• Start
  • Wiadomości
  • "Złota rączka" znów chętnie pomoże seniorowi w bezpłatnych naprawach. Zadzwoń

"Złota rączka" znów chętnie pomoże seniorowi w bezpłatnych naprawach. Zadzwoń

“Złota rączka dla seniora” to inicjatywa, dzięki której mieszkańcy Gdańska w wieku 70+ mogą skorzystać z bezpłatnych, drobnych usług fachowca w swoim domu. Mowa np. o wymianie cieknącego kranu, regulacji skrzypiących drzwi, przymocowaniu lustra czy podłączeniu pralki. To już druga edycja projektu cieszącego się dużym zainteresowaniem. W pierwszej - w ciągu 8 miesięcy - z pomocy "złotej rączki" skorzystało aż 500 osób.
20.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jeśli Ty, Twój dziadek, babcia, sąsiad albo ktoś bliski potrzebuje pomocy z drobną usterką, zgłoś to pod nr 881 703 096. Bezpłatna pomoc dla osób wieku 70+ oferowana jest na terenie Gdańska
Jeśli Ty, Twój dziadek, babcia, sąsiad albo ktoś bliski potrzebuje pomocy z drobną usterką, zgłoś to pod nr 881 703 096. Bezpłatna pomoc dla osób wieku 70+ oferowana jest na terenie Gdańska
Pixabay.com

 

Pilotażowy program "Złota rączka dla seniora" trwał od października 2019 roku do maja 2020 roku. Z usług „złotej rączki”, czyli fachowca, który zna się na wielu domowych pracach, korzystać mogły osoby w wieku 75+, często samotne, niesamodzielne lub schorowane. Program okazał się potrzebny, podczas pilotażu skorzystało z niego pół tysiąca gdańszczan i gdańszczanek. 

- Zainteresowanie było duże, nawet po zakończeniu pierwszej edycji wiele osób do nas dzwoniło - mówi Natalia Richter z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - Czasy są trudne, nie wiedzieliśmy, czy druga edycja wystartuje, ale udało się. Cieszymy się tym bardziej, że widzimy realną potrzebę takich usług. Zależy nam, by dotrzeć do jak największej liczby seniorów, dlatego zachęcam, by przekazywać informację o tym programie sąsiadom, znajomym czy dziadkom. 

Druga edycja - zadzwoń 881 703 096

W październiku 2020 program wystartował ponownie. Druga edycja potrwa rok, czyli do października 2021. Zasady działania programu pozostają takie same, aby skorzystać z pomocy, należy zadzwonić do Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej pod numer tel.: 881 703 096 i zgłosić problem. Zgłoszenia są przyjmowane w dni powszednie, w godzinach od 8.30 do 15.30. Wprowadzono jednak ważną zmianę - w tej edycji obniżono kryterium wiekowe, z usług fachowca korzystać mogą osoby w wieku 70+. 

Projekt finansowany jest przez Miasto Gdańsk, realizuje go Gdańska Spółdzielnia Socjalna we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Praca fachowca jest dla seniora bezpłatna. Jeśli naprawa usterki wymaga zakupu materiałów, koszt który pokrywa Miasto, wynosi maksymalnie 80 zł brutto. Jeśli kwota naprawy jest wyższa, różnicę (po wcześniejszej konsultacji) pokrywa senior. 

 
Naprawa cieknącego kranu czy wymiana baterii to jedne z drobnych napraw, które bezpłatnie w ramach programu dla seniorów, wykona złota rączka
Naprawa cieknącego kranu czy wymiana baterii to drobne naprawy, które bezpłatnie w ramach programu dla seniorów wykona "złota rączka"
Pixabay.com

Jakie czynności wchodzą w zakres usług?

W projekcie przewidziane są drobne naprawy, których czas wykonania nie przekracza godziny. 

Przykładowe, możliwe usługi:

  • regulacja/uszczelnienie drzwi/okien
  • wymiana deski klozetowej
  • podłączenie pralki/telewizora/zmywarki
  • wymiana lamp/żarówek/korków
  • naprawa klamek/szafek

Czego nie zrobi złota rączka?

Złota rączka nie wymieni przedmiotów, które są stare lub zepsute; nie złoży mebli, nie położy parkietu, kafelek; nie naprawi sprzętów elektrycznych/elektronicznych, nie podejmie się usług związanych z instalacją gazową ani takich, które wymagają natychmiastowej interwencji i są czasochłonne. 

 

Dzień Babci i Dziadka

Zbliża się święto dziadków - 21 stycznia (czwartek) obchodzić będziemy Dzień Babci, 22 stycznia (piątek) Dzień Dziadka. To dobra okazja, by otoczyć troską naszych bliskich, a jeśli w ich domu zauważyliśmy drobne niedociągnięcia, warto sprezentować im wizytę "złotej rączki". 

- Częściej dzwonią do nas kobiety, mam wrażenie, że panowie wstydzą się przyznać, że nie potrafią czegoś naprawić - mówi Natalia Richter z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - Zdarzyło się, że zadzwoniła żona, który ukryła się w łazience i po cichu prosiła, żeby przyjść, gdy męża nie będzie w domu. 


CZYTAJ:

Bezpłatny transport na szczepienia przeciw Covid-19 w Gdańsku. Zadzwoń na infolinię, wypełnij formularz

MOPR. Nieodpłatna pomoc prawna, obywatelska i mediacyjna - tu otrzymasz wsparcie. Sprawdź listę