gości Wartowni nr 1 czeka również tradycyjny urodzinowy tort.  

W wybranych dniach czerwca i lipca będzie można również skorzystać z oferty edukacyjnej „Westerplatte 300”. W jej ramach obędą się m.in. nieodpłatne spacery edukacyjne (8 czerwca, 6 lipca, godz. 10.00-12.00) oraz gry terenowe (22 czerwca, 20 lipca, godz. 10.00-16.00). Projekt dofinansowano ze środków programu ,,Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski.

Westerplatte 300. Spacer "Od wydmy do bastionu"

  • Miejsce: Westerplatte, Nabrzeże Mew (przystań promów wycieczkowych), ul. mjr. Sucharskiego 70
  • Ceny biletów: wstęp wolny

Spacer poprowadzi widzów przez ponad 300 lat historii Westerplatte. Od jednej wielu mielizn przy ujściu Wisły po współczesny pomnik upamiętniający polskich żołnierzy z roku 1939. Prowadzący będzie miał jedynie funkcję narratora i przewodnika po terenie. Spotkania z twarzą w twarz z „gośćmi z przeszłości” pomogą uczestnikom zrozumieć lepiej realia poszczególnych epok, motywacje sojuszników i przeciwników, poznać stroje i przyjrzeć się ewolucji uzbrojenia na przestrzeni prawie 400 lat.

Czas trwania spaceru to około 3 godziny.

Westerplatte 300. Gra terenowa

  • Miejsce: Wartownia nr 1 na Westerplatte, mjr. Henryka Sucharskiego 70
  • Ceny: wstęp wolny

Gra poprowadzi uczestników śladami dawnych obiektów znajdujących się na Westerplatte oraz ludzi, którzy tutaj przebywali, służyli i walczyli, w okresie 1700-2000. Gracze będą mieli okazję wczuć się w różne role, w zależności od punktu i zadania, które towarzyszyły osobom na półwyspie. Teren gry będzie obejmować wszystkie obszary dostępne na półwyspie Westerplatte, od bramy kolejowej aż do pomnika poświęconego obrońcom.

Czas trwania gry to około 2 godziny.

Projekt „Westerplatte 300” dofinansowano ze środków programu ,,Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski.

Na zdjęciu widać budynek o prostokątnej bryle, prawdopodobnie bunkier lub schron. Budynek jest otoczony drzewami i znajduje się w zalesionym terenie. Wejście do budynku jest widoczne z boku, prowadzą do niego półokrągłe schody. Przed budynkiem znajduje się strażnica pomalowana w biało-czerwone pasy, co może sugerować, że jest to obiekt o znaczeniu historycznym lub militarnym. Całość otacza teren pokryty chodnikiem i ścieżkami.
Wartownia nr 1 na Westerplatte
fot. Dariusz Kula, mat. Muzeum Gdańska

O historii Wartowni i żołnierzach

Największe zmiany na wystawie polegają przede wszystkim na zmniejszeniu liczby militariów, zwłaszcza tych, które prezentowane są na wystawach w innych muzeach w Polsce. Zastąpią je pamiątki powierzone Muzeum Gdańska przez westerplatczyków, ich rodziny, albo przekazane przez inne instytucje i osoby prywatne.

Wśród nowych eksponatów zobaczymy m.in. rzeźbę nagrobną majora Henryka Sucharskiego, autorstwa wybitnego gdańskiego rzeźbiarza Zygfryda Korpalskiego oraz wybrane z przekazanych w ostatnich latach kronik Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Te ostatnie zawierają nieznane i nieopublikowane zdjęcia oraz informacje dokumentujące funkcjonowanie westerplatczyków jako grupy pamięci w czasach powojennych.

– Zamiast opowiadać o stosunku sił, uzbrojeniu obu stron, szczegółach codzienności Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte skupiamy uwagę widza na historii samej Wartowni i służących w niej żołnierzach – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska kurator wystawy. – Znane ze wspomnień doświadczenie pierwszych dni kampanii polskiej 1939 roku jest trudne do opisania językiem muzealnej narracji, językiem historyków, dlatego próbę oddania emocji towarzyszących załodze podczas obrony powierzyliśmy zespołowi artystów.

Na zdjęciu znajdują się przedmioty z Muzeum Gdańska, w tym drewniane pudełko na karty do gry, miniaturowy model samolotu PZL P.7a oraz skórzany pas wojskowy. Każdy przedmiot ma opis informujący o jego pochodzeniu, w tym m.in. o tym, że zostały wykonane przez jeńców wojennych.
Nowa wystawa jest efektem m.in. rozmów ze zwiedzającymi podczas warsztatów, lekcji muzealnych, wycieczek, minionych projektów takich jak „Westerplatte. Szlak pamięci”
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Artystyczna animacja przestrzenna we wnętrzach Wartowni nr 1

Zespół twórców pod kierunkiem Roberta Turło, w skład którego weszli Marek Kuczyński, Adam Przybysz i Paweł Czarzasty zaprezentują audiowizualną interpretację doświadczeń, zapisanych w relacjach obrońców. 

– Związany z gdańską Akademią Sztuk Pięknych Robert Turło ma w swym dorobku dzieła pozostające na granicy różnych dziedzin, a przede wszystkim realizację instalacji „Nadzieja” podczas dwóch edycji festiwalu multimedialnego „Westerplatte. Światłocienie” – dodaje Mateusz Jasik. – Mamy nadzieję, że taka forma przekazu pozostanie na długo w pamięci  zwiedzających teren dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Nową ekspozycję zaprojektowała Agata Cieśnik, współpracująca w przeszłości z Muzeum Gdańska (wówczas w duecie z Zuzanną Dolegą) podczas realizacji wystawy „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość” nagrodzonej w tym roku w 44. Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku „Sybilla” w kategorii „Wystawy czasowe”. Wsparcia przy tworzeniu nowej wystawy udzieliła Wirginia Węglińska z Muzeum Marynarki Wojennej i dr Anna Walczak, Dyrektor Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej.

Otwarcie i zwiedzanie

Wartownia nr 1 na Westerplatte jest nie tylko najstarszym muzeum na Westerplatte, ale i jednym z najstarszych udostępnionych do zwiedzania oddziałów Muzeum Gdańska.

Podstawowe informacja o godzinach otwarcia w 2024 roku

  • Godziny otwarcia:
    • 29 maja - 30 września codziennie w godz. 10.00-16.00
    • lipiec-sierpień codziennie w godz. 10.00-18.00
  • Ceny biletów: 8 zł (normalny), 5 zł (ulgowy)

Więcej informacji muzeumgdansk.pl

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów