• Start
  • Wiadomości
  • Zdobądź stypendium i studiuj bezpłatnie Gedanistykę - nabór kandydatów do wtorku, 6 października

Zdobądź stypendium i studiuj bezpłatnie Gedanistykę - nabór kandydatów do wtorku, 6 października

Dziesięcioro przyszłych absolwentów otrzyma finansowanie czesnego na Gedanistyce. Ruszyła 4. edycja programu stypendialnego na studiach podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego, oferująca wsparcie finansowe dla najbardziej zaangażowanych w dbanie o dziedzictwo oraz tożsamość Gdańska.
05.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Napis GDAŃSK nad Motławą
Napis GDAŃSK nad Motławą
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Uruchamiając program stypendialny nie sądziliśmy, że będzie cieszył się on taką popularnością. Co roku, już po zakończeniu roku akademickiego zgłaszają się do nas osoby zainteresowane uczestniczeniem w kolejnej edycji. Cieszy nas, że możemy się przyczynić do rozwoju i utrwalania wiedzy oraz pasji o Gdańsku - mówi Jacek Bendykowski, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Idea projektu stypendialnego prowadzonego w partnerstwie przez Fundację Gdańską, Miasto Gdańsk, Uniwersytet Gdański oraz Muzeum Gdańska powstała w 2017 roku. Od tego czasu Gedanistykę ukończyło 48 osób. Program stypendialny jest kontynuowany również w roku akademickim 2020/2021 i zakłada wyłonienie 10 osób, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 3 200 zł, umożliwiające bezpłatny udział w studiach podyplomowych. Nabór kandydatów do programu kończy się 6 października.

 

 

Stypendia naukowe w projekcie przyznawane są w drodze otwartego naboru, tym osobom, które uzyskają najwyższą liczbę punktów. Pod uwagę będą brane następujące kryteria:

  • dotychczasowa działalność na rzecz budowania tożsamości historycznej, lokalnej miasta Gdańska;
  • propozycja praktycznego wykorzystywania wiedzy zdobytej podczas studiów podyplomowych na rzecz budowy tożsamości Gdańska;
  • umiejętności i kompetencje dotyczące tworzenia tekstów naukowych oraz popularnonaukowych;
  • znaczące osiągnięcia (staże, wyróżnienia lub nagrody, warsztaty, szkolenia).


- Po raz pierwszy studia podyplomowe Gedanistyka zostały uruchomione w roku 2008. Program stypendialny pozwolił na wznowienie go po przerwie. Bardzo nas cieszy, że taka inicjatywa zaistniała i jest kontynuowana -
podkreśla prof. Sławomir Kościelak, kierownik studiów gedanistycznych. - Tegoroczna edycja jest nieco bardziej skomplikowana ze względu na panującą sytuację. Z powodu wciąż istniejącego zagrożenia epidemią COVID 19 może się okazać, że zajęcia będą prowadzone w trybie mieszanym, zdalnym i stacjonarnym. 

Decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje komisja złożona z członków Komitetu Wiedzy Gedanopedii uzupełnionego o przedstawicieli Uniwersytetu Gdańskiego, Urzędu Miasta Gdańsk oraz Muzeum Gdańska. Na podstawie ocen komisji zostanie stworzona lista rankingowa.

Dodatkowym warunkiem uzyskania stypendium jest późniejsze zaangażowanie się w wirtualną encyklopedię Gdańska – Gedanopedię, polegające na:

  • napisaniu minimum 5 haseł dotyczących dziejów, historii lub kultury Gdańska, ze szczególnym uwzględnieniem czasów współczesnych;
  • udziału raz w miesiącu w spotkaniach Komitetu Wiedzy Gedanopedii;
  • opiece i ewentualnej aktualizacji 150 haseł dotychczas zamieszczonych w Gedanopedii, przez cały czas trwania studiów;

 

Informacje o sposobie aplikacji oraz niezbędne dokumenty dostępne na stronie internetowej Fundacja Gdańskiej.

oprac. IB