Ze Ślimaka zobaczycie Wrzeszcz i Nowy Port. Piąty punkt widokowy otwarty!

Kolejny już - piąty - punkt widokowy otwarto w sobotę, 6 maja, w Parku Jaśkowej Doliny. Były muzyka, poezja, opowieści o tym pięknym miejscu i teatr lalkowy. Miasto planuje otworzyć nawet trzydzieści takich punktów, zwanych także osiami widokowymi.

Ze Ślimaka zobaczycie Wrzeszcz i Nowy Port. Piąty punkt widokowy otwarty!
A
A
data publikacji: 06 maja 2017 r.

Kilkadziesiąt osób przyszło w sobotę na punkt widokowy zwany popularnie Ślimakiem, aby zobaczyć widok na Gdańsk i zatokę
Kilkadziesiąt osób przyszło w sobotę na punkt widokowy zwany popularnie Ślimakiem, aby zobaczyć widok na Gdańsk i zatokę
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Widok rozciąga się na Wrzeszcz i dużo dalej: na Nowy Port i Zatokę Gdańską. Widać nawet kapitanat portu, kominy statków w bazie promowej, dach kościoła w Nowym Porcie. 

To wszystko widać z punktu widokowego zwanego popularnie Ślimakiem. Jak go znaleźć? Vis a vis wejścia do Teatru Leśnego we Wrzeszczu trzeba wejść w las obok hurtowni produktów dla dzieci Akpol i wspiąć się pod górę żółtym szlakiem. Na szczycie wzniesienia znajduje się wijąca konstrukcja, czyli właśnie Ślimak.

Aby odsłonić ten widok, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ) musiał usunąć kilka rosłych gałęzi z bujnych koron drzew, które blokowały panoramę.


Widok na Nowy Port i Zatokę Gdańską
Widok na Nowy Port i Zatokę Gdańską
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Podobne punkty widokowe istnieją już przy Dworze I w Oliwie, w okolicach Podleśnej Polany i Kaczego Dołka w Parku Jaśkowej Doliny oraz na Aniołkach. Szósty ma powstać w Oliwie, ale pomysłodawca całej akcji - Witold Paweł Burkiewicz, nie ujawnia gdzie dokładnie. Dowiemy się w czerwcu. Każdorazowo taki nowy punkt ma być bowiem niespodzianką. 

Burkiewicz jest na co dzień pracownikiem GZDiZ. Mówi, że chodzi mu o otwarcie dla gdańszczan nowych, “magicznych przestrzeni” oraz przywrócenie widoków na miasto, które zostały zapomniane; spojrzenie na Gdańsk z innej, zaskakującej perspektywy. Chce też wymusić na mieszkańcach, by zaczęli wychodzić z domów, spacerować, chodzić po parkach i lasach. Odkrywać miasto, przyrodę i siebie. Szukać inspiracji do pełniejszego życia.

Pomysłodawca akcji Spojrzenie na Gdańsk Witold Paweł Burkiewicz na tle tzw. Ślimaka
Pomysłodawca akcji Spojrzenie na Gdańsk Witold Paweł Burkiewicz na tle tzw. Ślimaka
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W sobotę, 6 maja, w lesie we Wrzeszczu zebrał się spory tłum. Ludzie razem wspinali się na wzniesienie i słuchali opowieści o tym miejscu. Wyprawa na Ślim,aka była też okazją, by wysłuchać śpiewającego Jarka Janiszewskiego z zespołu Bielizna (akompaniował mu na gitarze Jarek Ziętek) i obejrzeć teatrzyk lalkowy. Grały też saksofon i bębny. Wokół śpiewały ptaki, świeciło słońce.

Trudno wymarzyć sobie lepszą odskocznię od centrum miasta, zakupów i korków ulicznych. Pomysł, by razem chodzić po lesie, słuchać poezji i jazzu wśród drzew, a przy okazji podziwać panoramę miasta okazał się trafiony. 


OSIE WIDOKOWE ODSŁONIĘTE W 2016 r.:

  1. Oś widokowa z parku dworskiego przy Dworze I, ul. Polanki w Oliwie - widok na Oliwę w kierunku morza
  2. Oś widokowa ze wzgórza nad ul. Podleśną we Wrzeszczu - widok na Przymorze w kierunku morza
  3. Oś widokowa z Góry Jana przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu - widok na Stary Wrzeszcz


OSIE WIDOKOWE i PANORAMY, KTÓRE MAJĄ BYĆ ODSŁONIĘTE W 2017 r.:

  1. Oś widokowa z Wroniej Górki na Aniołkach (od 22 kwietnia) - widok ze wzgórza w kierunku terenów stoczniowych i okolic
  2. Oś widokowa z terenu parku przy ul. Jaśkowa Dolina (od 6 maja) - widok na stary Wrzeszcz i Zatokę
  3. Oś widokowa ze wzgórz w Oliwie (przełom maja i czerwca) - widok w kierunku Starej Oliwy i Zatoki
  4. Otwarcie panoramy widokowej z terenu Biskupiej Górki (wrzesień) - panorama Głównego Miasta
  5. Otwarcie panoramy widokowej ze wzgórza zbiornika „Sobieski” we Wrzeszczu (wrzesień-październik) - panorama w kierunku Królewskiej Doliny i Wrzeszcza
  6. Otwarcie panoramy widokowej ze wzgórza zbiornika Stara Orunia (wrzesień-październik) - panorama w kierunku Starego Miasta i Żuław
  7. Oś widokowa ze wzgórza nad ul. Sobótki we Wrzeszczu (październik) - widok w kierunku Wrzeszcza, Przymorza i Zatoki

Czytaj także: Aniołki - nowy widok na tereny postocznioweoprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl