• Start
  • Wiadomości
  • Zbiórka na remont Onkologii Dziecięcej UCK - prowadzi ją fundacja założona przez rodziców małych pacjentów

Zbiórka na remont Onkologii Dziecięcej UCK - prowadzi ją fundacja założona przez rodziców małych pacjentów

Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku - jedyne miejsce na Pomorzu, gdzie leczone są dzieci chore na raka, przechodzi obecnie generalny remont. Przedsięwzięcie wspiera Fundacja z Pompą prowadząc zbiórkę środków na zakup wyposażenia, które poprawi dzieciom i rodzicom komfort, często wielomiesięcznego, pobytu w placówce.
( Publikacja: 23.02.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Remont oddziałów onkologicznych Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku trwa. Im szybciej się zakończy, tym szybciej mali pacjenci będą mogli tu wrócić
Remont oddziałów onkologicznych Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku trwa. Im szybciej się zakończy, tym szybciej mali pacjenci będą mogli tu wrócić
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

RAK. Taką diagnozę słyszą co roku rodzice prawie setki dzieci z Pomorza. Mali pacjenci trafiają do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. To jedyne takie miejsce w naszym regionie. Tutaj niesamowity zespół lekarzy i pielęgniarek walczy o zdrowie dzieci i z całych sił stara się uratować ich dzieciństwo. Leczeni są tutaj najmłodsi pacjenci ze schorzeniami układu krwiotwórczego, czyli białaczkami i chłoniakami oraz z guzami litymi. Jest to leczenie długotrwałe i obciążające. Teraz sama Klinika potrzebuje pomocy w sfinansowaniu remontu kapitalnego budynku, w którym mieszczą się oddziały onkologiczne. Jest on niezbędny, żeby zapewnić najmłodszym pacjentom bezpieczne i skuteczne leczenie. 

Na czas trwania prac budynek został zamknięty, a dzieci przeniesiono na sześć oddziałów UCK, zlokalizowanych w różnych miejscach.

- Zdecydowana większość naszych dzieci zdrowieje i ma szanse na długie, zdrowe i pełne radości życie. Wracają do rówieśników, cieszą się każdą chwilą i są radością dla rodziców, i oczywiście dla nas. Wraz z opiekunami spędzają w klinice długie miesiące, a czasami nawet lata. To miejsce w zasadzie staje się ich drugim domem – mówi dr hab. n. med. Ninela Irga-Jaworska, która kieruje Kliniką Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK.


Prace pochłoną ponad 4 miliony złotych, tymczasem szpital ponosi aktualnie m.in. olbrzymie koszty związane z zabezpieczeniem pacjentów przed koronawirusem, przez co jego budżet został mocno nadszarpnięty.

 

Dla wielu małych pacjentów i ich najbliższych oddział onkologii to często prawie drugi dom - spędzają tu długie miesiące leczenia
Dla wielu małych pacjentów i ich najbliższych oddział onkologii to często prawie drugi dom - spędzają tu długie miesiące leczenia
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

W sfinansowaniu remontu pomaga Fundacja z Pompą, która od 2013 roku wspólnie ze swoimi darczyńcami systematycznie wspiera klinikę i jej podopiecznych. Jej założycielami są rodzice leczonych tutaj dzieci. Nazwa fundacji wywodzi się od pierwszego zakupu na rzecz kliniki - pomp infuzyjnych do podawania chemii dożylnie.

- Chcemy, żeby remont zakończył się jak najszybciej, a mali pacjenci wrócili do „swojej" Kliniki, ale bezpieczniejszej i lepiej wyposażonej – mówi Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezes Fundacji z Pompą. - Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę, której celem jest zebranie 1,5 miliona złotych. To ogromne wyzwanie, ale wspólnie nam się uda, MUSI.

LINK DO ZBIÓRKI CROWDFUNDINGOWEJ NA PORTALU SIEPOMAGA


Za zebraną sumę Fundacja zamierza sfinansować zakup nowych łóżek dla chorych dzieci, zabudowę na najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku podopiecznych oddziałów onkologicznych i nowoczesny system przywoławczy, który poprawi bezpieczeństwo małych pacjentów.

 

Siedziba oddziałów onkologicznych Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku została otwarta kilkanaście lat temu, przeprowadzenie generalnego remontu było konieczne
Siedziba oddziałów onkologicznych Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku została otwarta kilkanaście lat temu, przeprowadzenie generalnego remontu było konieczne
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

Rodzice z fundacji zwrócili się o pomoc do lokalnych przedsiębiorców (wielu odpowiedziało na apel), a także do kilku drużyn sportowych z Gdańska z prośbą o nagłośnienie przedsięwzięcia wśród swoich kibiców. Szczypiorniści Torus Wybrzeże zapowiedzieli pomoc (jaką - to na razie tajemnica). Na Allegro do końca lutego trwać będzie licytacja koszulki Mariusza Wlazłego z podpisami całej drużyny Trefla Gdańsk.

Do udziału w zbiórce zachęcają także Biało Zielone Ladies Gdańsk, wkrótce na profilu rugbistek na FB pojawi się informacja o licytacji piłki z podpisami zawodniczek.


Zawodnicy Rugby Club Arka Gdynia dostarczyli na miejsce 34 nowe geberity do łazienek remontowanej kliniki (dar to efekt współpracy kilku firm z drużyną związanych). Inny pomysł na udział w akcji mieli gdańscy policjanci - z drużyną z jednej z trójmiejskich firm IT rozegrali wirtualny mecz w siatkówkę i zebrali w ten sposób 4,5 tysiąca n rzecz zbiórki.

Fundacja założyła również otwartą grupę na Fb, na której przez cały czas prowadzone są licytacje różnorodnych przedmiotów

Do tej pory (akcja trwa od końca stycznia) na koncie zbiórki i na koncie Fundacji zebrano w sumie ponad 448 tysięcy złotych, czyli blisko jedną trzecią zakładanej sumy.

- Zapraszamy do współpracy każdego, kto chciałby się przyłączyć. Do zakończenia prac potrzebne są także np. farby ścienne. Jeśli ktoś zechciałby przekazać materiały budowlane, bardzo prosimy o kontakt - mówi Marta Czyż-Taraszkiewicz. 

Kontakt do Fundacji Z Pompą -  na stronie internetowej


Jak bardzo potrzebny jest remont? Posłuchaj wypowiedzi małej pacjentki, mamy leczonego tutaj dziecka i pracowników oddziału.