• Start
  • Wiadomości
  • Zewnętrzna galeria na budynku ECS poświęcona prezydentowi. Do obejrzenia również w czwartek

Zewnętrzna galeria na budynku ECS poświęcona prezydentowi. Do obejrzenia również w czwartek

W dzień drugiej rocznicy ataku na prezydenta Gdańska, 13 stycznia 2021 roku, na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności, od godzin późnych popołudniowych, oglądać możemy galerię 20 wielkoformatowych zdjęć, ukazujących w sposób przekrojowy 20 lat prezydentury Pawła Adamowicza. Wystawa pojawi się również jutro po zmroku, w dzień śmierci prezydenta. 
13.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie zrobione po zmierzchu, w głębi okazały budynek ECS a na jednej ze ścian wielkie zdjęcie - portret prezydenta Pawła Adamowicza
Wśród zdjęć w ściennej galerii również to: prezydent Paweł Adamowicz trzyma w dłoniach karton pełen drożdżówek, częstował nimi mieszkańców na gdańskim dworcu
mat. ECS

 

 

Jedna ze ścian budynku Europejskiego Centrum Solidarności zamieniła się dziś, 13 stycznia 2021 r., w niezwykłą ścianę galeryjną pokrytą zmieniającymi się co kilka sekund wielkoformatowymi fotografiami, przypominającymi życiową drogę zamordowanego prezydenta Gdańska. 

- Pokaz zdjęć poprzedzony jest planszą zawierającą treść zaczerpniętą z tablicy pamiątkowej znajdującej się przed ECS - mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. - Są na niej m.in. ostatnie słowa prezydenta, które wypowiedział na scenie, podczas 27. finału WOŚP, tuż przed atakiem - 13 stycznia 2019 roku. 

Te słowa to słynne: “Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam!”

na pierwszym planie rozmyta postać z flagą Gdańska, w głębi budynek ECS i wyświetlany napis Paweł Adamowicz (1965-2019)
 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Kolejne zdjęcia przypominają znaczące i podniosłe momenty z historii najnowszej Gdańska: powrót dzwonów na wieżę kościoła św. Brygidy, koncert Jeana Michela Jarre’a z 26 sierpnia 2005 roku, który odbył się na terenie Stoczni Gdańskiej z okazji obchodów święta 25. rocznicy Porozumień Sierpniowych czy uroczystości związane z przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska Andrzejowi Wajdzie. Prezydent widnieje na nich z ważnymi dla Gdańska i Polski osobistościami: premierem Tadeuszem Mazowieckim, senatorem Bogdanem Borusewiczem, prezydentem Lechem Wałęsą, arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim. Podczas otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności Paweł Adamowicz towarzyszy m.in. Joannie Muszkowskiej-Penson, lekarce i wykładowczyni akademickiej, więźniarce z Ravensbrück i opozycjonistce z czasów PRL.

Ale w kadrach są też uchwycone radosne momenty, gdy gdański prezydent pozuje z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem - obaj przebrani za kolędników czy idzie z flagą w Trójmiejskim Marszu Równości (po raz pierwszy dołączył do marszu w 2017 roku).  

Wśród 20 plansz znalazła się też fotografia starsza, z archiwum KFP, ukazująca Pawła Adamowicza, wówczas studenta wydziału prawa UG, podczas strajków na uczelni w 1988 roku. Przyszły prezydent Gdańska był ich przywódcą. 

Wystawa na fasadzie budynku ECS pojawi się również jutro po zmroku, w dzień śmierci prezydenta
Zdjęcia na fasadzie budynku ECS pojawią się również jutro po zmroku, w dzień śmierci prezydenta
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Autorami fotografii niezwykłej galerii są gdańscy fotoreporterzy, którzy towarzyszyli prezydentowi w wielu aspektach jego pracy dokumentując miejskie wydarzenia, m.in. nieżyjący już Maciej Kosycarz, Renata Dąbrowska czy Anna Rezulak.

Galeria pojawi się na budynku ECS również jutro, po zmroku.

 

TV

Z optymizmem w rok 2024 - X Metropolitalne Spotkanie Noworoczne