- Wystawa rok temu w ECS: Antaby. Instalacja artystyczna ku pamięci prezydenta Pawła Adamowicza w ECS
Jedna ze ścian budynku Europejskiego Centrum Solidarności zamieniła się dziś, 13 stycznia 2021 r., w niezwykłą ścianę galeryjną pokrytą zmieniającymi się co kilka sekund wielkoformatowymi fotografiami, przypominającymi życiową drogę zamordowanego prezydenta Gdańska.
- Pokaz zdjęć poprzedzony jest planszą zawierającą treść zaczerpniętą z tablicy pamiątkowej znajdującej się przed ECS - mówi Magdalena Mistat, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności. - Są na niej m.in. ostatnie słowa prezydenta, które wypowiedział na scenie, podczas 27. finału WOŚP, tuż przed atakiem - 13 stycznia 2019 roku.
Te słowa to słynne: “Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam!”
Kolejne zdjęcia przypominają znaczące i podniosłe momenty z historii najnowszej Gdańska: powrót dzwonów na wieżę kościoła św. Brygidy, koncert Jeana Michela Jarre’a z 26 sierpnia 2005 roku, który odbył się na terenie Stoczni Gdańskiej z okazji obchodów święta 25. rocznicy Porozumień Sierpniowych czy uroczystości związane z przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Gdańska Andrzejowi Wajdzie. Prezydent widnieje na nich z ważnymi dla Gdańska i Polski osobistościami: premierem Tadeuszem Mazowieckim, senatorem Bogdanem Borusewiczem, prezydentem Lechem Wałęsą, arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim. Podczas otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności Paweł Adamowicz towarzyszy m.in. Joannie Muszkowskiej-Penson, lekarce i wykładowczyni akademickiej, więźniarce z Ravensbrück i opozycjonistce z czasów PRL.
Ale w kadrach są też uchwycone radosne momenty, gdy gdański prezydent pozuje z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem - obaj przebrani za kolędników czy idzie z flagą w Trójmiejskim Marszu Równości (po raz pierwszy dołączył do marszu w 2017 roku).
Wśród 20 plansz znalazła się też fotografia starsza, z archiwum KFP, ukazująca Pawła Adamowicza, wówczas studenta wydziału prawa UG, podczas strajków na uczelni w 1988 roku. Przyszły prezydent Gdańska był ich przywódcą.
Autorami fotografii niezwykłej galerii są gdańscy fotoreporterzy, którzy towarzyszyli prezydentowi w wielu aspektach jego pracy dokumentując miejskie wydarzenia, m.in. nieżyjący już Maciej Kosycarz, Renata Dąbrowska czy Anna Rezulak.
Galeria pojawi się na budynku ECS również jutro, po zmroku.